DE BERGERHOF 75 JAAR OUD ALKMAAR Inhoudsopgave SAAI WORDT HET NIET GAUW... Jaargang 40, nummer 2 - 2016 29 Karel Beentjes De Bergerhof 75 jaar 34 Netty Bleichrodt-Vegter Mysteries rond de Meester van Alkmaar 46 Rob de Vries Blinden voor het Wildemanshof 50 Emmy Reijngoud Het graf van Jan Thijmansz. 53 Alkmaar varia 55 Verenigingsnieuws Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop via een e-mail naar info@hvalkmaar.nl. Redactie Marlies ten Berge, Netty Bleichrodt-Vegter, Jan Drewes, Eelkje Knol, Lisa Oskamp Redactieadres Kopij voor Oud Alkmaar en te bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar, of naar redactie@hvalkmaar.nl Opmaak GreyFish grafische Vormen, Alkmaar Druk Krijgsman Drukwerk, Alkmaar Historische Vereniging Alkmaar. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de Historische Vereniging Alkmaar Omslag Voor: Uitsnede uit het derde tafereel van De Zeven Werken van Barmhartigheid Achter: Straten in de Bergerhof in 2016. Foto Jan Drewes Tijdens de jubileumviering vertelden we, dat we na de I [if website ook het magazine wilden moderniseren. Van tijd tot tijd is dat nuttig, om te laten zien, dat we nadenken over onze toekomst en nieuwe doelgroe pen zoeken om ook lid te worden van onze mooie vereniging. We danken Feyko Alkema (bestuur), Carola Hoogeveen en Barry Schaefers (vormgevers) voor het nieuwe ontwerp. We hopen, dat het u ook bekoort. Bij een boeiende inhoud mag de verpak king van het hoogste niveau zijn. Die jubileumviering op 9 september 2015 leerde ons hoezeer het werd gewaardeerd, dat we op een historische locatie de samenwerking hadden gezocht met plaatselijke kunstenaars. Vorig jaar was het thema 'Alkmaar en omgeving'. 'Zoiets willen we vaker doen', dachten we toen. We zijn heel blij, dat dit jaar de Kapelkerk ons welkom heet. Van 5 tot 10 september zijn er Alkmaarse kunstwerken te zien rond het thema 'Iconen en Symbolen', tevens het thema van Open Monumentendag op zaterdag 10 september. U bent welkom in die week. Aan de bijzondere Kapelkerk-feestdag op 25 september verlenen we ook graag onze medewerking. Zie de agenda achterin. Saai wordt het niet gauw bij de HVA. De agenda achterin vermeldt al enkele 'historische' hoogte punten waarvan we in de stad gaan genieten. Niet vermeld is echter de speciale Truitje Toussaint- wandeling die al op vrijdag 26 augustus start op het Canadaplein om 12:30 uur. Gratis, maar opgave vooraf is verplicht via info@hvalkmaar.nl óf met een briefje aan ons kantoor. Leden kunnen met 5 euro korting op 28-8 naar het stuk 'Spelregels' over Truitje van en in Theater Vrij Zijn, Madame Curiestraat 2a in Oudorp. Kaarten reserveren mvv lidmaatschap HVA bij het theater. Zie www.af-vrijzijn.eu voor de besteldetails. Maar uiteraard eerst graag uw aandacht voor de uitgelezen artikelen in dit nummer. Leen Spaans Karel Beentjes De Alkmaarse woonwijk de Bergerhof is in 1941/1942 gebouwd voor Helderse vluchtelingen op initiatief van Johan Ringers. In september wordt haar 75-jarig bestaan gevierd. Alle reden om aan deze bijzondere wijk aandacht te besteden. De Bergerhof kort na de aanbouw Het eerste grote geallieerde bombardement op Den Helder is op 25 juni 1940: er vallen 200 bommen en 36 burgers overlijden. De Heldenaren vluchten, onder wie mijn schoonzus Jo Kroonstuiver-van Rijn. Ze vertelt in haar biografie: "Ik was vierenhalf, bij mijn vader op de stang, mijn moeder in verwachting achterop. We vluchtten naar Breezand en woonden in een koestal. Mijn ouders en mijn kleine zusje in de oude knechtenkamer boven de stal, dat kon net, en ik op zolder met muisjes. Beneden een keukentje. De winter van 1941 verschrikkelijk koud, veel dekens en kruiken op het bed. Op een nacht gestommel en gevloek, mijn ouders, ik was ondergesneeuwd. De volgende nacht een stuk vloerkleed boven mijn bed om de sneeuw te weren. Mijn ouders hadden mijn zusje in bed tussen hen in om haar warm te houden. Gelukkig overleed later de boerenknecht en konden we naar het arbeidershuisje. Mijn vader werkte nog op de werf, waar hij lopend of op de fiets heenging. Je zag in de avond Den Helder branden, dan kleurde de lucht oranje, vliegtuigen die overvlogen." Er zijn 30.000 Helderse vluchtelingen: 1.000 verhuizen binnen de stad; 14.000 trekken in bij familie en 15.000 gaan elders wonen. Zo telt het kleine Heerhugowaard met zijn 5.000 inwoners op 15 augustus 1940 al 1.500 vluchtelingen. Het dorp maakt zich zorgen voor de winter. Burgemeester Mijnlieff van Anna Paulowna maakt zich ook grote zorgen over de 6.000 ongeregistreerde vluchtelingen in zijn dorp. Behalve bij bewoners wonen zij ook in krotten, kippenhokken en veel te duur verhuurde kamers. 29

Oud Alkmaar | 2016 | | pagina 2