BOUW BERGERHOF Johan Ringers, Algemeen Gemachtigde voor de Wederopbouw (zie Oud Alkmaar 2012 nr. 2), bezoekt eind juli 1941 Alkmaar. Hij kijkt naar twee bouwlo caties: bij de Uytenboschstraat en bij de Bergerweg. Daarna besluit hij op 1 augustus 1941 tot de bouw van 1.100 arbeiderswoningen in Noord Holland voor kleine, normale en grote gezinnen. De woningen komen bij het openbaar vervoer, zodat de Helderse vluchtelingen die nog in Den Helder werken, mak kelijk bij hun werk kunnen komen. Dit besluit komt pas een jaar na het eerste bombardement: lang had men gehoopt dat de oorlog snel voorbij zou zijn. Alle instanties werken mee aan een snelle oplossing. De huizen moeten voor 15 december klaar zijn, maar dan mag men de handen dichtknijpen. In Alkmaar valt de keuze op het bouwen van perma nente woningen aan de noordzijde van het station vanwege de bereikbaarheid van Den Helder. Het gaat niet om noodwoningen. De woningen zijn eerst voor de Helderse vluchtelingen, daarna voor de Alk- maarse bevolking. Dat de wijk ligt op het kruispunt van station, gasfabriek en vliegveld Bergen met kans op beschietingen wordt voor lief genomen. Al op 28 augustus 1941 is de grond bouwrijp. Stapels stenen liggen op het bouwterrein. Het bouwplan Bergerhof telt 400 woningen, maar NS en Conservenfabriek Hoogenstraten claimen grond waardoor er slechts 254 woningen komen. Bouwbedrijf Van Saane bouwt en beheert de woningen zelf. Er komt een eigen beheerder en een eigen groenwerker. Huibert van Saane is een eigenzinnige, bevlogen sociaal bouwer en adviseur van Ringers. Het architecten- paar J.W.H.C. Pot en J.F. Pot-Keegstra is de architect. Provinciaal planologe Elze van de Ban is verantwoor delijk voor de strokenbouw en het stratenplan is getekend door de bekende Alkmaarse architect Van der List. Tuinarchitect Mien Ruisch ontwerpt het openbare groen, haar eerste grote klus. Van Saane is een vooraanstaand CHU-er. Hij zorgt voor de karak teristieke protestantse kleuterschool. In mei 1942 is de oplevering van de Bergerhof, vertraagd door de strenge winter en materiaalschaarste. De Bergerhof is een moderne, karakteristieke wijk met licht, lucht en ruimte. Daar zorgen de stroken- bouw, het openbaar groen en de splitlevelbouw voor. De woonkamers liggen op het zuidwesten, zodat er een goede lichtinval en privacy is. De bewo ners kijken niet bij elkaar in de kamer. Het poldertje is niet opgehoogd. Vanwege het materiaalgebrek is bijna automatisch gekozen voor de splitlevelbouw: de huizen tellen zeven verdiepingen, de voorkant ligt lager dan de achterkant. De hoge kelder onder de woonkamer is schuur, kolenhok, wasdroger, en schuilplaats bij beschietingen. De groenstroken zijn opgehoogd bij de huizen, zodat je ook vanuit de woonkamer naar buiten kunt. Door het centrale trappengat is geen gang nodig. De huizen zijn 4 meter breed en 9 meter diep met veel ruimtes, die alle klein zijn. Doordat op de bovenverdieping een slaapkamer deels boven de woonkamer van de buren staat, ontstaan om en om huizen voor kleine en normale gezinnen. Voor de grote gezinnen zijn de hoekhuizen die langer en breder zijn. De huizen krijgen echte Bruynzeelkeukens. De kosten ervoor worden bespaard door de zolders niet te betimme- Drie straten van de Bergerhof in aanbouw 30 Kinderbuurtspelen in de Bergerhof op 27 juli. Foto J. Schoen, 1954. Collectie Regionaal Archief ren. Bijzonder is dat elk huis wel een kleine badkamer heeft. De Bergerhof is een vroeg voorbeeld van Delftse Schoolbouw: smalle kozijnen, vensters met roeden, rode pannendaken en veel licht in huis, een reactie op de Amsterdamse School die nu zijn 100-jarig bestaan viert. De Papaverstraat is de hoofdstraat van de Bergerhof. Deze loopt in flauwe bochten en geeft het complex samen met de openbare grasvelden zijn speelse gezicht. DE EERSTE BEWONERS De Bergerhof is een kindereldorado. Er wonen zo'n 600 kinderen. Buitenspelen is favoriet: touwtje springen, hinkelen, tollen, fietsen, schuilhokkie spelen, blaaspijp schieten en voetballen. Dat laatste mag niet op de groene grasvelden in de wijk, wel op het natte prikkellandje bij het spoor, een restant van de eerdere spoorhaven. Vrouwen zijn huisvrouwen en de mannen werken buitenshuis: ambachtslieden, spoor- en postbeambten. Een aantal is treinforens en werkt in Den Helder. Binnenshuis moeten de bewoners voor elke wijziging toestemming hebben van de beheerder. Er gelden strenge bewonersvoor schriften: de vloeren mogen niet geverfd; de was mag buiten uitsluitend met wegneembare droogrek- ken worden gedroogd; dieren houden is verboden; bergplaatsen en betimmeringen buiten aanbrengen mag ook niet. De oorlog betekent een moeilijke start voor de Bergerhofbewoners. Piet Snijders komt in 1942 als achtjarige in de Korenbloemstraat wonen met zijn moeder en zijn drie broers. Zijn vader zit in Engeland. "Ik weet nog van het slopen van een trammetje en houten palen bij vliegveld Bergen die voor de stook dienen. De palen worden door het kelderraam gestoken en dan in de kelder afgezaagd. Paard en wagen brengen het zure Duitse brood naar het Duitse Vliegveld Bergen over de Kruseman van Eltenweg. Twee man op de bok. Soms lukt het om aan de achterkant een brood te pikken.". Straatlan taarns ontbreken. Wel is de gaarkeuken van Hoogen straten om de hoek. Onderduikers onderbrengen in de Bergerhof gaat moeilijk. Alle huizen zijn gelijk en er wonen ook NSB-ers in de wijk. De Bergerhof is een woonwijk te midden van de industrie: conser venfabriek, slachthuis en het goederenemplacement 31

Oud Alkmaar | 2016 | | pagina 3