12 tot 18 jaar, werd opgedeeld in twee speltakken: de jongsten zijn Scouts en vanaf 15 jaar heet de groep Rowans of Sherpa's of gecombineerd R/S, nog later Explorers genoemd. De waterscouts kennen Dolfijnen. In Alkmaar bleven na de fusie vijf scoutinggroepen actief. In volgorde van oprichting: de St. Laurentius, De Geuzen, de Don Bosco, 't Oude Hoen en Marco Polo. De aparte meisjesgroepen verdwenen en gingen op in de andere groepen. De Geuzen startten een rowangroep in 1980 en een bevergroep in 1986, de welpenhorde kreeg er meisjes bij in 1989. De Laurentiusgroep werd gemengd door fusie met de Kaasdragers en in de jaren '80 kwamen er bevers. Dat betekende natuurlijk wel dat er meer ruimte moest zijn voor de verschillende speltakken. In 1981 traden ook de eerste meisjes toe tot de Don Bosco groep. Marco Polo heeft sinds 1994 een groep esta's die een honk heeft in een buurthuis in Alkmaar-Noord. ALKMAAR GROEIT Het huurcontract voor de Geuzenkorf aan de Westerweg liep in 1974 af. Er moest dus verhuisd worden. Met subsidies werd een nieuwe Geuzenkorf gebouwd aan het Honkpad in wijk De Hoef. In 1982 kwam op het lege grasveld daarnaast het troephuis te staan van 't Oude Hoen. De Don Boscogroep De Kaasdragers, datering onbekend. Collectie scouting St. Laurentius Hopman Piet H.L. Nieuwenhuijsen van De Geuzen vierde in 1980 een veertig-jarig jubileum. Archief scouting De Geuzen 68 maakte zich eind jaren zeventig zorgen over haar hoofdkwartier omdat gesproken werd over uitbrei ding van gevangenis Schutterswei. Gelukkig voor de groep gebeurde dat niet. In dezelfde tijd groeide Alkmaar enorm door de stadsuitbreiding en de aanleg van Alkmaar-Noord. Er was ruimte voor nieuwe groepen. De Dirk Duyvelgroep heeft vanaf 1946 zo'n 20 jaar bestaan, maar de huidige groep Dirk Duyvel, gevestigd aan het Krielenzand in de Rekerhout, is opgericht in 1987 als een fusie tussen Koalpa en Scouting Huiswaard. Koalpa stond voor Koedijk, Alkmaar, (Sint) Pancras en draaide opkomsten in een gemeentelijk noodge- bouwtje in de Rekerhout. Scouting Huiswaard had, voor zover bekend, geen eigen Met Dirk Duyvel op zomerkamp in 2003 accommodatie. Toen het clubgebouw van scouting Koalpa na brandstichting volledig verwoest was, bleek de gemeente bereid een nieuw clubgebouw te faciliteren, maar alleen als de club zou fuseren met Scouting Huiswaard. Zo geschiedde en de nieuwe voorzitter Dirk Ranzijn stelde voor de groep te vernoemen naar de oude Dirk Duyvelgroep. De andere nieuwe scoutinggroep in Alkmaar-Noord is Graaf Daron, opgericht op 4 april 1998 en dus de jongste scoutinggroep van Alkmaar. Hun hoofdkwar tier, Kasteel Daron werd gebouwd aan de Elgerweg in De Mare. Graaf Daron is voortgezet uit de middelen van het inmiddels gestopte Scouting 't Oude Hoen. Deze groep kampte uiteindelijk met een tekort aan leden en werd dus opgeheven. De naam komt van lord Duncan, een van de onbekende ridders van de ronde tafel van koning Arthur. SCOUTING ALKMAAR In 2004 werd gevierd dat Alkmaar 750 jaar geleden stadsrechten kreeg. De gemeente vroeg de Stichting Vakantiebesteding Alkmaar JOL en Scouting een jeugdevenement te organiseren. Om de financiën te dekken, werd de stichting Scouting Alkmaar opgericht, waarin mensen uit alle scoutinggroepen zitting hadden. Aan de Kanaalkade en het Arcade plein werd onder andere een spelparcours op het water uitgezet, kon er worden gezeild met lelie- vletten en kon men het wachtschip van Scouting Marco Polo bezoeken. In het Victoriepark werd een groot scoutskamp gehouden, dat begon met de opbouw van de tenten, de overhandiging van de stadsrechten en een kampvuuravond. Onder het toeziend oog van Victorientje met een grote rood-witte Scouting Alkmaar-das om de hals waren er in het park activiteiten zoals een klimwand, broodjes bakken, touw slaan, brandmerken, mini-pionieren en diverse puzzels en creatieve workshops. Op het Doelenveld kwamen de activiteiten voor de bevers en de welpen. Je kon je laten schminken en klimmen en klauteren op de opblaasattracties. Er waren optredens en er stond een grote gepionierde toren. De 8 October Vereeniging Alkmaar Ontzet heeft een jaar later gevraagd ook voor Alkmaars Ontzet iets voor de jeugd te organiseren. Scouting Alkmaar organiseert inmiddels al jaren het Kinderfestijn op het Kerkplein en doet ook mee aan Kaeskoppenstad. Het scoutingkamp in het Victoriepark in 2004 EEN NIEUW SPEL Het spel van scouting is sterk veranderd vergeleken met de jaren dertig en zestig. Nog steeds hebben de speltakken een thema, zoals het Jungleboek, maar er zijn nieuwe thema's verschenen, zoals 'het kind met de hoge hoed' voor de esta's. Nog steeds is van belang dat de scouting een wereld wijde organisatie is en staat verbroedering hoog in het vaandel. In 1951 kregen De Geuzen bezoek van Engelse scouts en brachten zij zelf het jaar daarop een bezoek aan Bath. Elke groep heeft regelmatig een zomerkamp over de grens. In 1995 was er opnieuw een wereldjamboree in Nederland, in Jamborette Alkmaar in 1995. Archief scouting De Geuzen 69

Oud Alkmaar | 2017 | | pagina 8