g VROEDSCHAPSPENNINGEN EEN VREEMDE AARDAPPEL HVA VERENIGINGSNIEUWS ALGEMENE JAARVERGADERING OUD ALKMAAR PRIJS GROTE OF ST. LAURENSKERK DE AGENDA LUIDT ALS VOLGT: In het Jaarboek voor Munt- en Penningkunde 104 (2017) van het Koninklijk Nederlands Genootschap voor Munt- en Penningkunde staat een interessant artikel over de Alkmaar- se vroedschapspenning. Numismaat (expert munten en penningen) Jan de Vries (Alkmaar 1954) schrijft in zijn artikel getiteld "Stempelvarianten van de vroedschapspenning van Alkmaar. Bijdrage tot de penningkunde van de stad Alkmaar" (p. 136-165) over alle aspec ten en varianten van deze gouden en zilveren penningen, eertijds in gebruik als presen tiegeld voor de vroedschap van onze stad, de voorloper van de gemeenteraad. Zelfs de zestien strofen van het Alkmaars Ontzet-Liedt, zijnde een verklaring van den vroedschap spenning, dateerende van 1735 van de dichter Gerard Kempher ontbreken niet. De auteur gaf toestemming het artikel inclusief afbeeldingen op de website van de HVA te plaatsen. Daar is het onder 'downloads' te raadplegen. Van dezelfde auteur is de volgende aardige herinnering uit zijn jeugdjaren in Alkmaar. Als knaapje van 10 jaar deed ik bij het rooien van aardappelen een muntvondst in het moestuintje van mijn grootvader. Deze bestond uit enige sleetse duitjes van West-Friesland en Holland (jaartallen niet leesbaar) en een harde aardappel klomp met daarin een metalen rand. Na enige tijd boenen en schrobben kwam er een nagenoeg ronde zwartachtige metalen schijf te voorschijn van gemiddeld 39,5 a 40 mm. Die schijf hebben we gekookt in azijn. Eindresultaat, een koperen munt met op de ene zijde een adelaar en de andere een wapenschild. Na minutieus onder zoek bleek het omschrift redelijk te ontcijferen, hoewel daar aan de buitenomtrek het een en ander ontbrak. Op de wapenzijde viel te lezen: gvstavis adolphvs d g svec goth van rex m d f en op de adelaarszijde: moneta nova cvprea civit arbogensis. Het bleek te gaan om een 1 öre-stuk van 1627 van Zweden, geslagen te Arboga, onder het bewind van Gustav II Adolf 1611-1632. De vindplaats is gelegen (in de tuin) tussen het toenmalige woonhuis van mijn grootouders aan 24 - OUDALKMAAR de Eikelenbergstraat 80 te Alkmaar en de spoorlijn. De grond is daar zeer kleiig. Dat de munt na 1627 in de grond is gekomen, een zompig gebied buiten de veste van Alkmaar, spreekt als vanzelf. Welke weg deze munt heeft afgelegd om daar te komen laat zich slechts raden. Maar het is niet ondenkbaar dat deze munt rond 1630/50 in onze gebiedsdelen terecht kwam. Tijdens de Dertigjarige Oorlog (1618-1648) waren Zweden en de Republiek lid van de Protestantse Unie en onder hielden zij intensieve handels betrekkingen. Dit stukje verscheen eerder in De Beeldenaar 2012-1]. Wij nodigen u van harte uit voor de algemene ledenvergadering op dinsdag 10 april a.s. Naast de huishoudelijke agenda is er de uitreiking van de Oud Alkmaarprijs 2018 en een lezing van Gerrit Valk. De aanvangstijd is 20.00 uur, inlooptijd vanaf 19.30 uur op het Varnebroek 31. 1. Opening, mededelingen 2. Notulen van de algemene ledenvergadering 2017 3. Jaarverslag 2017-2018 4. Financieel verslag 2017 en begroting 2018 door de penningmeester 5. Verslag van de kascontrolecommissie en benoeming nieuwe kascontrolecommissie 6. Bestuurszaken 7. Uitreiking Oud Alkmaar Prijs 8. Rondvraag en sluiting van de vergadering (volgend jaar: 10-04-2019) Na een pauze verzorgt Gerrit Valk een lezing over zijn onlangs verschenen boek Vechten voor vijand en vaderland - SS'ers in Nederlands-Indië en Korea. Na afloop is er nog gelegenheid voor informeel contact bij het nuttigen van een drankje. Stukken behorende bij de vergadering worden ter plekke uitgedeeld en zijn tot 24 uur voor aanvang van de vergadering schriftelijk of per e-mail op te vragen bij de secretaris (posthva@gmail.com) of zijn te downloaden op onze website, www.hvalkmaar.nl Daags na de algemene ledenvergadering zal op onze website te lezen zijn aan wie de Oud Alkmaarprijs 2018 is uitge reikt. We verwachten dat ook de kranten en de 'social media' er aandacht aan zullen besteden. De jubileumviering 500 jaar krijgt in het najaar een bekroning met de publicatie van een kloek boek over de bouwgeschiedenis van de Grote Kerk. Veel recent onderzoeksmateriaal werpt een nieuw licht op de bouw van de kerk en zijn betekenis voor de stad. Het was al vele jaren de wens van de gemeente, met name van de afdeling Erfgoed, om alle kennis over de kerk samen te brengen in een monografie. Tal van wetenschappers werken er aan mee. De uitgave wordt verzorgd door de Stichting Alkmaarse Historische Publicaties, in samenwerking met de Ge meente Alkmaar en Stichting Matrijs. Echt een standaardwerk om naar uit te zien. Leden van onze vereniging krijgen het boek aangeboden tegen zeer prettige voorwaarden. We werken in dit project samen met de Vrienden van de Grote Kerk. Hoe precies blijft nog even een verrassing. OUDALKMAAR - 25

Oud Alkmaar | 2018 | | pagina 14