ALKMAAR VARIA Paardenparade GP Groot 100 jaar Leerlooierij Truus Wijsmuller Hendrik Pieterse Ze staan er nu ruim een jaar: de 10 grote kunst- paarden van de 'Paardenparade'. Ze zijn geplaatst in een ongeveer 68 km lange route die Alkmaar, Bergen, Heiloo, Schermer en Graft-De Rijp ver bindt. De Paardenparade is een project uit het cultuurconvenant 2013 dat meer samenwerking op cultureel gebied ten doel heeft tussen de ge meenten Alkmaar, Bergen, Heiloo en Schermer. De keus viel op paarden omdat ze de verbinding vormen tussen heden en verleden en tussen mens en dier. Met hun werkkracht staan ze voor dynamiek en energie. Vroeger waren paarden in de regio Alkmaar een gezichtsbepalend element. De meeste gekozen plekken hebben een cultuur historische waarde; paarden speelden een be langrijke rol in het vervoer. Er was bijvoorbeeld een paardentram of een paardentrekschuit met jaagpad. Een tiental professionele kunstenaars uit de regio kreeg de opdracht het thema 'ver binding' vorm te geven. Veelal geïnspireerd door de historische plek lieten ze hun fantasie los op een wit kunststofpaard. Zo heeft David Bade bij het Centraal Station, waar ooit de eerste paar dentram van Alkmaar langskwam, een paard op een spoorrail van 7 meter neergezet. De losge maakte lichaamsdelen van het paard vormen een kluwen die uitbundig danst en balanceert. Aan de Kennemersingel bij de Molen van Piet staat een paard dat beschilderd is door Mattia llic. Het paard heet Adam, naar een van de eer ste burgemeesters van de stad. De beschildering bestaat uit tekstjes en beeltenissen die het 'Klein Geheugen van Alkmaar' vormen. Hier bij de in gang van de stad was ooit een paardenwed, waar de paarden hun dorst konden lessen. Bovendien kijkt het uit over de voormalige Harddraverslaan. Voor meer informatie over de paarden, de kun stenaars en de route: www.paardenparade.nl Op 10 juni jl. zette GP Groot de poorten van het bedrijf aan de Boekelerdijk wagenwijd open voor het publiek. Het bedrijf vierde zijn 100 jarig jubileum. Iedereen kon komen kijken naar de moderne wijze waarop GP Groot afval inzamelt, vervoert, vooraf scheidt, verder sorteert en vervolgens de stromen verschillende materialen re cyclet of composteert tot waardevolle producten voor hergebruik. Het begon in 1917. Gerrit Pieter Groot, melkrijder en groenteman, was zelfstandig ondernemer die overal handel in zag. Hij richtte zich in toenemende mate op transportmogelijkheden en legde daarmee de basis voor het huidige GP Groot. Na WO II namen zonen het transportbedrijf over. In 1947 kwam de brandstof- fenhandel erbij en in 1963 werd GP Groot Aannemings bedrijf voor grond-, weg- en waterbouw opgericht. Van af 1965 breidde de handel in brandstoffen zich uit. Dat resulteerde in de vrije Benzine- en Oliehandel (BOHA Oliemaatschappij). Inmiddels participeert GP Groot ook in de levering van groengas. Toen het scheiden van afval gewoon werd, zag de toenmalige directie innovatiemo gelijkheden. Men breidde uit met de ontwikkeling van afvalcontainers. In de afvalverwerkingsmarkt is GP Groot een grote speler geworden. Het bedrijf kocht in 1973 dertig hectare grond in de Boekelermeer en begon een eigen stortplaats. Door gescheiden inzameling ont staan nieuwe afvalstromen en kunnen recyclingsactivi- teiten geïntensiveerd worden. Op het terrein staan nu twee hightech installaties: de afvalscheidingsinstallatie (ASI) en de houtrecyclingsinstallatie (HSI). Ook is er ruimte voor een toekomstige zonneweide. GP Groot heeft zich ontwikkeld tot een veelzijdige onderneming met oog voor duurzaamheid en innovatie. Of zoals in de jubileumuitgave treffend staat: van familiebedrijf naar bedrijvenfamilie. www.gpgroot.nl/100jaar Half april jl. werd aan het oostelijk deel van de Laat, op de bouwplaats van het toekomstige ap partementencomplex Lundiahof, een opmerkelij ke vondst gedaan. Al na de eerste drie dagen van archeologisch onderzoek concludeerde stadsar- cheoloog Peter Bitter dat op die plaats een leer looierij uit de vijftiende eeuw geweest moet zijn. Men vond een laag gemalen eikenschors en res ten kalk. Bij het leerlooien werden vroeger beide stoffen gebruikt. De datering maakt de vondst op merkelijk. De leerlooierijen die archeologen vin den zijn meestal in de zeventiende of achttiende eeuw te plaatsen. Een dag eerder vond men een schoen, ook uit de tweede helft van de vijftiende eeuw. Er is geen verband tussen de leerlooierij en de schoen. De schoen moet gedragen zijn en is bijzonder goed geconserveerd. Van de schoen zijn zelfs de veters opvallend goed bewaard gebleven. Volgens Bitter komt dat omdat de schoen in een laag stro, goed conserverende mest en ander af val lag. Met dit materiaal dempte men vermoede lijk dit gedeelte van het veenmoeras. Dit eens zo laag gelegen deel van de Laat was in de tweede helft van de vijftiende eeuw de rand van Alkmaar. Uit archeologisch onderzoek eind jaren negentig, na de grote Houtmarktbrand in 1997, bleek dat op die plaats een rij boerderijtjes gestaan moet hebben. Vanwege de lage ligging was het destijds een van de armste delen van de stad. Op donderdagavond 18 mei jl. nam de Alkmaarse gemeenteraad een motie aan waarin het college de opdracht krijgt te onderzoeken hoe de hier geboren Truus Wijsmuller (1896-1978) in de 'fysieke omge ving' geëerd kan worden. Het maakt niet uit of het een brug, straatnaam, standbeeld, plantsoen of een plaquette gaat worden, aldus de opsteller van de motie, VVD'er Van der Rhee. Het wordt hoog tijd dat deze verzetsheldin in haar geboorteplaats een blijvende herinnering krijgt. Haar verzetswerk is net zo ontzagwekkend als dat van Oskar Schindler en Raoul Wallenberg, maar minder bekend. Ze weet in de oorlogsjaren 10.000 kinderen veilig naar Engeland te krijgen. In Alkmaar is Truus Wijsmuller zeker niet onbekend. In ons tijdschrift Oud Alkmaar (2015 nr. 2) staat een uitgebreid artikel over haar leven en werk. In het jubileumnummer van Oud Alkmaar (de cember 2015) is ze een van de 90 geportretteerde Alkmaarders. In diverse steden is al een gedenkteken van haar te vinden. Gdansk, Londen, Wenen en Hoek van Holland hebben een monument. Wijsmuller kreeg in Jeruzalem de Israëlische Yad Vashem-on- derscheiding uitgereikt. In het herdenkingscentrum staat een boom die haar naam draagt. En in Gouda, Coevorden, Spijkernisse, Pijnacker en Leiden is een pad of straat naar Truus Wijsmuller genoemd. Nu haar geboorteplaats Alkmaar nog. In het artikel over kunstschilder Hendrik Pieterse in het vorige nummer van Oud Alkmaar zijn in de bijschriften een paar fouten geslopen. De linker foto op p.18 is niet de Oudegracht maar de Kanaalkade, want je ziet het torentje van de Doelen. De bovenste afbeelding op p.19 is wel het zicht op de Kapelkerk, maar dan over de Mient, dus ongeveer vanaf de Waag. Alkmaar Varia - 53

Oud Alkmaar | 2017 | | pagina 14