van NS begrenzen de wijk. In 1946 komt de buurtvereniging Bergerhof met een eigen blad, activiteiten voor jongens en meisjes en een Esperantocursus. In 1948 krijgt de wijk zijn lan taarnpalen. Begin jaren vijftig wordt de vereniging weer opgeheven. Volgens penningmeester Beste- vaer komt dit door veel nieuwe bewoners waardoor het saamhorigheidsgevoel verdwijnt en de mensen krijgen meer te besteden. De Bergerhof is een gewone Alkmaarse arbeiderswijk geworden, zoals bij de bouw al de bedoeling is geweest. Bewoners en dan vooral de huisvrouwen ontmoeten elkaar bij de langskomende straatventers als bakker en groente boer. "We hadden samen een groot koffieapparaat voor 24 kopjes en we huurden bij Bakker op de Dijk een Hoover trommelwasmachine, die dan drie keer van deur tot deur ging", weet mevrouw Boon zich te herinneren. Van verjaardagsfeesten is bekend dat ze soms in polonaise gaan: voordeur in, achterdeur uit, achterdeur in, voordeur uit.... In 1964 komt de eerste grote verandering. De septic- tanks worden verwijderd en er komt een echt riool. De gemeente gebruikt de rioolaanleg om de smalle straten te verbreden zodat de auto's niet meer in het gras hoeven te parkeren. Dit kost groen aan de voorkant. Ter compensatie wordt de achtertuin drie meter breed. KOOP EN DE WIJKVERENIGING In 1966 verkoopt Van Saane al zijn onroerend goed aan Wereldhaave, die de Bergerhof direct door verkoopt aan de beleggers Immobil en Chemirosa. Dezen willen de Bergerhofhuizen in 1968 doorver kopen aan de bewoners. f 13.500 voor het kleine type, f 14.500 voor het grote type en f 17.500 voor de hoekwoning. 75% van de bewoners koopt. Riet Barhorst weet nog tot welke slapeloze nachten dit leidt: wel of niet hun huis kopen. Zij doen het. 25% blijft huren. Ter onderscheid krijgen ze een nieuwe voordeur. Later worden ook de andere woningen koophuizen. Immobil en Chemirosa hebben geen zin het gemeen schappelijke groen te onderhouden. De gemeente kan het kopen voor één gulden en moet daarna het onderhoud betalen of de bewoners krijgen elk hun strook cadeau, wat tot versnippering zou leiden. Na een rumoerige vergadering in de loods van Van Gend Loos tussen wethouder De Lange met zijn topambtenaren en 250 Bergerhofhewoners komt er een bewonerscommissie die met de gemeente onderhandelt. Het resultaat is dat de gemeente een voorlopig koopcontract sluit en het groen blijft onderhouden. De bewoners gaan f 40,- per jaar extra betalen aan personele belasting, de voorloper van de onroerend zaakbelasting. In maart 1973 wordt de wijkvereniging Bergerhof opgericht. Eerste taak is het behoud van het open baar groen. Het voorlopig koopcontract is door een conflict nog niet omgezet in een koopcontract. Som mige bewoners hebben zich het groen achter hun huis al toegeëigend en van een schutting voorzien. De wijkvereniging slaagt erin de gemeente het open baar groen definitief te laten kopen en de Bergerhof blijft een open groene wijk. Met de wijkvereniging komen de gezamenlijke activiteiten met als jaarlijkse hoogtepunten: de nieuwsjaarsfik, het volleybaltoer nooi op de eigen grasvelden en het Sinterklaasfeest. Ook organiseert de wijkvereniging activiteiten in het schooltje dat als buurthuis De Eendracht eigendom wordt van de vereniging. Begin jaren negentig krij gen de bewoners meer behoefte aan privégroen. Zij pikken beetje bij beetje een stukje groen erbij voor zichzelf. De wijkvereniging schrijft een enquête uit met de uitslag: de bewoners mogen een strook van 3 meter groen erbij kopen. Het openbare groen blijft nog breed genoeg om de Bergerhof zijn karakteris tieke gezicht te laten houden. Wel komt er een ver andering. Struiken en schuttingen doen hun intrede. De wijk wordt minder open. BOUWDRIFT De omgeving van de Bergerhof verandert vanaf begin jaren zeventig. Conservenfabriek Hoogenstra- ten brandt af in 1973. In 1989 sluit het slachthuis. Van Gend Loos verhuist in 1991. De gemeente wil kantoorontwikkeling achter het station. In 1989 ko men er kantoren op de Wognumsebuurt en in 1993 wordt de Rechtbank gebouwd. Er komen nog twee kantoren bij van Reaal en het Horizon College volgt. De Bergerhof is niet meer ingesloten door industrie en NS, maar door kantoren, een school en NS. Aan de westkant behoedt nu Park De Oude Kwekerij de Bergerhof voor totale insluiting. De gemeente wil met NS/Pro Rail het stationsge bied opwaarderen. De traverse; veel groen aan de Bergerhofkant; het verleggen van de doorgaande 32 route naar een nieuwe weg langs het spoor, en de fietsstraatstatus voor de Kruseman van Eltenweg zijn verbeteringen waarvoor de wijkvereniging zich langdurig heeft ingezet. De eigenaar-bewoners zijn echte klussers en zelf bouwers. Binnen gebeurt dit meestal zonder vergun ning. De wijk is vooral een starterswijk. Jongeman komt, vriendin komt, ze verbouwen met (schoon) ouders de woning. Eerste kind komt, tweede kind komt, huis te klein en verhuizen is een wederkerend patroon. Langzaam verandert het karakter van de buurt. Kleine gezinnen blijven en er komen ook veel alleenstaanden wonen. Het kindertal neemt flink af, maar de wijk blijft een kindereldorado. De bewo ners zoeken naar wegen om hun huis te vergroten. Fietsenschuurtjes verschijnen. De gemeente keurt een type goed, maar handhaaft niet waarna er veel typen schuurtjes komen. Bewoners betimmeren hun zolder en willen dakkapellen. De gemeente keurt een kunststofdakkapel goed, maar bewaakt het pro ces niet. Met en zonder vergunning verschijnen er verschillende soorten dakkapellen. Ook verschijnen er steeds meer erkers voor en achter de woning. In 2015 klaagt een bewoonster die haar huis wil verko pen over de illegale erker aan de voorkant van het huis naast haar. De gemeente moet gaan handhaven. Er volgt een rumoerige vergadering in een stampvol buurthuis De Eendracht. Wethouder Van de Ven en haar ambtenaar tegenover 60 Bergerhofhewoners. Er komt een bewonerscommissie met als uitkomst dat aanbouwen en serres onder bepaalde voorwaar den mogen aan de voorkant van de huizen. Zo moet er een waarborg komen dat licht, lucht en ruimte in de Bergerhof worden gehandhaafd. LITERATUUR: Karel Beentjes, Marjo Bijstra, Gerda Mulder en Greetje Steernberg, Trapje op trapje af, 50 jaar Bergerhof, uitgave wijkvereniging Bergerhof. Carla Rogge, J.F. Pot-Keegstra, J. van de Velden en Karel Beentjes, Splitlevel in de polder, architectuur van een Alkmaarse woonwijk, uitgave wijkvereniging Bergerhof. Ir. J.Th. Van Rosse "Woningcomplex "De Bergerhof" bij Alkmaar" in Bouwbedrijf en Openbare Werken, nrs. 2 en 3, 1944 Begin van de Papaverstraat, 'hoofdstraat' van de Bergerhof in 2016. Foto Jan Drewes

Oud Alkmaar | 2016 | | pagina 4