VERENIGINGSNIEUWS De Telefooncentrale van Tauber Walk of History Komt u ons helpen? Kunst in de Kapelkerk Contact met Historische Verenigingen Puienprijs Lezingen De Telefooncentrale is dit jaar door de gemeente aangewezen als gemeentelijk monument. Plaatsing op de monumentenlijst is een eerbetoon aan de Alkmaarse architect Piet Tauber. Vorig jaar werd in het Taqa Theater De Vest een overzichtstentoonstelling van Taubers werk gehouden. Bij de opening van deze tentoonstelling vroeg wethou der Van der Ven het AIA (Architectuur Informatiecentrum Alkmaar) samen met de Historische Vereniging Alkmaar een voorstel te doen tot plaatsing van één of twee door Piet Tauber ontworpen panden in Alkmaar op de gemeentelijke monumentenlijst. Samen met Carolien Roozendaal van Erfgoed Alkmaar hebben Ed Diepenmaat van AIA en Rob de Vries en Feyko Alkema van de HVA door Piet Tauber ontworpen panden beoordeeld. Uiteindelijk is gekozen uit acht objecten, namelijk het woonhuis met kantoor aan de Westerweg 172; Bagijnenstraat 1, voormalig Postkantoor nu ABN AMRO; Beatrixlaan 6-16 dubbel woonhuis; Beatrixlaan 2, woning en bureau van Piet Tauber; Bergerweg 200 Inholland, voorheen HTS; Koelmalaan 350 Telefooncentrale; Wilhelminalaan 1, voormalig gebouw van de Kamer van Koophandel en het woonhuis Frederik Hendriklaan 41. Alle eigenaren toonden zich zeer bereidwillig om hun pand niet alleen aan de buitenzijde maar ook van binnen te laten bezichtigen. Vervolgens zijn alle plannen op hun architectonische merites beoordeeld. Bijzonder is dat dit primair is gebeurd aan de hand van een beoordelingssystematiek die door Piet Tauber zelf gedurende zijn hoogleraarschap in Delft is ontwikkeld. Die systematiek houdt in dat elk plan beoordeeld wordt aan de hand van de volgende vijf beoordelingscriteria: plaatselijke, functionele, sociale, fysische en culturele gebondenheid. Voor de beoordeling van de monumentale waarde zijn de criteria gebruikt die door het rijk worden gehanteerd voor de beoordeling van rijksmonumenten. Twee plannen scoorden door de gevolgde systematiek van Tauber gelijk, de Telefoon centrale en de voormalige HTS, het huidige pand van Inholland. Gezien de ingrijpende verbouwingsplannen van Inholland en het belang van het HBO onderwijs voor Alkmaar achtte het college het niet opportuun de Hoge School voor te dragen. Aan de plaatsing van de Telefooncentrale kon wel bestuurlijke steun worden verleend. In de Collegevergadering van 13 september 2016 is derhalve besloten om het gebouw van de Telefooncentrale op de gemeentelijke monumentenlijst te plaatsen. Gedurende de daarop volgende zes weken van de terinzagelegging zijn er tegen dit besluit geen zienswijzen ingediend. Daarmee heeft de Telefooncentrale van professor Piet Tauber definitief een waardige plaats op de gemeentelijke monumentenlijst gekregen. Op 5 oktober is in aanwezigheid van burgermeester Bruinooge het besluit van B&W officieel aan Piet Tauber overhandigd. Omdat veel gebouwen van Tauber gesloopt zijn of een herbestemming hebben gekregen, is dit een van de weinig overgebleven gebouwen waar het handschrift van Piet Tauber te herkennen is: een bouwvolume waarvan de vormgeving bepaald is door de verschillende functies in het gebouw, een ontwerp dat het gemeenschappelijk heeft met Inholland. Bijzonder is de wijze waar op op bepaalde plaatsen de zware draagstructuur zichtbaar wordt in de ritmiek van de gevels. Ook hier is weer te zien dat een krachtig ontwerp op een eenvoudige manier een andere functie kan krijgen. Het succes van de Telefooncentrale als verzamelplaats voor diverse onder nemers is een belangrijk gevolg van het ontwerp van het gebouw. 