OUD ALKMAAR "GOED PAD EN ZONNIG SPOOR" Inhoudsopgave KANTJE BOORD... SCOUTING IN ALKMAAR NA 1945 Jaargang 41, nummer 3 - 2017 57 Marlies ten Berge "Goed pad en zonnig spoor". Scouting in Alkmaar na 1945 71 Pieter Barth Geldolph Adriaan de Lange (1773-1840), lotgevallen van een Alkmaarse oproerkraaier 80 Alkmaar varia 82 Verenigingsnieuws Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop via een e-mail naar info@hvalkmaar.nl. Redactie Marlies ten Berge, Netty Bleichrodt-Vegter, Joost Cox, Jan Drewes, Eelkje Knol en Lisa Oskamp Redactieadres Kopij voor Oud Alkmaar en te bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar, of naar redactie@hvalkmaar.nl Opmaak GreyFish grafische Vormen, Alkmaar Druk Krijgsman Drukwerk, Alkmaar Historische Vereniging Alkmaar. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de Historische Vereniging Alkmaar Omslag Voor: Scoutingkamp van de St. Laurentiusgroep, 1965. Collectie St. Laurentiusgroep Achter: Delegatie van de Geuzengroep in actie in 2007. Archief scouting De Geuzen Het heeft niet veel gescheeld of we hadden de Grote Kerk in het verleden verloren. De bouwkundige staat was aan het begin van de vorige eeuw deplorabel. Het dak bleek verrot en het torentje dreigde omlaag te storten. Een generatie later bleken de belangrijkste steunmuren niet meer voor hun taak berekend. Dankzij genereuze steun van stadsbestuur en bevolking kon twee keer de sloop voorkomen worden. Aan het eind van 2017 kan ik met u vaststellen dat het aanstaande jubileum '500 jaar Grote Kerk Alkmaar' gevierd gaat worden in een weer goed onderhouden en fraai vormgegeven kerkgebouw. Ik gebruik bewust niet het woord 'museum', want daarmee doe je het historische hoogtepunt van onze stad tekort. De Grote Kerk heeft ontegenzeglijk museale waarde. Maar wat men er ook tentoonstelt, het gebouw zelf en de beide adembenemende orgels en andere kunstwerken die tot de vaste inrichting behoren blijven dominante getuigen van een lange Alkmaarse geschiedenis, rooms-katholiek en protestant. Wij wensen alle Alkmaarders een mooi jubileumjaar toe, met veel bijzondere activiteiten. Als Historische Vereniging Alkmaar verzorgen we er een aantal van: bijvoorbeeld een lezing over de bouwgeschiedenis, wandeling met de schooljeugd, steun aan de publicatie van een belangwekkend boek waarin de Grote Kerk vanuit een nieuw perspectief bekeken kan worden, steun aan een stripboek voor de jeugd. Maar dat is allemaal voor de zeer nabije toekomst. In het heden heeft u weer een prachtig nummer van Oud Alkmaar in handen, waarin u onder andere kunt genieten van het vervolgverhaal over Scouting Alkmaar. Van harte aanbevolen. Meer nieuws dan in Oud Alkmaar kan worden afgedrukt treft u aan op onze website, in onze digitale nieuwsbrief en op de facebook- en twitterpagina's. Als het om Alkmaars geschiedenis gaat hoeft u als liefhebber niets te missen van wat ons bezighoudt. Season's greetings, Leen Spaans EEN NIEUWE START Tijdens de bezettingsjaren waren de scoutinggroe pen uit elkaar gevallen, de honken geannexeerd en afgebrand. Maar het vuurtje was brandend gehou den en na de bevrijding werd de draad direct weer opgepakt. Er was een enorme behoefte aan organisaties en clubs voor kinderen en jongeren, op alle terreinen. Scouting bloeide op, de groepen konden de enorme aanwas van nieuwe leden nauwelijks aan. De Vrije Alkmaarder berichtte op 4 juni 1945: "Zaterdagmiddag om drie uur werd met een plechtige bijeenkomst [op het Sportpark] het werk van de afdeeling Alkmaar van de N.P.V. [Nederlandse Padvinders Vereniging] weer opgevat, na de periode van gedwongen rust. Onder de aanwezigen bevond zich ook de Burgemeester. Met het hijschen van de vlag onder het brengen van het saluut werd de bijeenkomst geopend, waarna de Padvinderswet werd voorgelezen. De leider van de N.P.V. hier ter plaatse, de heer Massink, sprak daarop de jongens toe." Er waren liefhebbers genoeg. Door de Alkmaarse groepen was besloten een centrale inschrijving te houden in de Maclaine Pontstraat. Er stonden lange rijen voor de deur, 365 jongens gaven zich op en zo konden vier padvindersgroepen worden (her opgericht: De Geuzen en De Kaninefaten, die ook al voor de oorlog bestonden, en de Impeesa en de In april 1941 werd de scouting door de Duitse bezetter verboden, maar onmid dellijk na de bevrijding bloeide deze jeugdorganisatie weer op. In dit tweede deel van de geschiedenis van de Alkmaarse scoutinggroepen komt de naoor logse periode aan bod. Gidsengroep van de Baanstraat, ca. 1969. Particuliere collectie 57

Oud Alkmaar | 2017 | | pagina 2