VERKEER 57 Viering van Sint Jorisdag rond de vlaggenmast op de Stenenbrug, Noordhollands Dagblad 23-4-1960 Enkele Kennemer Woudlopers doen in de jaren vijftig mee aan de jeugdoptocht van 8 oktober. grotendeels in de St. Laurentiusgroep. Bij vele gelegenheden brachten zij muziek in de stad. Bij de voorbereidingen voor de viering van 'Alkmaar 700 jaar stad' in 1954 ontstond het idee het nationale padvindersdrumbandconcours naar Alkmaar te halen, hoewel hier eigenlijk alleen de grote steden voor in aanmerking kwamen. Groot voordeel was, dat dit door de gezamenlijke padvindersverenigingen georganiseerd kon worden, namelijk door de NPV, de Verkenners der Katholieke Jeugdbeweging en het Nederlands Padvindstersgilde. Het concours werd gehouden in het Sportpark, maar de bands trokken ook de stad door. Uit het insigne "blijkt wel de binding die er is tussen Alkmaar, onze kaasstad en de padvindersbeweging". Samen hebben de scouting-drumbands de basis gelegd voor de huidige vorm van de taptoes op 8 oktober. Zij waren de eersten die, in 1960, showele menten brachten in het toen nog statische Alkmaarse muziekleven. De NPV-band haalde rond 1970 grote prijzen, maar is later door een gebrek aan leden opgeheven. Uit de KV-band is na de nodige onenig heid in 1966 het Trompetterkorps Alkmaar ontstaan. Nog steeds zijn in hun tenue allerlei elementen te zien die doen denken aan de vroegere verkenners uniformen. STERKE VERHALEN Wat deden ze dan zoal? Uit het verslag in de krant van 24-7-1947 zou je nog op kunnen maken dat het welpenkamp van de Victoriegroep weinig spannend was: "Vier vlaggen, die al uit de verte te kennen gaven: hier staat het eerste zomerkamp dat de Alkmaarse welpen houden in de duinen van Callantsoog tussen de bramen en duindistels de gele welpenvlag met de groene wolfskop, de vlag van de Victoriegroep, een heel groot vierkant dundoek met groene blokken en boven alles uit het nationale rood-wit-blauw. Vier dagen lang een onafgebroken spelen een genieten in de vrije natuur en ondertussen leren, heel veel leren." Een oud-lid van de Laurentiusgroep in de jaren '60 vertelt op zijn website: "Heel spannend was altijd het uur U. Dan gaf de hopman aan dat er binnenkort een uur U gehouden zou worden, maar niemand wist wanneer. Via een kettingberichtgeving moest je weer 2 anderen op de hoogte stellen dat het uur U begon en de verzamelplaats aanduiden. Nou, Het insigne voor 700jaar stad. Trompetters van de NPV in 1957. Archief scouting De Geuzen 64 vrijdagavond 11 uur kwam iemand van onze groep om te zeggen dat het uur U begon. Verkenneruniform aan en op weg naar het clubhuis. Daar kregen we nieuwe instructie. We kregen opdracht de fietsen in een vrachtwagen te laden. Wij zelf gingen in een andere gesloten vrachtwagen en we zouden wel zien waar we gedropt werden. Je kreeg een kaart, kompas en coördinaten mee waar je na je dropping naar toe moest. Ergens achter in de bossen tussen Heemskerk en Castricum werd onze groep er uit gelaten. Na door de nacht wat gedwaald te hebben kwamen we uiteindelijk op de bewuste plek uit. We moesten met het licht van onze zaklantaarns de tenten nog opzetten die daar lagen. Binnen het uur lagen we in onze slaapzak. We waren de tweede groep die binnen was en zo tegen 5 uur kwam de laatste groep het kamp binnenwandelen." De hordelogboeken werden minutieus bijgehouden, van elke activiteit werd verslag gedaan, soms opgesierd met prachtige tekeningen. Een waar genoegen om te lezen waar men zich zoal mee bezig hield en houdt. Niet alles gebeurde buiten. De laatste dag van februari 1954 schreef een lid van het Nederlands Padvindstersgilde over een vendelopkomst: "Na de mededeling dat de Chief wat later zou komen was er rondetijd, "en daarna zouden we een briefje krijgen waar enkele woorden op zouden staan. Van die woorden moest de ronde zelf maar een verhaaltje bedenken. De ronde van de Alcongin mocht beginnen Het heette de Walvissen. We deden ook nog een spelletje. Dat ging zo." Fluitenkoorden knopen, oefenen voor insignes, EHBO-cursussen, Zomerkamp van de Dirk Duyvelgroep op Vlieland, 1950. Particuliere collectie Tekening in het hordelogboek van de Laurentiusgroep, zomerkamp 1959, geschilderd door H. Brugman. Collectie scouting St. Laurentius touwslaan, spelletjes doen, kampvuur maken, installatierituelen; ook de leiding had een schrift met programma's die gedraaid werden. Speciale momenten werden altijd aangegrepen voor iets bijzonders. De Sint Laurentiusgroep haalde de krant met een ouderweekend in 1964. De vier patrouilles begonnen zaterdag met de opbouw van het kamp, vier slaaptenten, proviandtent, een voor de staf en tenslotte de kapeltent. De ouderen zorgden voor de opbouw van een toegangspoort en een meer dan tien meter hoge uitkijktoren waaraan tevens een kabelbaan bevestigd was. Jarenlang zijn er districts wedstrijden gehouden in scout-vaardigheden, werd het Overdekte afgehuurd voor zwemwedstrijden en werden voetbaltoernooien gehouden. Net als voor de oorlog waren padvinders en verkenners maatschappelijk betrokken. Juist vanwege het dragen van een uniform en de tradities van vlagstrijken en appèl werd padvinders in 1957 65

Oud Alkmaar | 2017 | | pagina 6