7 Wandelingen in 2016 Preadvies ruimtelijke kwaliteit Agenda van Henk de Visser over 100 jaar Amsterdamse School in Alkmaar. Ook dit jaar heeft onze gidsengroep een groot aantal wandelingen verzorgd die goed bezocht werden en steeds een enthousiast en geïnteresseerd publiek hadden. In totaal hebben aan deze wandelingen zo'n 350 mensen deelgenomen. De open wandelingen hadden dit jaar tot onderwerp: Jan Wils, Dorstig Alkmaar, Rondje Oudorperpolder, Iconen en Symbolen en tot slot de Adriaen Anthonisz. wandeling. De laatste wandeling vond plaats in heel slecht weer en trok toch 60 moedige belangstellen den. Naast de open wandelingen is er ook een aantal wandelingen verzorgd op aanvraag. We kregen de Historische Vereniging Oud Leiden op bezoek. Ook verzorgde de groep een wandeling voor leden van de familie Dölle en de familie Snoy et d'Oppuers (nazaten van Sonoy). Er werd aangehaakt bij een voedseltentoonstelling in het Ringerscomplex en er werd een gezondheidswandeling verzorgd na een aanvraag uit het Noord West ziekenhuis. De voorbereidingen voor het volgend jaar zijn inmid dels gestart. Ideeën over wandelthema's of wandel gebieden kunnen ingebracht worden. Wellicht kan de gidsengroep er iets mee. De werkgroep heeft een flink aantal plannen beoor deeld en van advies voorzien. Meestal waren het kleine aanpassingen aan winkelpuien, zoals het pand van DiDi in de Langestraat 30. Voor de Grote Kerk is de tweede fase van het mas- terplan besproken. Het gaat om een aantal opberg ruimtes links en rechts van het orgel en een grotere opslagmogelijkheid in het noordtransept. Hoewel het een verbetering is ten opzichte van de plannen die wij enkele jaren geleden ter beoordeling kregen, vindt de werkgroep dat een rustiger, meer ingetoge ner beeld beter bij de soberheid van de architectuur van de kerk zou passen. Van de zijde van bewoners en ondernemers uit de binnenstad bereikte ons het bericht dat eigenaren van horeca aan de Mient toestemming willen krijgen voor het plaatsen van terrassen in het water van de Mient. De HVA werd gevraagd wat de mening van de vereniging daarover is. Op voorhand maken wij daar ernstig bezwaar tegen. De nu aanwezige oppervlakte aan water is ter plekke al minimaal en kan niet onge straft verkleind worden zonder het begrip 'gracht' te devalueren. De foto's geven aan hoe weinig gracht er nu al is en straks overblijft. De zonder toestemming geplaatste parasols nemen nu al het uitzicht weg van de historische gevelwand. Het gemeentebestuur van Alkmaar wil wonen in de binnenstad aantrekkelijk maken. Bewoners hebben echter meer last dan ple zier van het ongebreideld uitbreiden van de terrassen in de binnenstad. Aan de Nieuwlandersingel 59 is een aanvraag inge diend voor het herbouwen van een aanbouw. Wij hebben in principe geen bezwaar tegen eigentijds bouwen in de binnenstad, maar er is in dit ontwerp weinig relatie met de (fraaie) architectuur van het hoofdgebouw. Een houten aanbouw in een steen achtige gevelwand, die voor de Singel beeldbepalend is, kan, zeker op langere termijn, een verarmd beeld gaan opleveren. Aan de Bergerweg 62 is een plan voor de verbouw watertoren ingediend. De uitbreiding van de achtste verdieping (de vierkante doos van Lodi Trap) ervaren we als een halfslachtige oplossing. De uitbreiding zal uit hoogwaardig materiaal moeten bestaan en aan hoogwaardige architectuur moeten voldoen. Los van het advies van de werkgroep is het advies van Erfgoed van groot belang. 84 - Verenigingsm'euws HISTORISCHE VERENIGING ALKMAAR De vereniging werd in 1925 opgericht. Zij heeft tot doel het beschermen en voor het nageslacht bewaren van de historische schoonheid van Alkmaar en omgeving en het aanmoedigen van de studie van de plaatselijke geschiedenis. Dit doet zij o.a. door het geven van welstandsadviezen, het organiseren van stadswandelingen, excursies en lezingen. Jaarlijks wordt de Oud Alkmaarprijs en tweejaarlijks de Puienprijs uitgereikt. Postadres van de vereniging is Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar. Ook via internet is de vereniging bereikbaar: info@hvalkmaar.nl of www.hvalkmaar.nl. Het bestuur van de vereniging is als volgt samengesteld: Leen Spaans, voorzitter, Anneke Goddijn, secretaris, Paul Stoop, penningmeester, Feyko Alkema, Stefan Jansen, Bert Muis, en Rob de Vries, leden. De prijs van het lidmaatschap bedraagt €20 per jaar. Rekeningnummer NL62INGB0000600401 t.n.v. Historische Vereniging Alkmaar. Dinsdag 10 januari 2017 Lezing van Jan Nachbar over de ansichtkaartenserie "Groeten uit Alkmaar". Aanvang 20.00 uur in de Sociëteit, Varnebroek 31. Bij alle lezingen is de zaal open vanaf 19.30 uur. Dinsdag 7 februari Lezing door Frans Kraakman over de geschiedenis van Wijnhandel Kraakman. Aanvang 20.00 uur in de Sociëteit, Varnebroek 31. Dinsdag 7 maart Lezing door Rob de Vries over de bouwhistorie en architectuur in Alkmaar en omstreken. Aanvang 20.00 uur in de Sociëteit, Varnebroek 31. Woensdag 12 april Jaarvergadering en aansluitend een lezing door Feyko Alkema over de geschiedenis van het voormalig bankgebouw van De Nederlandse Bank in Alkmaar. Aanvang 20.00 uur in de Sociëteit, Varnebroek 31. Open Huis Elke tweede zaterdag van de maand is er van 10.00 uur tot 13.00 uur Open Huis in ons kantoor op Nassaulaan 43. U bent van harte welkom om bij een kopje koffie te komen kennismaken, vragen te stellen, materialen te brengen, etc

Oud Alkmaar | 2016 | | pagina 16