i N Langestraat 85-87. Foto P. Delamarre 1908. Collectie Regionaal Archief Alkmaar die Willem I voor ogen had. Dat had niet alleen te maken met de economische bloei, maar ook met de invoering van de Bankwet van 1863. In deze Bankwet werd de Nederlandsche Bank opgedragen in elke provincie ten minste één agentschap te openen. Door haar gunstige ligging had Alkmaar zich kunnen ontwikkelen tot een knooppunt van waterwegver bindingen en daardoor tot een belangrijke markt- Woning en agentschap van B. Preijer. Foto P Delamarre 1920. Collectie Regionaal Archief Alkmaar Het loket van de Nederlandsche Bank in De Toelast. Foto 1920. Collectie Regionaal Archief Alkmaar plaats van agrarische producten. Om die reden werd Alkmaar aangewezen als vestigingsplaats voor het agentschap. Op 2 januari 1865 opende de bank een agentschap in Alkmaar in het pand Breedstraat 12 van agent B. Preijer. Het pand, een gemeentelijk monument, bestaat nog in redelijk oorspronkelijke staat. In 1918 verhuisde het agentschap naar de wo ning van agent H. Boelmans ter Spill op Langestraat 85-87 (oorspronkelijk de woning van B.Preijer en tegenwoordig de vestiging van kledingwinkel WE). NIEUWBOUW Op zoek naar een geschikt eigen pand werd in 1918 besloten het hotel 'De Toelast' aan te kopen en het te verbouwen tot een kantoor met het plan het pand uiteindelijk te vervangen door nieuwbouw. In 1920 werd het besluit voor nieuwbouw genomen en in juni 1923 werd het nieuwe pand aan de Heul opgeleverd. In het souterrain kwamen de kluizen, de kantoorruimten kwamen op de begane grond en op de bovenste etages bevonden zich appartementen van de agent en de conciërge. Het ontwerp van het pand is van de architect A.D.N. van Gendt met medewerking van de Alkmaarse architect P.N. Leguit. Het bankgebouw telt twee bouwlagen met een U-vormige omtrek en een bin nenhof. Op de zadeldaken met steekkappen liggen leien. Op de noordwesthoek van het pand staat een ronde traptoren onder een met leien gedekt kegel dak met een windwijzer in de vorm van een schip als bekroning. De gevels aan de straatzijde vertonen brede risalieten (licht vooruitstekende gevelvlakken) met geschulpte topgevels. Op een plint van blokken natuursteen tot aan de vensters van de begane grond gaat een gevel op van overwegend rode baksteen in kruisverband. Van natuursteen zijn de omlijstingen van vensters en deuren, de deklijsten van de topgevels en de gootlijst op klossen. IJzeren Drie afbeeldingen van de tegenwoordige inrichting van het gebouw. Foto's F. Alkema tralies met rozetmotief beschermen de vensters op de begane grond. De gebruikte dure materialen ver lenen het pand een rijke uitstraling. Sinds 2002 staat het gebouw op de lijst van rijksmonumenten. Ook dit agentschapsgebouw in de binnenstad werd te klein. In 1985 betrok de bank een gebouw aan de Ampèrestraat in de Bergermeer, ontworpen door architect Jelle Abma. Op 1 januari 1997 sloot het agentschap in Alkmaar en was daarmee het kantoor dat het langst heeft bestaan. Na het vertrek van het agentschap kreeg het ge bouw aan de Heul diverse bestemmingen. In eerste instantie deed het pand dienst als bankgebouw voor de banken VSB en Fortis. Tegenwoordig gebruikt de kledingketen Hugo Boss de benedenverdieping, terwijl zich op de bovenetages kleine kantoorruim ten en appartementen bevinden. Na een grondige verbouwing kan het gebouw, dat zich uitstekend leent voor hergebruik, weer een lange tijd vooruit in haar nieuwe bestemming als kantoor en luxe appartementen. DE TRALIES Hoe het met de tralies is afgelopen? Twee bestuurs leden van de Historische Vereniging Alkmaar hebben met de heer Bregman gesproken en gepleit de tralies als onlosmakelijk element van het bankgebouw niet verloren te laten gaan. Het liefst zouden zij de tralies zien op de plek waar zij sinds de bouw zaten, name lijk voor de vensters. Na alle verbouwingen bevindt een gedeelte van de tralies zich nog voor de ramen, van drie kleinere tralies is een balkonhek gemaakt en twee grote tralies bevinden zich met dank aan Ed Bregman aan de zijkant van het pand en kunnen daardoor altijd weer teruggeplaatst worden. De grote traliehekken die aan de zijkant van het pand zijn geplaatst 33

Oud Alkmaar | 2017 | | pagina 4