heftige woorden aan de kaak gesteld: "De Roomsche firma Vroom en Dreesmann heeft in Alkmaar ook een filiaal. Dit filiaal had een "eigen" rijwielstalling bij Akkerman. De firma kreeg ruzie met Akkerman en ging naar een ander. Een paar leden van het personeel bleven echter toch hun fiets bij A. stallen. Terwijl Dreesman in Bad Pystian de graaf uithangt en mooi weer speelt van de centen die hij uit zijn koe lies knijpt, heeft hij aan de betrokkenen mede laten deelen, dat ze ontslagen zullen worden als ze nog langer bij A. blijven stallen! Binnenkort matigt deze manufacturengraaf zich nog aan te bepalen welk merk schoenveter zijn personeel moet gebruiken."8 LUNCHROOM EN LUXE Toch merkte de klant niet zo veel van dit soort zaken. Het warenhuis adverteerde met prachtig vormge geven advertenties waarin de zaken in Alkmaar en Hoorn altijd samen genoemd werden. Beide filialen hadden tenslotte dezelfde directie. Van goedkope manufacturen was de zaak gegroeid naar producten in het betere segment met een luxe uitstraling. Vooral de lunchroom, gelegen achter het balkon op de eerste etage, op de hoek Laat/Ridderstraat, was een trekpleister die al snel voor veel meer dan een kopje koffie met gebak werd gebruikt. In 1930 heeft V&D er een eigen (radio)studio ingericht. In datzelfde jaar werd in diezelfde lunchroom een grote modeshow gehouden, waar "Parijzer mannequins u de laatste nouveauté's voor het a.s. Seizoen zullen toonen". Ook werden er gezellige avonden gehouden. De opening van het najaarsseizoen zou plaatsvinden in de lunchroom met een speciaal feestprogramma met medewerking van Melchert Schuurman en ensemble. En overheerlijke Holland- sche poffertjes!9 In 1934 kreeg het warenhuis een eigen banketbakkerij. De zaak trok klanten met allerlei acties. Als het circus in Alkmaar kwam had het warenhuis leeuwtjes in de etalage (echte!) en kinderen van de lagere scholen konden bij achterlating van hun adres een kaart van Sinterklaas krijgen, opgestuurd uit Marokko. In 1934 werden W.J.M.H. Seelen en M.A.W. Berent- zen, directeuren der N.V. Vroom en Dreesmann, door de kantonrechter schuldig geacht aan overtreding der Loterijwet. Wat hadden ze misdaan? In 1933 hadden ze in de periode voor Sinterklaas een recla meactie bedacht en bonnen met nummers uitgereikt aan bezoekers. Enkele bonnen waren in een geze gelde enveloppe gedeponeerd ten kantore van een De lunchroom in oude staat. Collectie Regionaal Archief notaris en er waren prijzen beschikbaar gesteld voor de bezitters van een bon met het goede nummer. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie zag in deze handelwijze economisch voordeel en dus was er sprake van een overtreding van de loterijwet. Men tekende natuurlijk verzet aan en de zaak werd opnieuw behandeld waarbij mr. Vroom te Amster dam als advocaat optrad. Alleen Berentzen werd toen veroordeeld maar later in hoger beroep alsnog vrijgesproken. Het zou slechts om reclame gaan.10 UITBREIDINGEN Als je nu voor de gevel staat kun je goed zien dat het pand in meerdere fases is gebouwd. Toch lijkt het iets anders in elkaar te zitten dan je bij de eerste oogopslag denkt. Oorspronkelijk was de gevel langs de Laat symmetrisch van opzet. Het had een entree in het midden en twee grote etalagepartijen aan beide zijden. Op de verdiepingen bevonden zich dus vijf raampartijen. Het pand van V&D met de uitbreiding van 1933. Collectie Regionaal Archief De eerste uitbreiding was al in 1933 en sloot exact aan op het bestaande gebouw: in dezelfde gele steensoort en dezelfde stijl. De panden met de huisnummers 129 en 131, van Van Kessel en J.B.H. Willers, winkelier in manufacturen en modes, waren in april 1930 aangekocht ter uitbreiding van de magazijnen van Vroom en Dreesmann. Ze werden gesloopt, vervangen door een tijdelijke 'hulpetalage' en vervolgens werd het warenhuis verbreed tot en met de nu middelste ingang. De zijkant van het gebouw valt nog te herkennen in de spleet of dilata- tievoeg die zichtbaar is naast de linkeringang en over de verdiepingen. Laat 125, de tabaksfabriek van Keuss, is in 1931 al uit het adresboek verdwenen. Het werd in 1938 gesloopt, niet voor V&D maar voor een nieuw winkelpand. Het betekende wel dat op 3 maart 1938 het pand nr. 127, waarin gevestigd de wol- en kousenhandel van L.J. Kuijpers en grenzend aan het warenhuis, gedeeltelijk instortte. "Naast het trotsche gebouw van V. en D. staat een klein smal winkelhuis in welks etalages stapels kleurige wol tentoonge- Het ingestorte pand Laat 127. Collectie Regionaal Archief 69

Oud Alkmaar | 2016 | | pagina 8