n-ri VERENIGINGSNIEUWS mm 0 a Puienprijs 2017 Vacature in het bestuur Versterking voor het bestuur Van de redactie Nieuwsbrief Wandelingen in 2017 Van de werkgroep pre-advies ai lüiüsü II 1! II ■i i!mil ÏU ra!!!!! □l li nan !£-:■: R Mi Hl ii nail De volgende uitreiking van puienprijzen zal naar verwachting plaats vinden in november 2019. Het bestuur is de jury zeer erkentelijk voor het vele werk dat met de selectie van de puien en de voorbereiding van de prijsuitreiking verbonden is. Tientallen nieuwe en gerestaureerde panden van de afgelopen twee jaar uit de monumentale delen van Alkmaar dongen mee naar de begeerde Puienprijs 2017. Na een voorselectie bleven er twintig panden over om de prijswinnaars aan te wijzen. Vijf panden voor vier categorieën: woonhuis gerestaureerd, woonhuis nieuw, zakelijk pand gerestaureerd en zakelijk pand nieuw. Bovendien was er de publieksprijs. De feestelijke uitreiking van de Puienprijs 2017 vond plaats op woensdag 22 november 2017. Op onze website hvalkmaar.nl is alle informatie over de genomineerde panden en de uiteindelijke winnaars te vinden. Die winnaars zijn, per categorie: Zakelijk panden met historische pui: Langestraat 12a, hoek Houttil, nu bekend als lunchroom Prego, voorheen Soecker Woonhuizen restauraties: Nieuwlandersingel 54 èn Spoorstraat 20 (bij uitzondering twee prijzen) Zakelijke panden met een nieuwe pui: Langestraat 58 van Costes Woonhuizen nieuw: Molen van Banning 1-10 Publieksprijs: Zevenhuizen hoek Molenbuurt, eethuis Bodrum In april 2018 ontstaat er in ons bestuur een vacature. Wie het leuk lijkt om ons bestuur te komen verster ken kan zich melden bij de voorzitter, posthva@ alkmaar.nl. Ons bestuur is op zoek naar iemand, man of vrouw, die voldoende tijd heeft voor een bestuurs taak en die met name onze gidsengroep wil gaan leiden. Dat betekent samen vaststellen over welke onderwerpen van Alkmaars geschiedenis we wandelingen gaan aanbieden voor de leden en andere geïnteresseerden. Voorts is van belang, dat u affiniteit heeft met de stadsgeschiedenis, goed kan functioneren in een team en gebruik kan maken van een computer. In een gesprek met de voorzitter Leen Spaans of diens vervanger kan duidelijk worden of deze boeiende taak bij u past. Als dat het geval is stellen wij u graag voor aan onze sollicitatiecommis sie van twee leden uit ons bestuur. Historicus, auteur en voormalig gemeentesecretaris Joost Cox willen wij op de aanstaande jaarvergadering (woensdag 11 april 2018) graag aan u voorstellen als nieuw te benoemen bestuurslid. Als aspirant bestuurslid werkt hij ondertussen al enkele maanden met ons mee. Inmiddels is hij ook toegetreden tot de redactie van ons tijdschrift Oud Alkmaar. De redactie is nog nooit zo groot geweest als bij dit nummer, maar dat is slechts van korte duur. Eelkje Knol en Netty Bleichrodt gaan de redactie verlaten. Eelkje heeft inmiddels heel wat variaberichtjes verzorgd en beiden hebben ideeën geleverd en correctiewerk gedaan. We danken hen voor de belangeloze inzet om van Oud Alkmaar steeds weer een prachtig en interessant nummer te maken. 82 - Verenigingsm'euws Inmiddels kwam de tweede editie uit. Onze digitale nieuwbrieven kunt u vinden op onze website: hvalkmaar.nl/nieuwsbrieven/. De reacties zijn dermate positief, dat het bestuur heeft besloten de nieuwsbrief elke zes weken te publiceren. Dat betekent, dat er tussen alle nummers van Oud Alkmaar twee digitale nieuwsbrieven zullen verschijnen. Ontvangt u hem nog niet? Meldt u zich dan aan op onze website hvalkmaar.nl. Het afgelopen jaar bleek een zeer succesvol wandeljaar. Het aantal deelnemers aan de wandelingen vertoonde een stijgende lijn en kwam boven de 450. Steeds weer blijken de deelnemers nieuwsgierig te zijn naar onvermoede kanten van onze stad. De gidsengroep heeft zich daarom dit jaar vooral gericht op actualiteit (een wandeling in de Alkmaarder Hout vanwege de felle discussie die hierover is ontstaan) en op verdieping door een aantal eerder bezochte delen van de stad opnieuw te bezoeken (het gebied rond het Doelenveld en het Schermereiland met de uitbreidingen langs het Noord-Hollandskanaal). Verrassende wandelingen kregen vorm door te kiezen voor het thema 'Overnachten in Alkmaar' en het thema 'Geld in Alkmaar'. Deze onderwerpkeuzes bleken een schot in de roos. Vele nieuwe aspecten van de Alkmaarse geschiedenis konden hierdoor aangesneden worden en dit werd, blijkens de reacties, erg gewaardeerd. Verder is op verzoek van de Doopsgezinde Gemeente een wandeling verzorgd, waarbij speciale aandacht besteed is aan de doperse voetsporen in de stad. Kortom een druk wandeljaar waar veel voorberei dingstijd door onze gidsen in is gaan zitten. Inmiddels zijn de voorbereidingen voor het nieuwe jaar gestart. We bespraken een flink aantal aanvragen voor vergroting van woningen door het plaatsen van dakkapellen en uitbouwen aan de achterzijde van de woning. Wanneer de kapel niet zichtbaar is vanaf de openbare ruimte hadden we daar weinig of geen bezwaar tegen. Omdat in enkele gevallen de dakkapellen al zonder goedkeuring waren geplaatst zonder te voldoen aan het beeldkwaliteitsplan binnenstad vroegen wij om handhaving. Soms zijn de verbouwingen zo ingrijpend dat wij ons afvragen of verhuizen naar een grotere woning niet een beter optie zou zijn geweest. Aan de Schermerweg worden op het terrein waar wasserij Krom stond 450 appartementen gebouwd. Alleen de schoorsteen herinnert nog aan de industriële bedrijvigheid langs het kanaal. Moet om die reden de schoorsteen gespaard blijven, heeft een schoorsteen zonder een andere functie nog historische waarde? We hebben contact daarover gehad met de projectontwikkelaar die de voorkeur heeft een bouwplan te realiseren zonder een in de weg staande schoorsteen. Aan de Korte Vondelstraat wordt met het bouwen van een appartementencomplex een van de laatste bouwplannen van de Schelphoek gerealiseerd. Het beeldkwaliteitsplan binnenstad, waar de Schelphoek toe behoort, beveelt in de Schelphoek kappen op de woningen aan. Indertijd heeft KDR architecten voor de klankbordgroep een schets voor dit stadsdeel geleverd, die aan het bestemmingsplan voldeed. Hieronder de schets zoals nu is aangevraagd. Wij vinden de overgang van de binnenstad naar de Schelphoek te fors. Verder hebben in het plan de grondgebonden woningen en het appartementen gebouw geen relatie met elkaar, wat volgens ons wel zou moeten. Wij zijn blij dat aan de Westerstraat in Oudorp de afgebrande boerderij herbouwd gaat worden in plaats van een twee-onder-een-kap woning waar de buurt ongerust over was. Verenigingsrneuws - 83

Oud Alkmaar | 2017 | | pagina 15