HET ALKMAARSE INTERNERINGSDEPOT INHOUDSOPGAVE FRAAIE VERPAKKING? Huisvesting voor Belgische en Duitse militairen tijdens de Eerste Wereldoorlog REDACTIE REDACTIEADRES OPMAAK DRUK OMSLAG Harry de Raad -let Alkmaarse interneringsdepot. Huisvesting voor Belgische en Duitse militairen tijdens de Eerste Wereldoorlog Harry de Raad Uit de collectie van: het Amsterdam Museum. Het Bruidskroontje van Brigitta Stuijling (1667) Joost Cox Alkmaar als 'zeehaven' in 1834 Bob van der Schaaf Laatmiddeleeuwse handschriften van Alkmaarse kloosters Alkmaar varia Joost Cox Verenigingsnieuws Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop via een e-mail naar info@hvalkmaar.nl. Marlies ten Berge, Joost Cox, Jan Drewes, Lisa Oskamp Kopij voor Oud Alkmaar en te bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar, of naar redactie@hvalkmaar.nl Greyfish Grafisch Ontwerp, Alkmaar Krijgsman Drukwerk, Alkmaar. ©Historische Vereniging Alkmaar. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de Historische Vereniging Alkmaar. VOOR: Een bladzijde uit het getijdenboek van de Alkmaarse franciscanen uit 1453. Met een fraai versierde initiaal H. De beginregel luidt: 'Heer du selste opdoe(n) myn lippen. Koninklijke Bibliotheek, Den Haag. ACHTER: Gezicht op Alkmaar vanaf het Zeglis. Prent van B.G. ten Berge uit 1861. Collectie Regionaal Archief Alkmaar Doorgaans zult u bij het ontvangen van ons nieuwe magazine vooral willen weten wat voor artikelen er dit keer op u wachten. De grote foto op de cover verwijst meteen naar de inhoud. Maar dit keer zal het u ook opvallen, dat de vormgeving van het tijdschrift anders is. Het heeft een andere maat. En binnenin zijn er ook aanpassingen. Wij vertelden u vorig jaar al, dat we zochten naar verdere vernieuwing van ons lijfblad. We denken dat nu in twee stappen te hebben bereikt. Het afgelopen jaar werd de opmaak al vernieuwd. Nu zijn we daarmee nog verder gegaan: een grotere papiermaat, andere titelaanduiding en meer vrijheid voor de plaatsing van foto's. We hopen, dat u het kunt waarderen. Er zijn ook andere rubrieken gekomen. De kern bleef hetzelfde: twee of drie grotere artikelen, gevolgd door het verenigingsnieuws en de agenda. Ons doel was het tijdschrift een frisse, moderne uitstraling te geven, een blad, dat je graag een tijd op je leestafel laat liggen, een nog mooier visitekaartje van onze vereniging. Het mag volop de aandacht trekken. Hopelijk interesseren we ook mensen, die nog geen lid zijn en kunnen we hen verleiden. Immers: meer leden geeft ons meer armslag en meer invloed. In dit bijzondere eerste nummer 'nieuwe stijl' gaat het over fraaie handschriften van Alkmaarse kloosters, over Alkmaar als interneringsplaats tijdens de Eerste Wereldoorlog, over Alkmaar als 'zeehaven' en over een Alkmaars 'bruidskroontje' uit 1667. Hoe rijk gevarieerd wilt u het hebben? Het verenigingsnieuws vertelt u alles over de aanstaande algemene ledenvergadering. Daar gaan weer opmerkelijke dingen gebeuren: de uitreiking van de Oud-Alkmaarprijs, bestuurswisseling en een lezing door Gerrit Valk. Kom er bij, als u tijd hebt. Dinsdag 10 april hoop ik u te begroeten. Leen Spaans voorzitter Alkmaar was gedurende de Eerste Wereldoorlog korte tijd de verzamelplek voor alle militairen van de oorlog voerende landen die bij toeval of opzettelijk op Nederlands grondgebied waren geraakt. Afgesproken was dat Nederland deze militairen zou interneren gedurende de loop van de oorlog. Al snel na het uitbreken van de oorlog werd ook Alkmaar aangewezen als 'interneringsdepot'. De leiding over deze nieuwe instelling kwam in handen van een gepensioneerde luitenant-kolonel van het Nederlands-Indische leger, W.H. de Lussanet de la Sablonière. Kantoorruimte was gevonden in het Alkmaarse stadhuis.1 AANKOMST EN HUISVESTING VAN DE MILITAIREN Op 10 augustus 1914 kwam de eerste groep van ca. vijftig Duitse militairen per trein aan vanuit Maastricht. Margaretha Hanegraaff-Wichers, de vrouw van een Alkmaarse officier van justitie, hield gedurende de Eerste Wereldoorlog een dagboek bij waarin ze de oorlogsgebeurtenissen noteerde. Over de komst van de eerste militairen in Alkmaar schreef ze: "Heden kwamen hier de Duitschers aan, die alhier geïnterneerd zullen worden. Vermoeid en afgetobd zagen ze er uit, ze waren bang later in Duitschland den kogel te zullen krijgen. Het zijn degenen, die over de grens zijn geloopen en zich gewillig gevangen gaven."2 De eerste Belgen, een groep van 24 lanciers en een officier, Albert de Selliers de Moranville, arriveerden de volgende dag, eveneens vanuit Maastricht. Ze waren gelegerd geweest aan de Belgisch-Duitse grens bij Moresnet. Per postduif bracht de eenheid op 4 augustus het bericht over dat de Duitse troepen het Belgische grondgebied binnenvielen. Vervolgens probeerden de lanciers zo snel mogelijk via Nederlands grondgebied Luik te bereiken. Toen ze even ten noorden van Eijsden de grens passeerden, werden ze door een Nederlandse legereenheid aangehouden en ontwapend. De Duitsers en de Belgen werden gescheiden van elkaar ondergebracht in rijksgebouwen binnen Alkmaar. De Duitse militairen kregen een onderkomen in de Rijks-HBS aan de Paardenmarkt en de Belgen werden gehuisvest in het Rijksopvoedingsgesticht bij de Grote Kerk. De volgende groep militairen kwam aan op 12 augustus De aankomst van de eerste Duitse militairen op 10 augustus 1914. Collectie Regionaal Archief Alkmaar OUDALKMAAR - 1

Oud Alkmaar | 2018 | | pagina 2