»<s In"lii.U 'U 'kul* li Het nieuwe clubgebouw Phoenix aan de Zandersloot. Archief scouting De Geuzen verplaatsen naar de Zandersloot, achter het Zomerbad, waar het gebruikt zou worden door vier groepen: 't Oude Hoen, De Dirk Duyvelgroep, de Kennemer Woudlopers en De Geuzen. De Impeesa- groep was inmiddels opgeheven. Alle groepen kregen een eigen lokaal, er was een speelzaal, een kleine keuken en een toiletruimte. Op de zolders kon gekampeerd worden. Op 11 september 1948 werd het feestelijk geopend en kreeg de toepasselijke naam Phoenix. Het was een prachtige locatie natuurlijk. Joop Haasbroek herinnert zich uit die tijd bij de Kennemer Woudlopers vooral de vele malen dat ze 'vlaggenroof' speelden in het Heilooër bos, de patrouille-hikes met kleine 2-persoons tentjes en het districtskampioenschap in het oostelijk deel van het Heilooër bos met als beoordelaar o.a. hopman Van Esch en hopman Nieuwenhuijsen en verder veel reigers, die de boel volscheten. NIEUWE NAMEN Steeds weer blijken groepen opgeheven te worden en nieuwe opgericht en zijn er weer nieuwe namen in het scoutingspel. 't Oude Hoen was een protes tants-christelijke padvindersgroep. Een opmerkelijke naam: Govert 't Hoen ofwel 't Oude Hoen was een Waterlandse boer en 'aanvoerder van vrijbuiters'. Hij streed tegen de Spanjaarden, vooral bij Haarlem overigens, en sneuvelde op 31 mei 1574 bij Ilpendam. In de Alkmaarsche Courant van 27-3-1947 stond een aardig verslag van een demonstratieavond van 't Oude Hoen in het Wapen van Heemskerk: "met de réveille begon de kampdag die ten tonele werd gebracht. De verschillende programmapunten werden op originele wijze aangekondigd door seinen met de vlag". De toevoeging protestants-christelijk wilde overigens niet zeggen dat de andere openbare padvindersgroepen niet religieus waren. De N.P.V. begon de oud-en-nieuwviering 1949 met een wijdingsdienst in de Kapelkerk. Ook de Dirk Duyvelgroep had een historische naam: Dirk Duyvel was een van de aanvoerders van de Geuzen tijdens het beleg van Alkmaar in de tachtigjarige oorlog. Deze groep is de enige die een naam heeft gekozen uit de Alkmaarse geschiedenis, een soort vrijheidsstrijder en ik vermoed dat de groep, vlak na de oorlog opgericht, deze naam heel bewust heeft gekozen. En met de wetenschap dat Dirk Duyvel een geuzenleider was kun je je voorstellen dat daar grapjes over gemaakt werden en worden bij competitie met De Geuzen. De naam Impeesa betekent in de taal van de Matabele 'onvermoeibare hyena'. Het was de totemnaam van Robert Baden-Powell en verwijst dus net als de 'Woudlopers' naar de oorsprong van de padvinderij. Soms stuit je op onbekende namen. Zo trof ik in een krantenartikel uit 1949 over districtswedstrijden in het Noorderkwartier de namen aan van de verschil lende patrouilles die hadden deelgenomen. Winnaar was de Alkmaarse Victoriegroep met 147 punten en als laatste staat genoemd Ouden Heem te Alkmaar, met 101 punten. Ik vermoed dat dit gewoon 't Oude Hoen was. Verwarrend is dat niet alleen de groepen, maar ook de troepen en hordes en stam die bij een groep horen vaak eigen namen hebben. Zo bleek de Franciscus van Salesgroep een welpenhorde van de St. Laurentius te zijn. Bij de verkenners waren de groepen meestal genoemd naar de r.k. parochie waaraan ze verbon den waren, de Dominicus en Laurentius in Alkmaar, en was er een Don Boscogroep die hoorde bij de St. Jozefparochie. De meisjesgroepen hadden aanvankelijk geen aparte namen, waarschijnlijk omdat er maar twee groepen waren. In de Alkmaarse adresboeken van de jaren '50 en '60 vond ik echter meer namen, zoals de Maria Gorettigroep