82 - Verenigingsnieuws Groot feest was het aan het eind van de middag op 30 november toen de vernieuwde Lange- straat werd opgeleverd en de lichten aangingen. Op deze namiddag heel bijzondere lichten: de vijftig geschiedenis-kunsttegels naar een idee van schilde res Pauline Bakker en gerealiseerd door digitaal kun stenaar Katinka Krijgsman. Leen Spaans en Bert Muis van de Historische Vereniging Alkmaar leverden Pauline de thema's en schreven de verhalen voor de tegels. Want bij elke tegel hoort een verhaal, waarin verteld wordt door welke gebeurtenis uit de geschie denis Pauline zich liet inspireren. De verhalen zijn in de straat bij de lichttegels te lezen op de smartphone of op de tablet en thuis op de computer. Op die mid dag werd ook op feestelijke wijze het bijbehorende boek gepubliceerd, dat sinds die dag te koop is. Het adres van de website luidt: www.walkalkmaar.nl Twee nieuwe vacatures in ons bestuur. (1) We komen graag in contact met mensen (v/m) die als vrijwil liger kunnen helpen onze internet-pr te verzorgen: website en social media. (2) Ook zijn we op zoek naar iemand die een nieuwe werkgroep wil leiden voor diverse ondersteunende taken. We bieden een interessant en gemotiveerd bestuur, een fraai kan toor, een zinvolle en gewaardeerde vrijetijdsbeste ding. Heeft u interesse, dan komen we graag met u in gesprek. Stuur s.v.p. uw e-mail naar de secretaris van Historische Vereniging Alkmaar, info@hvalkmaar.nl. In de week voorafgaand aan Open Monumentendag was er een door ons georganiseerde expositie in de Kapelkerk. Kunstenaars waren uitgenodigd om beel dend te reageren op het thema van Open Monumen tendag 2016: Iconen en Symbolen. De Kapelkerk was de hele week open en vooral langslopende toeristen hebben hiervan geprofiteerd om de prachtige kerk te bewonderen en van de kunst te genieten. Op Mo numentendag kwamen de Alkmaarders, maar liefst ruim 700. We zijn van plan volgend jaar weer een thematentoonstelling te houden. In september werden wij hartelijk ontvangen door de Historische Vereniging van Haarlem. Zij zetelen in een prachtig pand aan de Grote Markt. De komende tijd willen wij meer overleg met Historische Verenigingen in steden die een vergelijkbare historie hebben, zoals Leiden, Haarlem, Delft. Welke activiteiten worden daar ontplooid, hoe organiseren zij de ledenwerving met name van jongeren en hoe binden ze vrijwilligers aan zich. Punten waar we over en weer van elkaar kunnen leren. Ook gaan we overleggen met de Kring Vrienden van 's Hertogenbosch, een opmerkelijk actieve en bloeiende vereniging waar wij bij de orga nisatie van Pinksterdrie mee kennis maakten. Sinds de eerste Puienprijs in 2000 heeft dit evene ment grote bekendheid gekregen. In december gaan de voorbereidingen van start voor alweer de 14de editie. De Puienprijscommissie zal de panden in de binnenstad die gereed zijn gekomen na verbouwing, vernieuwing of restauratie kritisch bekijken en be oordelen of zij genomineerd kunnen worden voor de felbegeerde prijs. De prijs wordt in november 2017 uitgereikt. Het lezingenjaar 2016 was gevuld met uiteenlopende onderwerpen. Het jaar werd afgetrapt door Christi Klinkert, conservator van Stedelijk Museum Alkmaar, over de schilder Van der Heck. In februari nam Piero Stanco van Uitgeverij Kluitman ons terug naar de geschiedenis van deze bekende Alkmaarse uitgeverij. Omdat de Langestraat in de afgelopen jaren onder werp van archeologisch onderzoek is geweest, kwam senior-archeologe van de gemeente, Nancy de Jong, ons in maart aan de hand van mooie foto's meer ver tellen over alle vondsten van dit archeologisch onderzoek. In april presenteerde Netty Bleichrodt haar indrukwekkende kunsthistorisch onderzoek naar het schilderij 'De Zeven Werken van Barmhartigheid' van de Meester van Alkmaar. Voor de zomervakantie aanbrak, kwam Jasper Houtman met veel enthou siasme vertellen over zijn onderzoek naar het leven van de Alkmaarse koffiemagnaat Alfred Peet. Na de vakantieperiode leerde Harry de Raad van het Regionaal Archief ons veel nieuwe feiten over het Victoriepark en keerde Christi Klinkert terug voor een wederom druk bezochte lezing over de bekende Alkmaarse Schilder met het 'vleiend penseel' Caeser van Everdingen. We sloten het jaar af met de lezing Verenigingsnieuws - 83

Oud Alkmaar | 2016 | | pagina 15