Documentatiegroep Langestraat Open Huis Betrokkenheid Agenda In juni ontving onze vereniging van een anonieme schenker het schilderij Vox Populi dat in 1876 werd gemaakt door de Belgische schilder Karel Verlat. Het schilderij heeft een afmeting van 240 x 300 cm. en is voorzien van een prachtige vergulde lijst. Na de schenking zijn het schilderij en de monumentale lijst grondig en professioneel gerestaureerd en is het door onze vereniging in bruikleen gegeven aan de RK Parochie HH Matthias-Laurentius te Alkmaar, waar het op 28 augustus feestelijk werd onthuld. Naast het schilderij ontvingen we ook nog 2950 aan giften t.b.v. het onderhoud van het schilderij. Fijn, dat er elke dinsdagmiddag enkele vrijwilligers samenkomen in ons kantoor om ons archief op orde te brengen. Er is zoveel bij gekomen de laatste jaren. Deze groep inventariseert, ordent, digitaliseert, be schrijft. En komen soms de mooiste en gekste dingen tegen. We maken er gebruik van bij de voorbereiding van de wandelingen, de lezingen en de publicaties. En om vragen over Alkmaars historie te beantwoorden, die uit het hele land tot ons komen. Wat zeer kost baar of zeer zeldzaam lijkt gaat naar het Regionaal Ar chief om onder de best denkbare condities bewaard te worden. Heeft u interesse, neem dan eens contact op met Bert Muis via info@hvalkmaar.nl. Mooi uiteraard, dat de brandplek weer gevuld is en wordt met nieuwe winkels en appartementen. 'Nieuw' is altijd betoverend. We feliciteren de ondernemers met hun wederopstanding. Toch zijn wij ook kritisch tot op de huidige dag: waarom zo hoog, waarom niet meer respect getoond voor de omliggende monumentale panden, waarom worden gemeentelijke monumenten niet beschermd, waar om worden niet beschadigde panden afgebroken om vervangen te worden door hoge nieuwbouw. De leidende stadsbestuurspartij OPA won de laatste verkiezingen met affiches tegen hoogbouw in het his torische centrum. Maar we hebben nog nooit zoveel hoogbouw erbij gekregen als in deze coalitieperiode. De 17de en 18de-eeuwse monumentale erfenis van de stad is aan het verschrompelen. We wijzen er steeds op, dat het bestemmingsplan van het historische centrum moet worden aangepast. Anders zijn de afdelingen Monumentenzorg Archeologie en de Welstandscommissie niet in staat de 'luchtkas telen' tegen te gaan. De ondernemersambitie blijkt steeds weer te zijn zoveel mogelijk appartementen te realiseren als de regelgeving mogelijk maakt. Het historische aanzien van de binnenstad heeft dan het nakijken. Dit stadsbestuur slacht de kip met de gouden eieren. Want de toeristen komen niet naar Alkmaar omdat het op Almere lijkt. Maar om het authentieke van een oud-Hollandse handelsstad. Dat authentieke raken we langzaam maar zeker kwijt. Ook in het najaar bent u weer van harte welkom op de Nassaulaan. De data van het Open Huis zijn voor de rest van het jaar: 10 september, 1 oktober (een week vervroegd i.v.m. 8 oktober), 12 november en 10 december. Mooie projecten vragen om samenwerking. Als de kans zich voordoet pakken we hem graag. Zo werken we samen met enkele auteurs om tot bijzondere publicaties te komen over onze stad. 25 jaar archeo logisch onderzoek in Alkmaar mag bekroond worden met een fraaie publicatie. Met het grote muzikale aanbod van de stad mag het niet verwonderlijk zijn, dat we geboeid het werk volgen van een jonge auteur, die de geschiedenis van de klassieke muziek cultuur van Alkmaar sinds 1870 in kaart wil brengen. De verlichte geschiedenistegels van Pauline Bakker in de Langestraat zullen eind november feestelijk ontstoken worden. Bij elke tegel hoort een verhaal. Wij schrijven die verhalen en ze zullen te lezen zijn op een website en in een boek. Zo maar een greep uit de vele activiteiten, waar we een bijdrage aan kunnen leveren. Denkt u met het een of ander van nut te kunnen zijn, zoekt u een mooie taak in uw weekprogramma? Neem dan eens contact met ons op. Onze kring vrijwilligers kan altijd extra handen en extra hersenen gebruiken. Verenigingsn/euws - 56 HISTORISCHE VERENIGING ALKMAAR De vereniging werd in 1925 opgericht. Zij heeft tot doel het beschermen en voor het nageslacht bewaren van de historische schoonheid van Alkmaar en omgeving en het aanmoedigen van de studie van de plaatselijke geschiedenis. Dit doet zij o.a. door het geven van welstandsadviezen, het organiseren van stadswandelingen, excursies en lezingen. Jaarlijks wordt de Oud Alkmaarprijs en tweejaarlijks de Puienprijs uitgereikt. Postadres van de vereniging is Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar. Ook via internet is de vereniging bereikbaar: info@historischeverenigingalkmaar.nl of www.hvalkmaar.nl. Het bestuur van de vereniging is als volgt samengesteld: Leen Spaans, voorzitter, Anneke Godijn, secretaris, Paul Stoop, penningmeester, Feyko Alkema, Stefan Jansen, Bert Muis, en Rob de Vries, leden. De prijs van het lidmaatschap bedraagt €20 per jaar. Rekeningnummer NL62INGB0000600401 t.n.v. Historische Vereniging Alkmaar. Dinsdag 6 september Lezing door Harry de Raad over de geschiedenis van het Victoriepark. Aanvang 20.00 in de Sociëteit, Varnebroek 31. Bij alle lezingen is de zaal open vanaf 19.30. 6 september - 10 september Tentoonstelling 'Alkmaar in de kunst' in de Kapelkerk Zondag 11 september Wandeling in het kader van Open Monu mentendag met als thema 'iconen en symbolen'. Aanvang 14.00 uur op het Canadaplein. Zondag 25 september Piet Verhoeven houdt om 20.00 uur in de Kapelkerk een lezing over de geschiedenis van de Kapelkerk. Zondag 2 oktober Wandeling rond Adriaan Anthonisz en Diederick van Sonoy. Tijdens deze wande ling wordt u alles duidelijk over het Beleg van Alkmaar. Start 14.00 uur op het Bolwerk bij de Molen van Piet. Dinsdag 4 oktober Christi Klinkert houdt een lezing over de grote Alkmaarse schilder Caeser van Everdingen en de tentoonstelling over hem in het Stedelijk Museum Alkmaar. Aanvang 20.00 in de Sociëteit, Varnebroek 31. Dinsdag 1 november Henk de Visser zal spreken over Honderd jaar Amsterdamse school in Alkmaar. Aanvang 20.00 op Varnebroek 31. 57

Oud Alkmaar | 2016 | | pagina 16