die onder de Dominicusparochie viel, de Sint Raphaelgroep die bij de H. Jozefparochie hoorde, de Sint Jeanne d' Arcgroep van de Laurentiusparochie en een 60 j li1! jfl TL - 1 r v De Briniostam van de Dirk Duyvelgroep. Particuliere collectie Florence Nightingalegroep. Er was ook een gidsen- groep gevestigd in de Baanstraaat, katholiek waarschijnlijk, waar ik zelf een paar plezierige jaren heb gehad, maar die weer werd opgeheven bij gebrek aan leiding. Ik weet niet eens meer de naam. Er was ook een meisjesgroep met de naam Kaasdra gers, voortgekomen uit het NPV, die zich in de jaren '60 aansloot bij de St. Laurentiusgroep. Andere namen verdwenen van het toneel, zoals de oudste groep De Kaninefaten, maar ook de Impeesa en de Kennemer Woudlopers. Rond 1970 waren ook de Dirk Duyvelgroep en de St. Dominicusgroep opgeheven. VAN ALKMAAR DE VICTORIE Dan was er nog de zeeverkennersgroep Victorie. Hoewel deze groep nu in Heiloo gevestigd is, aan de Westerweg hoek Kerklaan, wijst de naam toch wel op een Alkmaarse oorsprong. De Victoriegroep is opgericht in de zomer van 1946 en stond onder leiding van schipper Perre en akela Van Dongen. Op 7 juli 1947 verscheen een artikel in de Alkmaarsche Courant dat de groep een voormalige reddingboot geschonken kreeg die Prinses Marijke werd gedoopt. In de zomer van 1949 werd een barak op het terrein achter Westerweg 332 in gebruik genomen, op het land achter de boerderij van Breemer. Op dat moment had ook de Victoriegroep al verschillende behuizingen gehad die allesbehalve ideaal waren, maar dit was prachtig. Het zeeverkennerslokaal was geheel in scheepstrant ingericht en in het welpen- verblijf had de heer Baart een prachtige muurschil dering aangebracht waardoor je je in de rimboe waande. Het nieuwe verblijf werd 't Kraaiennest gedoopt. Uit de krantenberichten over het jubileum in 1956 worden we iets wijzer over de vroege geschiedenis van de groep. Schipper Perre "heeft in korte tijd de groep van een land- in een zeeverkennersgroep weten te transformeren, die over een behoorlijke hoeveelheid materiaal van uitstekende kwaliteit beschikt, nl. een schouw, 2 roersloepen en 7 kano's". Omdat de berging in het troephuis aan de Notweg nabij de Westerweg niet meer voldeed en te ver van open water was konden ze gebruik gaan maken van een deel van het terrein van de gemeentereiniging aan het Zeglis. Daar werd door vrijwilligers een eigen botenhuis gebouwd. Het 10-jarig bestaan van de troep werd feestelijk gevierd in de aula van het Murmelliusgymnasium en toen werd ook bekend dat ze een marinevaartuig over konden nemen dat als drijvend troephuis dienst zou gaan doen. In datzelfde jaar fuseerde de Nanning van Foreestgroep uit Heiloo vanwege een tekort aan leiders met de Alkmaarse Victoriegroep. Die groeide daarmee uit tot een groep met twee complete welpenhordes en drie volle troepen zeeverkenners. De twee groepen uit Heiloo bleven gebruik maken van hun eigen locatie en in de daaropvolgende jaren verdween de Victoriegroep uit Alkmaar. Niet helemaal trouwens: de voortrekkers van de groep hadden samen met de stam van De Geuzen vanaf 1958 hun onderkomen in de Accijnstoren, tot die midden jaren zeventig bestemd werd tot havenkantoor. PAFAFAS EN HEITJES Scoutinggroepen hebben altijd hun best gedaan toegankelijk te zijn voor iedereen, subsidie was er nauwelijks en dus werden vele activiteiten ontplooid om geld in te zamelen voor een gebouw of kampeer- materialen. Een bekend voorbeeld was de pafafa op het Phoenixterrein, georganiseerd door de vier Phoenixgroepen. Het 'klinkt als de naam van een 61

Oud Alkmaar | 2017 | | pagina 4