iB !i:.ü it I JS Logement De Toelast, met de rijtuigstalling en de brug over de Laat, tekening door J.A. Crescent uit 1803. Collectie Regionaal Archief Alkmaar Villi Klb: lllll llliri 'lllll feiK ilk of rijshout. Pas na 1572 kwam het Ritsevoort binnen de stadswallen te liggen en werd de Kennemerpoort vanuit het zuiden de toegang tot de stad. Op 14 augustus 1724 verkochten de erven van Nicolaas Kien voor 6000 gulden een huis aan de Koorstraat hoek Heul aan Adriaan Hilbrandsz. van Egmond. Hij maakte er een herberg van en gaf het de naam 'Het kasteel van Egmond'. Reizigers uit de richting Kennemerland hadden na het passeren van de Kennemerpoort nu twee herbergen met een stalhouderij tot hun beschikking; 'Het Gulden Vlies' en 'Het kasteel van Egmond'. Tussen beide herbergen was een poort die toegang gaf tot het erf waar de koetsen gestald en paarden verzorgd konden worden. Deze toegang is nog steeds herkenbaar als entree van de winkel Hugo Boss. DE TOELAST 'Het kasteel van Egmond' onderging een naams wijziging en ging als 'De Toelast' verder. Een toelast is een groot wijnvat van vier aam of circa 614,4 liter. Aan het pand Jansstraat 64 in Haarlem bevindt zich de gevelsteen: 'Dit is in de Toelast', waarop ook de grootte van een toelast wordt uitgebeeld. Op 22 december 1827 werd de herberg overgeno men door Johannes van der Haagen, die in 1782 in Den Haag was geboren. Van deze Johannes bezit het Stedelijk Museum in Alkmaar een dubbelportret met zijn echtgenote. Johannes was een veelzijdig en succesvol ondernemer. Behalve trompetter in het leger in Friesland was hij ook kastelein, logement houder en stalhouder van De Toelast. Verder staat hij vermeld als verhuurder van paarden, rijtuigen en rouwkoetsen, winkelier in tabak en sigaren, grossier in wijnen, likeuren enzovoort. In 1821 richtte hij een De oude koetsingang is nu de entree van de winkel Hugo Boss. Foto F. Alkema 30 diligencedienst tussen Alkmaar en Haarlem op die tot 1867 bestaan heeft. Blijkbaar tot volle tevreden heid van de reizigers, want een van hen, de dichter Nicolaas Beets dichtte: In de diligence: In den ouden bolderwagen, Die van Alkmaar op Haarlem rijdt, In den wagen van Van Der Haagen, Gebruik ik voortreffelijk mijn tijd In de negentiende eeuw werd de herberg verbouwd tot een meer bij de tijd passend onderkomen. Ook de omgeving veranderde. In 1867 werd de Kenne merpoort afgebroken en in 1870 werd besloten de Laat en de Heul te dempen. De herberg was een groot succes en de reclame werd niet alleen in het Nederlands, maar ook in het Frans, Duits en Engels uitgevoerd. De zaken gingen zo goed dat Johannes ook eigenaar werd van de herberg 'de Beurs van Amsterdam' op Waagplein 1, een pand waarin in later tijd de speelgoedwinkel van familie Kloet-Velt gevestigd werd. Op 28 januari 1976 brandde dit rijksmonument af en werd daarna in oorspronkelijke stijl herbouwd. In het herbouwde pand bevindt zich tegenwoordig het Griekse restaurant Irodion. DE NEDERLANDSCHE BANK In 1814 werd de Nederlandsche Bank door koning Willem I opgericht. Nadat Napoleon verslagen was en de Fransen verdreven waren, stond de economie in Nederland er slecht voor. Niets herinnerde meer aan de Gouden Eeuw van de Republiek der Zeven Verenigde Nederlanden en van de Verenigde Oost- De Toelast op de hoek van de nog niet gedempte Heul. Foto uit 1865 van P Delemarre. Collectie Regionaal Archief Alkmaar Briefkaart van De Toelast met op de achterzijde de dienstre geling van de diligencedienst van Van der Haagen. Collectie Regionaal Archief Alkmaar Indische Compagnie was niets meer over. Koning Willem I kon gebruik maken van de bestuurlijke infrastructuur die het Franse Keizerrijk had achter gelaten en handhaafde hervormingen uit de Franse Tijd. Willem wilde de Nederlanden weer tot bloei brengen en was een ondernemer die sterk investeer de in de industrie. Hij had daarvoor een instelling nodig die door kredietverlening en uitgifte van bank biljetten de economie weer op de been zou helpen. Hoewel de Nederlandsche Bank het alleenrecht had bankbiljetten uit te geven, maakte de bank een moeizame start door. Gevestigde handels- en ban kiershuizen waren bang voor concurrentie. Omdat bankbiljetten achterdocht wekten bleven de mensen nog jarenlang de voorkeur geven aan muntgeld. Pas na 1850 groeide de bank uit tot de nationale bank De eetzaal van De Toelast in gebruik door De Nederlandsche Bank. Foto 1920. Collectie Regionaal Archief Alkmaar jjflïVlOT'Piïi. 'WA-' «{«Ut -- X *VIVib„.i -*nn ui MTVaa Hril»* ■'Ak1! Irf.r 31

Oud Alkmaar | 2017 | | pagina 3