VERENIGINGSNIEUWS Oud Alkmaarprijs voor Peter Bitter Bestuur Ledenwerving en financiën Nieuwsbrief Nieuws uit de Documentatiegroep Pinksterdrie naar Leeuwarden Van de werkgroep pre-advies De prijs die de Historische Vereniging Alkmaar jaarlijks uitreikt is bedoeld om personen of instellingen te eren, die zich op een bijzondere manier hebben ingezet voor de bestudering van de geschiedenis van onze stad. Dat Peter Bitter de prijs dit jaar ontving was een niet te missen kans. Hij vierde immers onlangs zijn 25-jarig ambtsjubileum als stadsarcheoloog. Bij die mijlpaal staan we graag stil. Want wat heeft Peter in die tijd de kennis van de geschiedenis van onze stad niet verrijkt! In zijn nieuwste kloeke publicatie Schaven aan Alkmaar van december 2016, die u als nieuwjaarsgeschenk heeft ontvangen, doet Peter verslag van 25 jaar archeologisch werk voor onze stad, samen met zijn team en vrijwilligers. Tientallen publicaties van zijn hand of met zijn medewerking gingen daar aan vooraf. En altijd was Peter bereid om met een lezing persoonlijk verslag te komen doen van de jongste ontdekkingen. Door Europese en Nederlandse wetgeving is archeologisch onderzoek tegenwoordig sterk gereglementeerd. Om van de meestal korte tijd, die tussen afbraak en nieuwbouw op een stadsperceel beschikbaar is een vruchtbaar project te maken, is een goede organisatie van het veldwerk van groot belang. Peters succes wordt daarom niet alleen geschraagd door een schrandere geest, een vaardige pen en een vlotte spreekvaardig heid, maar ook door tal van managementkwaliteiten. De leden van de Historische Vereniging Alkmaar bewonderen zijn kennis en kundigheid en genieten van de vondsten, die ons noopten de geschiedenis van Alkmaar te herzien. Beloningen voor al het gezwoeg in de stadsgrond waren bovendien spectaculaire vondsten als het glaswerk, een kostbare gouden ring en een elegante damesschoen op de plek waar Maria Tesselschade woonde. U kunt deze laatste vondsten tot 29 oktober bekijken in het Stedelijk Museum Alkmaar. Met dank aan Peter! Tijdens de jaarvergadering van 12 april deelden wij u mee dat Stefan Jansen, die op voortreffelijke wijze de lezingen organiseerde, helaas heeft moeten besluiten af te haken als bestuurslid wegens drukke werkzaam heden. Netty Bleichrodt en Klaas te Bos stelden zich voor als nieuwe bestuursleden. Netty is contactper soon tussen Oud Alkmaar en bestuur. Klaas neemt de taak van Stefan over en verzorgt voortaan het lezin genprogramma. Hij ondersteunt diverse projecten, o.a. onze Kunstweek in de Kapelkerk en Alkmaarders op de kaart. Vanaf 21 juni jl. neemt hij ook de taak van vicevoorzitter over van Bert Muis. In het jaar 2016 verwelkomden wij 75 nieuwe leden en waren er 42 opzeggingen. Het ledenbestand aan het eind van dat jaar bedroeg 1323. In het eerste halfjaar van 2017 verwelkomden wij 56 nieuwe leden en zijn er 11 opzeggingen. Dit brengt ons per 31-6-2017 op 1368 leden. In de algemene ledenvergadering kon worden besloten, dat de contributie ook voor het nieuwe verenigingsjaar gehandhaafd blijft op €20. Het is wellicht goed te vermelden welke subsidies ons bestuur in de afgelopen periode kon verstrek ken. Zo is in 2016 een bedrag van €1500 geschonken 54 - Verenigingsm'euws aan het Stedelijk Museum Alkmaar voor de expositie 'Picasso in Noord-Holland' en aan de Molenstichting Alkmaar een bedrag van €50. In 2017 is een bedrag van €1500 geschonken aan de Stichting Adapt, Alkmaars Erfgoed en €750 voor het filmproject over verzetsheldin Truus Wijsmuller. Omdat er tussen de verschijningsdata van Oud Alkmaar genoeg te vertellen is over onze activiteiten zijn we begonnen met het uitgeven van een Nieuws brief. Deze zal drie maal per jaar verschijnen en is uitsluitend digitaal te lezen op de website, Facebook of via uw mailbox. De eerste Nieuwsbrief stuurden we 6 juni naar de emailadressen die bij ons bekend zijn. Heeft u hem niet ontvangen dan hebben wij uw email-adres niet. Wilt u de Nieuwsbrief in het vervolg graag ontvangen stuurt u dan een mail naar posthva@gmail.com met in de onderwerpregel Aanmelding Nieuwsbrief. U kunt zich ook aanmelden via de website. Er wordt volop gewerkt aan het invoegen van bin nenkomend materiaal. Er werd ons weer een aantal boeken geschonken, wat een mooie aanvulling voor ons eigen boekenbestand betekende. Ook ontvingen wij een herdenkingsbord uit 1934 van het vijftigste schoolfeest voor Volksonderwijs. Daarnaast wordt ons prentbriefkaarten- en fotobezit gescand zodat we dat toegankelijker kunnen maken. Voor het kopen van boeken over Alkmaar kunt u terecht op: boekwinkeltjes.nl. Vul bij zoeken in: Histvalk. U ziet dan het aanbod dat bij onze vereniging te koop is. Op 6 juni maakten 84 leden de Pinksterdrietocht naar Leeuwarden, georganiseerd door Leen Spaans, Feyko Alkema en Anneke Goddijn. Onderweg bezochten we de fraaie Popta State in Marssum. Wat een schoonheid en wat een rust. We passeer den het naastgelegen Vrouwengasthuis en stapten vervolgens weer in de bus, verder richting Leeuwar den. Na de koffie werden we door de Historische Vereniging hartelijk ontvangen in het Historisch Centrum Leeuwarden en werd ons aan de hand van beelden de geschiedenis van Leeuwarden verteld. De stadswandeling daarna was ondanks de regen zeer interessant. We zagen de prachtige koninklijke huizen, beklommen de drie terpen van Leeuwarden, wandelden door de Joodse buurt en zagen daar het indrukwekkende Joodse monument op het Jacobij- nerkerkhof. We bezochten de Grote of Jacobijner- kerk en brachten een bezoek aan het Stadhouderlijk Hof, waar we de lunch nuttigden. We vervolgden onze stadsbezichtiging met een boottocht en de 'afsluitborrel' bij Brasserie Maria Louise was bijzon der gezellig. Ondanks de 'code geel' van het KNMI hadden we een culturele topdag. Van de behandelde bouwaanvragen noemen we de belangrijkste: Voor het pand Kanaalkade 26-28, het pand waar Zwaan en ter Burg en later de Dekamarkt in gehuis vest waren, is een vernieuwing van de gevel aange vraagd waar wij moeite mee hebben, onder andere vanwege het materiaalgebruik. Onze suggestie was een plan, waarin de drie oorspronkelijke panden her- Verenigingsrneuws - 55

Oud Alkmaar | 2017 | | pagina 15