HET BRUIDSKROONTJE van Brigitta Stuijling (1667) UIT DE COLLECTIE VAN: HET AMSTERDAM MUSEUM DOOR: JOOST COX In deze nieuwe rubriek worden bijzondere 'Alkmaarse' voorwerpen belicht, die zich in museale collecties in binnen- en buitenland bevinden. Het kan daarbij zowel om kostbare kunstvoorwerpen gaan als ook om hele gewone, dagelijkse gebruiksvoorwerpen. Zolang ze maar bijdragen aan het 'verhaal' van Alkmaar. In het Amsterdam Museum wordt een bijzonder voor werp bewaard, een 350 jaar oud, prachtig bruidskroontje, gemaakt van goud- en zilverdraad met kleine glazen ornamenten. Het is onbekend wie de maker en de glasblazer zijn geweest. Het bruidskroontje is vervaardigd voor de Alkmaarse Brigitta Stuijling (1645-1723), die op 27 februari 1667 in de Grote Sint Laurenskerk in het huwelijk trad met ds. Petrus Schaak (1633-1708). De omschrijving op de website van het Amsterdam Museum luidt als volgt: "Helder kleurloos glas, opaak blauw, rood, geel en wit glas. Vlechtwerk van ijzer- en zilverdraad in de vorm van kleine tulband, de boven rand met alternerend tulpen en knoppen van zilver- en gouddraad. Rondom wand zilveren lovertjes en kleine glazen ornamenten (letters, huishoudelijke voorwerpen, bloemen, vruchten, menselijke en dierlijke figuurtjes), betrekking hebbend op huwelijk, trouw en gezinsleven. De letters B S P staan voor de initialen van de bruid (Brigitta Stuyling) en de bruidegom (Petrus Schaak). Twee ineengeslagen handen met brandende fakkel symbolise ren huwelijkse trouw en twee tortelende duifjes de liefde. Drie muzikantjes (trommelslager, fluitspeler, doedelzak speler) en drie vrouwenfiguren verwijzen mogelijk naar het huwelijksfeest. Bloemen, dieren, vruchten en vogels verbeelden de vruchtbaarheid. Baby in wieg, flesje, luier mand en papkommetje duidden op het nageslacht. Brigitta's kroontje is versierd met zeer kleine glazen figuurtjes. Dergelijke ornamenten werden in de zeventien de eeuw in grote getalen in Venetië en andere Europese glascentra voor de lamp vervaardigd. In de Noordelijke Nederlanden golden ze als een specialiteit van Amsterdam. Van de bruidskroontjes die er moeten zijn geweest is dit - voor zover bekend - het enige min of meer compleet gebleven exemplaar. Bruidskroontje 1667. Amsterdam Museum, bruikleen Backer stichting OUDALKMAAR Het gebruik van bruidskroontjes wortelt in een oude traditie. Er bestonden twee typen kroontjes die naast elkaar voor kwamen. Het ene hing boven de zitplaats van de bruid tijdens de ontvangst van de gasten en bij het huwelijksmaal. Het andere bruidskroontje, zoals het exem plaar van Brigitta Stuyling, werd op het hoofd gedragen. Deze gewoonte ging terug op de traditie een bruid te tooien met een bloemenkrans of een gekleurde band op haar loshangende haren als teken van maagdelijkheid". Brigitta was een dochter van Gerrit (of Geeraerd) Stuijling, schepen van Alkmaar (1643-53) en jkvr. Geertruijt van Vladeracken. Zij was ten tijde van het huwelijk 21 jaar oud en behoorde duidelijk tot de Alkmaarse stedelijke elite. Petrus Schaak, geboren te Leiden, was ten tijde van het huwelijk 33 jaar oud en een hervormd predikant en geleerde. Hij was in 1654 predikant geworden te Bovenkarspel (21 jaar oud); vervolgens in 1658 te Edam en sinds 1660 in Alkmaar. Hij werd in het jaar van zijn huwelijk als predikant beroepen te Amsterdam, waar hij op 17 juli 1667 bevestigd werd; hij werd later daar ook stadsbibliothecaris en visitator der triviale of Latijnse scholen. Tijdens zijn Alkmaarse jaren schreef Schaak twee toneelspelen, getiteld: Ariodant en Polines, of Verloste onnoselheyt en Steyl-oor, of De schijnheylige bedrieger, beide uitgegeven in Amsterdam onder zijn pseudoniem A.V.B. in 1674. Steyl-oor was bedoeld om eigentijdse brandende geloofskwesties in beeld te brengen en met name als een sneer naar de predikant Jean de Labadie (1610-1674), die, als aanvoerder van de mystieke sekte van de 'Labadisten', op zoek was naar de 'zuivere' kerk en een 'nieuw Jeruzalem'. In 1692 werd uitgebreid hun zilveren huwelijk gevierd. Ter gelegenheid daarvan werd een zilveren (huwelijks) penning vervaardigd, die ook in de collectie van het Amsterdam Museum is opgenomen. Voor- en achterzijde van zilveren huwelijkspenning 1692. Amsterdam Museum, bruikleen Backer stichting Die penning vertoont aan de voorzijde: 'twee enge len samen verbonden door een krans, dragen elk een fakkel boven twee in elkaar gestrengelde bomen. Uit de wolken een hemellicht met duif". En aan de keerzijde: "symbolische vrouwengestalte in de linkerhand een sjaal welke over de schouder zweeft, op de uitgestrekte rechterhand een kraanvogel houdend, waaraan de beide familiewapens. Rechts een hoorn des overvloeds, links een vaas". Het omschrift aan de voorzijde luidt: "Geen onser ouderen aanschoudent t silvre jaar. God gaf dat Heijl aan ons, in Vree vereenigt Paar. Hij geev twee sonen dus te werden eens soo oud. Och mogt ons silver haar veranderen in goud!" En aan de keerzijde de tekst: "PETRUS SCHAACK en BRIGITTA STUYLING Getrout den 27 Februa Ao 1667." De penning kan worden bekeken in Museum Willet-Holthuysen in Amsterdam. Of het bruidskroontje tijdens die zilveren huwelijksviering ook ten tonele verscheen, weten we niet, maar hoe het is bewaard gebleven, weten we wel. Een negentiende- eeuwse speelkaart (ruiten vier) bevat het volgende opschrift (Catalogus glas, AHM 1998): "Dit kroontje is voor de Bruiloft/gemaakt van Pieter Schaak/ en Brigitta Stuyling. get:/ te Alkmaar. Ao 1667./dr. P. Schaak was grootvader/ van Maria Schaak. deeze/ was grootmoeder van C: H Backer/ weduwe van Alewyn. dit kroontje/ is haar toebedeeld/ in 1800. by gelegenheid/ der deeling van het/ goed van Jacob. Elias. Arnauds Zoon van Maria Schaak/ by sterfgeval moet dit/ kroontje aan myn dogter/ M.H. Alewyn gegeven worden/." Dat waren duidelijke instructies die gelukkig zorgvuldig werden opgevolgd. OUDALKMAAR - 7

Oud Alkmaar | 2018 | | pagina 5