Oudjaarsgeschenk Kunnen we helpen? Oproep aan krasse Alkmaarders Agenda Aan de Laat 137 bevindt zich de winkel van Vanilia. De winkel bestaat uit twee panden waarvan het linker een sympathieke winkelpui heeft, die in 2011 nog op de longlist voor nominatie van de puienprijs stond. Om de omzet te verhogen wil Vanilia die pui vervangen door een grote puivullende glasplaat. De werkgroep heeft bezwaar tegen deze nieuwe trend. Na de ledschermen (Mulder) en het dichtplakken van etalages met posters (Hema, Hugo Boss) is deze nieuwe trend, de puivullende glasplaat, bij Jack Jones in de Langestraat ontstaan. Tenslotte onze vaste rubriek: 'Het kan, maar mag het ook?' De Alkmaarse grachten zijn Rijksmonument. Daarmee hebben de grachten een zekere bescher ming. De monumentale status geldt ook voor de Lindegracht. Je hoopt natuurlijk dat de bewoners trots zijn op het wonen aan een Rijksmonument en rekening houden met het bouwen in de achtertuin. De eigenaar van een van de woningen aan de Clarissenbuurt heeft op de uitbouw van de woning een hekwerk geplaatst. Volgens ons te groot zeker voor deze sfeervolle gracht. Het blijkt dat het kan, maar of je het ook zou moeten doen? Bij deze aflevering van Oud Alkmaar treft u een set kaarten aan van Alkmaarse panden. Ons bestuurslid Rob de Vries, tevens kunstenaar en architect, maakte de tekeningen. Zijn omvangrijke collectie schonk hij eerder aan het Regionaal Archief Alkmaar. Als u meer van dit soort tekeningen wilt bekijken kunt u terecht op de website van het Regionaal Archief. Toets de naam Rob de Vries in en u krijgt toegang tot zijn collectie. Wij zijn Rob erkentelijk voor zijn belangeloze medewerking. En we hopen, dat u een mooi gebruik kunt maken van dit Oudjaarsgeschenk. In de nacht van 14 op 15 oktober drongen inbrekers door in de Lutherse kerk aan de Oudegracht. De naastgelegen kosterwoning was hun doel, maar toen het alarm afging werd een schuilplek gezocht in de kerk. Uiteindelijk zelfs in het orgel. Daardoor is grote schade aangericht. Het herstel wordt geschat op een bedrag boven de €40000. Zo'n bedrag had de kleine gemeente met jaren sparen net opgebracht voor een grote restauratie, die in het voorjaar van 2017 kon worden afgerond. Bij onze Luther-lezing op 10 oktober liet stadsorganist Pieter van Dijk ons nog horen hoe fraai dit achttiende-eeuwse muzikale monument weer klinkt. Wie de Lutherse gemeente wil steunen kan een bedrag storten op NL06 INGB 0007 1890 67 ten name van Orgelfonds Lutherse Kerk Alkmaar, onder vermelding van 'Herstel orgel'. Begin maart 2018 zal Alkmaarder Ton van der Lichte voor de HVA een lezing verzorgen over het 'gewone' leven van inwoners van de stad Alkmaar gedurende de jaren 1935 - 1939. Als rode draad daarbij gebruikt hij de geschiedenis van de familie Moene. Hij staat stil bij het dagelijks leven uit die tijd: het gezin, de school, de kerk, de sportvereniging, het sociale leven in deze vooroorlogse jaren. Hij zal zijn lezing illustreren met talloze foto's uit die tijd. Om zijn verhaal nog verder te kunnen verrijken zou Ton van der Lichte graag nog in contact willen komen met Alkmaarders die deze tijd bewust zelf hebben meegemaakt. Heeft u nog verhalen en anekdotes over die jaren of kent u iemand, die daar over kan verhalen, neem dan contact op met Ton van der Lichte, avanderlichte@planet.nl. 84 - Verenigingsn/euws HISTORISCHE VERENIGING ALKMAAR De vereniging werd in 1925 opgericht. Zij heeft tot doel het beschermen en voor het nageslacht bewaren van de historische schoonheid van Alkmaar en omgeving en het aanmoedigen van de studie van de plaatselijke geschiedenis. Dit doet zij o.a. door het geven van welstandsadviezen, het organiseren van stadswandelingen, excursies en lezingen en het uitgeven van het tijdschrift Oud Alkmaar. Jaarlijks wordt de Oud Alkmaarprijs en tweejaarlijks de Puienprijs uitgereikt. Postadres van de vereniging is Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar. Ook via internet is de vereniging bereikbaar: info@hvalkmaar.nl of www.hvalkmaar.nl. Het bestuur van de vereniging is als volgt samengesteld: Leen Spaans, voorzitter, Anneke Goddijn, secretaris, Paul Stoop, penningmeester, Feyko Alkema, Netty Bleichrodt-Vegter, Klaas te Bos, Bert Muis en Rob de Vries, leden. De prijs van het lidmaatschap bedraagt €20 per jaar. Rekeningnummer NL62INGB0000600401 t.n.v. Historische Vereniging Alkmaar. Dinsdag 9 januari 2018 "Een speurtocht naar het oudste meubilair van en in Alkmaar" Een lezing door Harold Bos in de Sociëteit aan het Varnebroek. Aanvang 20.00 uur. Dinsdag 6 februari Carly Misset zal een presentatie houden over de bouwgeschiedenis van de Grote Kerk van Alkmaar. Aanvang 20.00 uur in de Sociëteit aan het Varnebroek 31. Dinsdag 6 maart Ton van der Lichte zal ons vertellen over "Het dagelijkse leven in Alkmaar gedurende de periode 1935 - 1939". Varnebroek 31, aanvang 20.00 uur. Open Huis Elke tweede zaterdag van de maand is er van 10.00 uur tot 13.00 uur Open Huis in ons kantoor op Nassaulaan 43. U bent van harte welkom op 13 januari, 10 februari, 10 maart en 7 april. Woensdag 11 april Jaarvergadering van de Historische Vereniging Alkmaar. Nadere informatie volgt nog.

Oud Alkmaar | 2017 | | pagina 16