EEN NIEUW PAND Inmiddels waren de plannen voor het nieuw te bouwen warenhuis uitgewerkt. Als architect werd de Amsterdammer Francois Marie Joseph Caron aange trokken. Hij was de architect geweest van de eerste winkel van V&D aan de Weesperstraat 68-70. Die samenwerking tussen architect en opdrachtgever was kennelijk goed bevallen, want Caron heeft later in zijn leven vrijwel uitsluitend gebouwd voor Vroom en Dreesmann, in Amsterdam maar ook in Deventer, Breda en Alkmaar. In Alkmaar ontwierp hij een gebouw in laat Amster damse Schoolstijl maar gebruikte daarbij ook Art Deco details. Bij eerste ontwerpen zou het pand aan de Laat een derde verdieping hebben en zelfs een toren. Dat ging echter niet door. Het winkelpand kreeg twee verdiepingen onder een plat dak, boven de winkelpui opgetrokken in gele baksteen. Zowel aan de Ridderstraat als aan de Laat kwam een en tree. Het was veel kleiner nog dan nu, want de gevel aan de Laat was symmetrisch en kende toen nog vijf raampartijen. Boven de vensters is decoratief met selwerk te vinden en op de hoeken smalle natuur stenen blokken met een zaagtandprofiel. Opvallend, nog steeds, de klok op de hoek en de naam 'Vroom en Dreesmann', aangebracht in vergulde letters. In 1921 deed men een verzoek aan de gemeente om de rooilijn van de Ridderstraat een paar meter terug te brengen. Hierdoor zou het ontwerp van het pand Het nieuwe warenhuis in aanbouw. Maart 1926. Collectie Regionaal Archief beter uitkomen en de straat breder worden. De gemeente zag dat laatste wel zitten omdat de Rid derstraat steeds belangrijker werd als toegangsweg naar het Emmakwartier waar twee nieuwe scholen werden gebouwd. Na veel briefwisselingen over de prijs van de vrijgekomen grond, gaf V. en D. uitein delijk de grond gratis aan de gemeente maar met de voorwaarde dat ze het wel snel zouden bestraten. Op 14 maart 1927 gingen de deuren van het nieuwe warenhuis dan eindelijk open en ruim 12.000 belangstellenden kwamen op de openingsdag kijken. En veel was er te zien: etalages van mahonie- en palissanderhout, een geruisloze lift met liftboy, vijf modelkamers en een chique lunchroom met 'soda- fontein'. Niet gerealiseerd ontwerp voor het nieuwe warenhuis uit 1920. Collectie Regionaal Archief Van het oorspronkelijke interieur uit de bouwtijd is niet zo veel over. Het betonskelet met vierkante kolommen is bewaard gebleven, net als het trappen huis met de centrale lift en het in zwart en wit mar mer uitgevoerde trappenhuis van de oorspronkelijke entree naar het restaurant op de eerste verdieping. De voormalige directiekamer op de eerste verdie ping, de laatste jaren in gebruik als magazijn voor de damesmode-afdeling, heeft nog steeds de gekleurde glas-in-loodramen in Art Decostijl naar ontwerp van Bogtman. Het kwam weer tevoorschijn toen in de zomer van 2016 De Karavaan haar intrek in het gebouw nam. De opening van het nieuwe winkelpand werd ver richt door een nieuwe generatie Berentzen. In dat zelfde jaar 1927 zou de heer Ferdinant Berentzen te Montreux in Zwitserland overlijden, slechts 61 jaar oud. Hij had toen de directeursfunctie al overgedra gen aan zijn zoon Bernard Ferdinand Johannes. Het was een rijke en notabele familie. R.H.F.C. bewoonde een prachtig pand aan de Nieuwlandersingel 55 en liet daar een schitterende tuin aanleggen. Zoon B.F.J. had een woning aan de Nassaulaan. Het was een familie met landelijke connecties: de advertenties waarin om een dienstbode werd gevraagd stonden in veel kranten verspreid over het land, net als het simpele bericht van een inbraak in de villa van Berentzen terwijl de bewoners in het buitenland verbleven en er alleen personeel aanwezig was. De families Dreesmann en Berentzen schonken een bedrag van ca 70.000 Duitse marken voor de bouw van een nieuw ziekenhuis in Haselünne en in 1931 gaven ze geld voor een katholiek verenigingsgebouw in dezelfde plaats. In het Alkmaarse notabele leven ben ik de naam niet tegengekomen.5 SOCIALE KWESTIES Buitengewoon trots was men op dit nieuwe 'ma gazijn' in Alkmaar waar men beschikte over een oppervlakte van 4400m2 en waar ongeveer 200 personeelsleden werkten. Wel was het een triest toeval dat op 12 september 1927 de heer Lissone, meelhandelaar en oud-eigenaar van het hoekpand, "met zijn rijwiel op de Oude Gracht tusschen een boom en een bestelauto van de firma Vroom en Dreesman bekneld (is) geraakt" en later in het Sint Elisabethziekenhuis overleed.6 In de crisisjaren had ook V. en D. het niet makkelijk De oude directiekamer nu. Foto Joost Buchner en zeker haar personeel niet. Begin september 1928 was er een conferentie tussen Vroom en Dreesmann en de voorzitter van de Nederlandsche R.K. Naai sters- en Kleermakersbond. Personeel had zich tot de bond gewend vanwege de lonen en de toepassing van sociale maatregelen bij de firma. De sociale be palingen zoals ziekte-uitkeringen en vakantie werden beter geregeld, maar wat betreft de lonen kwam men er niet uit. Onderhandelingen werden door de directie op de lange baan geschoven. Op 25 februari 1929 ging de staking op de ateliers van Vroom en Dreesmann in. Vijftig van de zestig personeelsle den legden het werk neer en er werd gepost bij de ateliers in de Houttil. "Gisternamiddag kwart over zes werden een paar werkwillige meisjes door een der chefs met een auto van de firma Met van het atelier gehaald. Op de Laat hoek Boterstraat werd een steen door de portierruit geworpen."7 Vroom en Dreesmann was de trots van de stad, maar ook een kapitalistisch grootwinkelbedrijf waarin de directie goed voor zichzelf zorgde en waartegen de kleine winkelier of ambachtsman niet kon concurreren. In 1930 stond een ingezonden brief in de krant van een schoenmaker die reageerde op een advertentie waarin V. en D. aankondigde ook schoenen te gaan repareren. Hij beschouwde dit als valse concurrentie die hem het brood uit de mond zou stoten. Gelukkig voor hem besliste de firma haar schoenreparatie-inrichting weer op te heffen. Andere winkeliers zullen minder overlevingskansen hebben gehad naast dit warenhuis. Wat in de negentiende eeuw, vooral door het bedrijf zelf natuurlijk, nog geprezen werd als zorg en betrokkenheid voor het personeel, werd in 1932 door de sociaal-democratische Tribune in nogal 67

Oud Alkmaar | 2016 | | pagina 7