LOTGEVALLEN VAN EEN ALKMAARSE OPROERKRAAIER Jotacross 2009 bij de Dirk Duyvelgroep Pionieren op een open dag van de Don Boscogroep in 2011 Dronten, en op het voormalige Bram Daalder MAVO-veld in het Hoefplan werd de Alkmaarse Jumelage-Jamborette gehouden. Daarbij waren scouts uit de zustersteden Bath, Tata, Darmstad en Troyes uitgenodigd voor een vijfdaags kamp met De Geuzen, St. Laurentius en Dirk Duyvel. Maar meestal is een wereldjamboree wel erg ver weg. Daarom werd er vanaf 1957 een JOTA georganiseerd, Jamboree On The Air, tijdens het derde volle weekend van oktober. Zo kunnen scouts van over de hele wereld elkaar ontmoeten via de amateurradio. En hoe hoger de gepionierde toren, hoe verder het bereik van de antenne. De Geuzen deden voor het eerst hieraan mee in 1991. Er werd een JOTA-cross aan vastgeplakt, een wedstrijd met vragen en opdrachten waarbij de groepen uit de regio het elkaar bepaald niet makkelijk maken. Inmiddels is dit evenement ook een JOTI geworden, waarbij de I natuurlijk staat voor internet. Ook de LAN-party deed zijn intrede, wat een heus computergebeuren is. Maar nog steeds is het spel belangrijk, de acceptatie van iedereen, het groeien van de leden naar een rol in de leiding, het ritueel van installatie en het overvliegen, het respect voor de natuur, buiten actief zijn, het leren van praktische vaardigheden, maatschappelijk betrokken zijn en niet te vergeten de vrijwillige inzet van groepsleiders en besturen. De vlag wordt nog steeds gehesen en de belofte gedaan een goede scout te zijn. Sinds 1911 kent de scouting in Alkmaar in al haar facetten een rijke en veelkleuri ge geschiedenis. En met de zes huidige groepen - Scouting Sint Laurentius, De Geuzen, Don Bosco- groep Alkmaar, Marco Polo, Scouting Dirk Duyvel en Scoutinggroep Graaf Daron - die samen ongeveer 500 leden hebben, heeft de scouting vast een 'goed pad en zonnig spoor' naar de toekomst! 70 Vrijheidsfeest bij het Lastig, ongeleid, heethoofdig, bemoeiziek, opportunistisch en zonderling, zo staat de hoofdpersoon van dit verhaal al twee eeuwen te boek. U maakt kennis in 1795. Johannes met de Alkmaarse visafslager Geldolph Adriaan de Lange, het zwarte schaap Regionaal Archief van zijn regentengeslacht. Alkmaar Sinds de Gouden Eeuw stond zijn familie van fortuinlijke bankiers, notarissen en medici vooraan in het bewind en het sociale leven van Alkmaar en omgeving. Geldolph werd echter geen gerespecteerd notaris of jurist zoals zijn broers. Met veel opschud ding negeerde hij de instructies van het Alkmaarse bestuur en zette hij uit naam van Oranje de burgers op tegen de soldaten van Napoleon. Na de bevrijding hield hij zich tot in lengte van dagen bezig met het informeren van koning Willem I over de naar zijn mening disfunctionerende Alkmaarse burgemeester Fontein Verschuir. Zijn brieven vol gepassioneerde teksten verdedigden zijn revolutionaire daden en suggereerden een persoonlijke band tussen de vorst en hemzelf. In zijn autobiografie veegde hij de vloer aan met de Alkmaarse Fransgezinde elite, met ramp zalige sociale en financiële gevolgen van dien voor hem en zijn familie. Men zou hem daarom ook wel eerlijk en dapper kunnen noemen, een volhouder met een groot gevoel voor rechtvaardigheid. ONTWIKKELING TOT OPROERKRAAIER Geldolph kwam op 11 januari 1773 ter wereld als zoon van Pieter de Lange en Margaretha Ouburg. Zijn vader, een hooggeplaatst jurist en notaris, bekleedde meerdere sociale functies. Geldolph verloor al jong vijf broers en zussen en op elfjarige leeftijd zijn vader. Moeder De Lange kon met haar vijf overige kinderen terecht bij haar vader Nicolaas Ouburg aan het Verdronkenoord. Vanuit dat huis kon Geldolph al uitkijken op zijn latere werkplek, waar vissers op de stenen afslagbanken hun vangst afleverden.

Oud Alkmaar | 2017 | | pagina 9