OUD ALKMAAR Inhoudsopgave WIJ WENSEN U MOOI WINTERS WANDELWEER! Jaargang 40, nummer 3 - 2016 57 Harry de Raad Marten en Oopjen in Alkmaar 62 Marlies ten Berge Vroom en Dreesmann in Alkmaar 75 Marjanne Kloeg Regenten van het Huis van Achten 80 Alkmaar varia 82 Verenigingsnieuws Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop via een e-mail naar info@hvalkmaar.nl. Redactie Marlies ten Berge, Netty Bleichrodt-Vegter, Jan Drewes, Eelkje Knol, Lisa Oskamp Redactieadres Kopij voor Oud Alkmaar en te bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar, of naar redactie@hvalkmaar.nl Opmaak GreyFish grafische Vormen, Alkmaar Druk Krijgsman Drukwerk, Alkmaar Historische Vereniging Alkmaar. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de Historische Vereniging Alkmaar Omslag Voor: De hoekgevel van Vroom en Dreesmann in 2009. Foto M. ten Berge Achter: Rembrandt, portret van Marten Soolmans, 1634. Collectie Rijksmuseum Musée du Louvre Natuurlijk wensen wij u ook goede Kerstdagen en een gelukkig Nieuwjaar. Dat bewijst ook het eindejaarsgeschenk dat hierbij gaat. Daarover verderop meer. Maar we wensen u ook graag mooi wandelweer in de komende weken. Immers, op 30 november werd in de Langestraat de 'Walk of History' onthuld. Reden om met nieuwe historische interesse eens door de Langestraat te wandelen. Met uw smartphone of het boek onder handbereik om de Alkmaarse geschiedenisverhalen bij de lichttegels te lezen. En dan het grote 'oudjaars'- geschenk, dat u in de brievenbus aantrof. 25 jaar Archeologie met stads- archeoloog dr. Peter Bitter aan het roer vroeg om een bijzonder overzichtswerk. We werkten graag samen met de zo succesvolle afdeling Archeologie om de droom van Peter Bitter waar te maken: laten zien met veel foto's wat 25 jaar archeologie de stad heeft opgeleverd en wijzer heeft gemaakt. De verspreiding van zijn nieuwe boek onder onze leden moet u maar opvatten als onze hartelijke felicitatie namens onze vereniging aan Peter en zijn staf. Met de wens 'ga zo door'! Ons tijdschrift Oud Alkmaar zelf verdient ook alle aandacht. In spanning wachten we af wat er met het monumentale pand van V&D gaat gebeuren. Alle reden voor een doorwrocht artikel over de geschiedenis van ons grootste warenhuis tot voor kort. Nieuwe feiten over het bestuur van het bijzon dere hofje Huis van Achten leidden tot een volgend artikel over dit fraaie provenhuis. Het verhaal over Rembrandts fameuze portretten Maerten en Oopjen is daarom zo bijzonder doordat Alkmaar er een rol in speelt. Drie artikelen, die onze kennis van de Alkmaarse geschiedenis verbreden en verdiepen. Graag tot ziens bij onze lezingen in de komende winterperiode. Achteraan vindt u ze vermeld in de agenda. En voor alle andere tussentijdse nieuwtjes verwijzen we u graag naar de column in Alkmaars nieuwsblad en www.hvalkmaar.nl. Leen Spaans Heeft u in het Rijksmuseum al een bezoek gebracht aan Marten Soolmans en Oopjen Coppit op het prachtige dubbelportret van Rembrandt uit 1634? Maar wist u ook dat de beide schilderijen een nauwe band met Alkmaar hadden en er waarschijnlijk iets meer dan een eeuw hebben gehangen? Uitsnede van Rembrandt's portret van Marten Soolmans, 1634. Collectie Rijks museum Musée du Louvre DE ROL VAN TRUITJE De eerste die Alkmaar in relatie tot het dubbelpor tret ter sprake bracht, was Truitje Bosboom-Tous- saint. In 1867 schreef ze in het toen gezaghebbend tijdschrift De Gids een kort verhaal onder de titel Een theeuurtje op den huize Arkesteyn. Het verhaal was geschreven op uitdrukkelijk verzoek van de redactie, die graag een bespreking wenste van de in dat jaar in het Amsterdamse Arti et Amicitiae georganiseerde tentoonstelling van schilderijen van oude meesters in particulier bezit. Truitje verpakte haar bespreking in een romantische vertelling met als hoofdper sonen een Rotterdamse koopman in ruste en zijn 23-jarige nicht Mathilde. Het verhaal speelt zich af op een door de koopman aangekochte buitenplaats in Gelderland. Tijdens een theeuurtje met gasten wordt er gesproken over de tentoonstelling van oude meesters in Amsterdam. Een van de bezoe kers is zelf schilder en heeft uitgesproken meningen over de getoonde schilderijen. Terzijde bloeit er een romance op tussen de nicht en een van de gasten, de serieuze August. De kern van het verhaal is een bespreking van de tentoonstelling, waarbij er veel aandacht is voor twee van de werken, een dubbelportret door Rembrandt waarvan toen gedacht werd dat het 57

Oud Alkmaar | 2016 | | pagina 2