/iKV Hl Wh e M a h ,r\ f OUD ALKMAAR ïtm Ïf:-P Ti FT - C M f X UÊËKL-J TliimiTïïPi PI I 1 I -- f Jj|jp piffi HET PAND VAN DE NEDERLANDSCHE BANK Inhoudsopgave ONDER HANDBEREIK? Jaargang 41, nummer 2 - 2017 29 Feyko Alkema Het pand van de Nederlandsche Bank 34 Marlies ten Berge "Akela, wij doen ons best". De eerste vijfendertig jaar scouting in Alkmaar 45 Peter Smit Jazz in the sixties 48 Louis Frankenberg Een eerbetoon aan J.D. Kila 52 Alkmaar varia 54 Verenigingsnieuws Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop via een e-mail naar info@hvalkmaar.nl. Redactie Marlies ten Berge, Netty Bleichrodt-Vegter, Jan Drewes, Eelkje Knol, Lisa Oskamp Redactieadres Kopij voor Oud Alkmaar en te bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar, of naar redactie@hvalkmaar.nl Opmaak GreyFish grafische Vormen, Alkmaar Druk Krijgsman Drukwerk, Alkmaar Historische Vereniging Alkmaar. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de Historische Vereniging Alkmaar Omslag Voor: Praalwagen van de verkenners voor de 8 oktober optocht in 1919. Uitsnede uit een foto van P. Jonker, Collectie Regionaal Archief Alkmaar Achter: Het pand van de Nederlandsche Bank. Foto F. Alkema De inhoud van deze nieuwe aflevering van Oud Alkmaar is weer een treffend voorbeeld van de verscheidenheid van Alkmaars geschiedenis. Na de boeiende lezing van Feyko Alkema over het pand van de Nederlandsche Bank in de Koorstraat vroeg het enthousiaste publiek of zijn verhaal nog eens na te lezen zou zijn. En dat kan, zoals u ziet. Marlies ten Berge ontsluit voor ons de geschiedenis van Scouting Alkmaar. Jaarlijks bij de 4 mei herdenking aan de Harddraverslaan zijn de scouts steeds waardig present. En wat Peter Smit allemaal tegenkwam over de stedelijke jazz-scene bij zijn studie naar de Alkmaarse popmuziek, NH-beat, vinden we terug in dit nummer. Louis Frankenberg memoreert oud-bestuurs- en redactielid Joop Kila, die het lot van de Alkmaarse Joden in de Tweede Wereldoorlog beschreef. Mooi werk vóór de schermen, want we kunnen er al onze leden in laten delen. Achter de schermen was ons bestuur namens de Vereniging de laatste maanden erg druk met advies- en organisatiewerk. We nemen deel aan de 'Klankbordgroep' over het nieuwe ziekenhuis in De Hout, we doen mee aan de Schermer Alliantie over de dijkvernieuwing in de Schermerpolder, we werken mee aan de voorbereiding van een nieuw bestemmingsplan voor de monumentale binnen stad, lieten onze stem horen in de discussie over de Bierkade en denken mee over de festiviteiten van 500 jaar Grote Kerk. De opsomming is bij lange na niet volledig. Daarom is het goed om ook het nieuws op onze website en facebookpagina in de gaten te houden. En ook de wekelijkse column in het Alkmaars Nieuwsblad. Met de digitale nieuws brief, waarmee we nu gestart zijn, willen we periodiek de actualiteit van al onze activiteiten voor u samenvatten. Het kan niet anders, of u heeft ons met Oud Alkmaar én met onze digitale media steeds onder handbereik. Leen Spaans T-rf f 1 'l-mr I Jw' Tijdens de verbouwing van het pand Heul 1, het voormalige gebouw van de Nederlandsche Bank, vroeg Ed Bregman, eigenaar van Summit Vastgoedbeheer, of de Historische Vereniging Alkmaar met het verwijderen van de tralies kon instemmen. Dat was de aanleiding om meer over de geschiedenis van deze plek en dit gebouw te weten te komen. Feyko Alkema In 1426, na afloop van de strijd tussen Jacoba van Beieren en Filips van Bourgondië, verloor Alkmaar zijn stadsrechten en moesten de stadsvesten gesloopt worden. Het was een straf die twintig jaar geduurd heeft, want in 1445 en 1452 gaf Filips van Bourgondië toestemming de deuren weer in de poorten terug te hangen. Historisch onderzoek maakt aannemelijk dat tot de stadsuitbreiding van 1528 de stadswallen achter de Grote Kerk langs liepen. Een aanwijzing voor het verloop van deze stadswallen krijgen we uit een aantekening uit 1430, waarin sprake is van een huis 'gelegen in de vrijheid van Alcmaer op die Lede (=Laat), achterwaert an der steden vesten', terwijl in 1497 een huis vermeld wordt 'an die Hoel (=Heul) op die vesten'. Een heul is middeleeuws Nederlands voor een smalle afwate- ringssloot. De weg vanaf de Heul richting Heiloo lag daarmee buiten de stadswal en was een uitvals weg tussen rietlanden die bij de Singelgarage nog gedeeltelijk terug te vinden zijn. De naam Ritsevoort verwijst naar die rietvelden en betekent een door waadbare plaats (voort of voord) omgeven met riet Prent van de Kennemerpoort te Alkmaar door C. Pronk, 1727. Collectie Regionaal Archief Alkmaar 29

Oud Alkmaar | 2017 | | pagina 2