ALKMAAR VARIA ALKMAAR VARIA Muurschildering Trouwring Elisabeth, Cécile en Elsa In het Westerhoutkwartier staat aan de Koornlaan de RK Basisschool De Kring. De school is in 1977 voortgekomen uit een samenvoeging van de Sint Aloysiusjongensschool, de Sint Agnesmeisjesschool en de Sint Theresiakleuterschool. De drie scholen, ontworpen door de architect Nies Molenaar jr., zijn in de jaren twintig van de vorige eeuw in de stijl van de Amsterdamse School gebouwd. Inmiddels vor men de gebouwen een Rijksmonument. Op de wand in het trapportaal van de voormalige Sint Aloysius- school is een muurschildering te vinden, weliswaar zonder monumentale status, maar wel van grote historische waarde. Dit jaar is het in prima staat verkerende kunstwerk uitgebreid gefotografeerd in opdracht van het Regionaal Archief Alkmaar en de Monumentendienst van de Gemeente Alkmaar. De muurschildering toont twee perioden uit de Alk- maarse geschiedenis. Aan de rechterkant Alkmaar tijdens het beleg in 1573 en aan de linkerkant een plattegrond van Alkmaar uit het jaar 1945.De plattegronden zijn van de hand van broeder Donatius. Tijdens de oorlogsjaren waren de gebouwen gevorderd door de Duitsers. Na de bezetting kwamen de schoollo kalen weer beschikbaar. De in Alkmaar getogen broeder Donatius wilde ter ere van de bevrijding een muurschil dering maken. Het was een lang voorbereid plan dat met veel enthousiasme ontvangen werd. Voor de plattegrond van het oude Alkmaar gebruikte Donatius kaarten van het beleg: die van Cornelis Drebbel uit 1597 en die van Johannes Blaeu uit 1652. Voor de plattegrond van Alkmaar uit 1945 maakte hij vele schetsen van gebouwen uit de binnenstad. Vervolgens werkt hij vele weken aaneen met veel geduld aan de muurschilde ring. Burgemeester Van Kinschot onthulde op 2 februari 1946 de kleurige, bijzonder informatieve muurschilde ring. Zie historylabalkmaar.nl. Vanaf februari 2017 kunnen we de kleine (maat 16) diamanten trouwring van Maria Tesselschade Roemer Visscher bewonderen. Tesselschade (1594-1649) was een bekend Alkmaars dichteres en glasgraveerster. De bezittingen van Tesselschade die bij opgravingen in een beerput gevonden zijn, worden tijdelijk tentoon gesteld in het Stedelijk Museum Alkmaar. 80 - Alkmaar Varia Na de grote brand in de nieuwjaarsnacht van 2015/2016 aan de Langestraat, op de plek waar Tesselschade tussen 1629 en 1649 woonde, vond archeologisch onderzoek plaats. Een kannetje, kan delaars, glaswerk, serviesgoed en een fraai openge werkte damesschoen, maatje 34, werden opgegra ven. Ook een stuk gegraveerd glas werd gevonden. Het graveerwerk is aan Tesselschade toegeschreven. In juli dit jaar werd in de beerput een prachtige, kostbare ring gevonden: 21-karaats goud met een roosgeslepen diamant in het midden. Juwelenhistoricus Martijn Akkerman dateert de ring rond 1620. In 1623 trouwde Tesselschade met Allard Jansz. Crombalch, zeeofficier van de Admiraliteit van het Noorderkwartier. Akkerman stelt dat het om Tesselschades trouwring gaat. Een andere bijzonde re vondst is een gouden zgn. 'veiligheidsringetje'; eenvoudig en met ribbeltjes. Een veiligheidsringetje werd gedragen om te voorkomen dat een kostbare ring bij het vette eten niet van de vinger zou glijden. De vondsten uit de beerput dateren van de periode 1625 tot 1650 en geven het beeld van een 'verfijnd' huishouden. De bezittingen van Tesselschade en al wat de beerput prijsgegeven heeft, zijn begin 2017 voor het publiek te zien. ste privépraktijk voor logopedie en sluit vriendschap met kunstenaars als Mahler, Mengelberg en Toorop. De levens van de zussen zijn boeiend en geven inzicht in de cultuur van het Fin de Siècle (1890-1914) en het Interbellum in Nederland en Frankrijk. Cécile en Elsa, strijdbare freules is levensgeschiedenis, cultuurgeschiedenis en maatschappijge schiedenis ineen, aldus het juryrapport. De zussen hadden al een plek veroverd in het boekje 90 Alkmaarders. Voor Elisabeth Leijnse is 2016 een gedenkwaardig jaar. Ze won dit jaar twee prijzen met haar dubbelbio grafie Cécile en Elsa, stijdbare freules. Op 10 mei ont ving ze de tweejaarlijkse Biografieprijs en op 30 okto ber werd bekend dat ze de Libris Geschiedenis Prijs 2016 had gewonnen. Leijnses boek werd beoordeeld als het beste historische boek van het afgelopen jaar dat een breed publiek wist te bereiken. In Cécile en Elsa, strijdbare freules beschrijft Leijnse de boeiende levenswandel van de in Alkmaar gebo ren zussen Cécile (1866-1944) en Elsa (1868-1939) de Jong van Beek en Donk. Ze heeft gebruik kunnen ma ken van divers archiefmateriaal, waaronder brieven en dagboeken van de freules. De zussen, verknocht aan elkaar, groeien op in een progressief aristocra tisch gezin. Ze ontwikkelen zich tot strijdbare vrou wen die elkaar, eenmaal volwassen, verwijten maken over gemaakte keuzes. Cécile huwt de puissant rijke Haagse projectontwikkelaar Adriaan Goedkoop. Ze maakt naam als feministe onder andere met haar succesvolle roman Hilda van Suylenburg. Na haar scheiding woont ze vanaf 1900 in Parijs van waar ze reportages schrijft voor De Nieuwe Courant. Elsa huwt de componist Alphons Diepenbrock, begint in Amsterdam de eer- Alkmaar Varia - 81

Oud Alkmaar | 2016 | | pagina 14