rv W. De woning aan de Clarissenbuurt dan de volgende dag terug, want de verkoop moest doorgaan bij de poelier. Het geweer werd geleend bij een boswachter. Als je bedenkt dat de haas in één dag is geschilderd is dat fenomenaal. In het huisje waren twee ramen aan de voorzijde. Daartussen was een loze ruimte. Vader schilderde op maat een groot lang schilderij met beelden die ook nog in bezit zijn. Achter het huis groeide en bloeide een druif, die veel vruchten gaf. De druivenbladeren zijn daarvan afkomstig. Het interieur van de Grote Kerk levert ook een mooi verhaal: vader was met zijn tekenspullen vertrokken en met etenstijd nog niet thuis. Het werd al avond. Moeder en ik zoeken. Niet te vinden. Geen mobiel uiteraard, die bestond nog niet. Uiteindelijk was hij opgemerkt door een voorbijganger die gebonk op de ramen van de Grote Kerk hoorde. Hij had de koster erbij gehaald en daar was mijn vader. Hij had zitten werken en men had dat niet gemerkt. Toen hij naar buiten wilde zag hij dat de deur op slot was gedaan. Wat een geluk dat er in deze tijd mobieltjes zijn! EEN GROOT OEUVRE Op latere leeftijd verhuisden mijn ouders naar het Boendalehof, in een bejaardenwoning. De leeftijd ging een woordje meespreken. Naast zijn gezin was kunst zijn leven. Toen hij niet meer in staat was te tekenen zei hij tegen mij "Ik kan het niet meer en nu hoeft het niet meer" en na een kort ziekbed over leed Hendrik Pieterse op 79-jarige leeftijd. Het oeuvre dat hij naliet is veelzijdig en bestaat uit een duizendtal stillevens, portretten, bloemen, land schappen, stadsgezichten en schetsen. Pieterse was een meester in het gebruik van meerdere schilder en tekentechnieken, zoals olieverf, aquarel, houts kool, conté, pastelkrijt, pen en potlood. Hij maakte etsen en linosneden. Ook beeldhouwwerk van zijn hand is aanwezig. Hij probeerde alle technieken uit en wilde zich niet aansluiten bij de indertijd bestaande kunstgroe pen en stromingen. Zijn werk behoort vooral in de beginperiode tot het Realisme. Uiteindelijk werd het losser, en neigde het naar het Impressionisme. Het werk is voor het grootste gedeelte in bezit van zijn familie, maar niet alleen zijn werk. Voor zijn stil levens maakte Pieterse gebruik van bestaande voor werpen. Verschillende daarvan zijn nog altijd in het bezit zijn van de familie, zoals een groot borstbeeld van Michiel de Ruiter, terracotta beeldjes, gipsen beelden, muziekinstrumenten, huis- en keukengerei met vazen en kruiken. Op veel van zijn stillevens kan men deze voorwerpen zien. Maar ook zijn schilders ezel, paletten, kwasten en doos met gutsen voor het beeldhouwen zijn aanwezig. Zelfportret 20 Schilderijen van Hendrik Pieterse zijn tentoongesteld in de Grote Kerk ter gelegenheid van het 90-jarig jubileum van de Historische Vereniging Alkmaar in 2015. In het boek Alkmaar uit de Kunst is een artikel opgenomen (blz 78-79) uit het Noord Hollands Dagblad van 18 juli 1959. 21

Oud Alkmaar | 2017 | | pagina 12