«n LitpXEfET mm» a« Het bijzondere tussengedeelte in oude stijl. Foto M. ten Berge 2016 spreid liggen. Daarnaast zijn sloopers bezig geweest om een oud pand met de grond gelijk te maken en metselaars zijn begonnen om een nieuw modern winkelhuis op te bouwen, dat straks een sieraad van de Laat zal worden. op een gegeven oogenblik zag de bewoonster, die toevallig alleen in den winkel was, den zijmuur scheuren. Door den scheuring van den zijmuur was het hele huis wankel geworden, en op hetzelfden oogenblik, dat de zijmuur instortte, brak ook de voorgevel en zware blokken vielen op het trottoir, terwijl de etalageruiten met kletterend geraas op straat vielen..."11 Ik veronderstel dat hier nieuwe winkelpanden zijn gebouwd. De zijkant van Vroom en Dreesmann uit 1933 is namelijk nog steeds te zien op de bouwtekening uit 1958 en op de aanvraag voor de bouw van een schutting in 1969. In 1958 werd de pui gewijzigd: de etalages wer den verhoogd, de luifels aan trekstengen werden vervangen door modernere exemplaren en de pui werd voorzien van zwart natuursteen. De bouwte kening laat zien dat de gevel aan de Laatzijde nog steeds eindigt met het entreeportaal. Inmiddels werd ook aan de achterzijde gewerkt. De panden met de nummers 142 t/m 150 aan de historische Oudegracht werden gesloopt voor de uitbreiding van het magazijn van V&D. Het werd een nogal contro versieel bouwwerk dat in 1959 gereed kwam en de Oudegracht zeker niet verfraaide. Over Het Vijvertje heen, tegenover de roltrappen, kwam een verbin ding tussen beide gebouwen. Op 20 oktober 1960 werd de 1000m2 nieuwbouw die aan het complex van V&D was toegevoegd officieel geopend, waarbij bedrijfsleider G.C. Wilmink een woord van hulde uitsprak aan de heren W. en J. Berentzen, directeur en adjunct-directeur. Paginagrote advertenties in de krant moesten de klanten de weg wijzen naar de vele nieuwe afdelingen, zoals een afdeling film en fotografie, een afdeling pocketboeken en een doe-het-zelfafdeling. Ze noemden het zelfs 'Alk- maars victorie in de 20e eeuw'. VERDERE UITBREIDING Steeds meer panden rond het kleine straatje Het Vijvertje werden inmiddels opgekocht. Het was de tijd van grootse stadsvernieuwingsplannen en V&D speelde daar ook een rol in. De eerste plannen uit 1966 laten een enorm gebouwencomplex zien waarbij op de plek van de huidige synagoge aan de Hofstraat en het Melcoplein een groot 'eigen' parkeerterrein zou komen. Via de recent gesloopte brede Nieuwlandbrug zou het gebied bereikbaar Bouwtekening 1958 70 moeten zijn. Men wilde zelfs het hele pand van V&D slopen en liet door Architectenbureau Benning uit Nijmegen een geheel nieuw en zeer modern ontwerp maken. Aan de Ridderstraat zou het pand doorgetrokken worden tot aan de Oudegracht waardoor o.a. de groentezaak van Wokke en het hoekpand Ridderstraat/ Oudegracht zouden moeten verdwijnen. De gemeente maakte direct plannen om dan ook de rooilijn op te schuiven en de Ridderstraat te verbreden. Na veel overleg en aanpassing ging het ambitieuze plan in de prullenbak; het uiteindelijke resultaat was dat het gebouw uit 1927 gewoon bleef staan en er alleen nieuwbouw zou komen aan de kant van de Laat. Nog meer panden aan de Laat moesten het veld rui men. Alles ten westen van de steeg naar het Vijver tje werd gesloopt voor de uitbreiding van het winkel gedeelte. Dat waren de panden Laat 137 (voorheen 121), het hoge pand van Ijzerhandel M. de Wild waar later Rouppe van der Voort zat, en Laat 139 waar heel lang de zaak was van G.N. Meijroos, poe lier en handelaar in boter, kaas en eieren. In 1960 vinden we dit pand in het adresboek terug als de zaak van slagerij Beemsterboer. Daarnaast hadden nog gestaan de hierboven genoemde panden Laat 125 en 127 (in 1938 gesloopt resp. ingestort). Ze zijn niet direct bij V&D getrokken zoals ik aanvankelijk dacht. In 1967 moest voor de uitbreiding het pand van banketbakkerij Winter nog worden aangekocht. Laat 143 (vroeger 127, het herenkledingmagazijn van de firma H. Bruggeman) was in 1968 al in gebruik bij V&D12, waarschijnlijk als tijdelijke ruimte. De uitbreiding was in ieder geval een ingewikkelde Oudegracht 150 t/m 142. Foto 1958. Alle panden zijn in 1959 gesloopt t.b.v. de uitbreiding van de Vroom Dreesmann. Collectie Regionaal Archief Het hoge pand was IJzerhandel M. de Wild, daarnaast de zaak van G.N. Meijroos en helemaal rechts nog een deel van de Tabaksfabriek van J.R. Keuss op nr 125. (1935). Alle panden rechts van steegje zijn gesloopt voor de uitbrei ding van Vroom Dreesmann in 1969. Collectie Regionaal Archief zaak. Naast de afgeblazen plannen voor complete nieuwbouw in een moderne stijl speelde nog een kwestie. Bijna hadden we ook in Alkmaar een Publie ke Werken gehad, zoals in het gelijknamige boek van Thomas Rosenboom. Slagerij B.A. Beemsterboer, al achttien jaar gevestigd in het pand Laat 139 (vroeger 123), weigerde namelijk lange tijd zijn bedrijf te verkopen. De onderhandelingen duurden drie jaar. Nog in januari 1969 is een aanvraag gedaan voor het bouwen van een schutting voor de bouwlocatie waarop het pand van Beemsterboer recht overeind staat. Ook in de plantekening voor V&D van maart '69 wordt keurig om de slagerij heen gebouwd. Op het laatste moment gaf Beemsterboer toch toe en kon gestart worden met de nieuwbouw. Dat is dus 71

Oud Alkmaar | 2016 | | pagina 9