w. VERENIGINGSNIEUWS Het IJkgebouw Herdenkingsstenen Joods Alkmaar Oud Alkmaarprijs 2016 voor Jan van Baar Bestuur Ledenwerving Financiën en bezit Dit voorjaar begon het in 1878 opgeleverde IJkgebouw aan een nieuwe fase. Het gebouw staat in het Victoriepark. Zowel gebouw als park hebben een geschiedenis. Het park dat op de lijst van rijksmonumenten staat, ligt gedeeltelijk op een gedempt stuk van het kanaal. Het is in Engelse landschapsstijl ontwor pen door Zocher en Springer. Het IJkgebouw heeft niet de status van monument. Na de ople vering had het de functie van ijkkantoor. De inspectie die toe zicht hield op maten, gewichten en weeginstrumenten zetelde er. In 1909 begon in het gebouw de toen opgerichte 'Handels dagschool', een verre voorloper van het tegenwoordige Stedelijk Dalton College, met lessen aan 16 jongens en 1 meisje. In 1920 werd die handelsschool in het IJkgebouw opgevolgd door een school voor Buitengewoon Lager Onderwijs. Voor deze groeiende school moest het gebouw in 1924 aan de noordzijde verlengd worden. In 1980 werd het gebouw nogmaals vergroot, nu ten behoeve van een muziek korps. Poppodium 'Parkpop' en Stichting 'KOOK' vonden ach tereenvolgens onderdak in het IJkgebouw. Graffitikunstenaars hebben in die tijd hun kunsten uitbundig op de buitenmu ren vertoond. In 2009 volgde leegstand. De Stichting Vrienden van Victorie won in 2010 met een 'theehuisplan' een wedstrijd voor herbestemming. Na diverse herzieningen en alternatieve voorstellen kon begin dit jaar dan toch gestart worden met de renovatie van het in slechte staat verkerende gebouw. De architectuur van het originele ijkkantoor en ook de uitbreiding van 1924 zijn in de renovatie gerespecteerd. Dichtgemetselde gevelsparingen zijn openge maakt, oorspronkelijke kozijnen gereconstrueerd, gevelmetsel werk hersteld en in het open interieur is de originele indeling zichtbaar. De uit de beginperiode stammende terrazzovloer bij de entree is behouden gebleven. In mei dit jaar gingen de deuren weer open. Nu is het een eigen tijdse horecagelegenheid met toekomst en met een eigen bier merk op de tap: 'IJkgebrouw'. Vorig jaar zijn op 2 november de eerste 26 Stolpersteine in het centrum van Alkmaar gelegd. Het zijn kubusvormige gedenk stenen met een messing plaatje aan de bovenkant van 10 bij 10 centimeter. Op de plaatjes staan gegevens van holocaustslachtof fers die op die plaats hun laatste woonadres hadden en van daar uit weggevoerd zijn naar een vernietigingskamp om vermoord te worden. Alkmaar had destijds zo'n 213 joodse inwoners. 180 van hen overleefden de oorlog niet. Voor hen wordt een steen ter nagedachtenis geplaatst. De Duitse kunstenaar Gunter Demnig begon het project Stolpersteine. In 1997 plaatste hij de eerste stenen in Berlijn. Inmiddels liggen in 20 landen van Europa Stolpersteine. Het project is omvangrijk gewor den. Het grote aantal door de naziterreur omgebrachte joden (6 miljoen) en het feit dat de stenen (auteursrechtelijk) aangevraagd en geproduceerd dienen te worden bij Gunter Demnig maakt het voor veel opgerichte stichtingen moeilijk de doelstellingen te halen. De in 2014 opgerichte Stichting Stolpersteine Alkmaar wil binnen 5 jaar alle ca. 180 steentjes leg gen. Dan kunnen overlevenden van WOII steenleggingen voor hun omgekomen en vermoorde familieleden nog meemaken. Het aantal overlevenden wordt namelijk snel kleiner. De Stichting Stolpersteine Alkmaar maakt zich onder de naam 'Herdenkingsstenen Joods Alkmaar' los van Demnigs Stol- persteine-project. Grote waar dering en respect voor Demnigs initiatief blijven, maar men kiest voor een andere naam en voor een andere vormgeving van de steentjes. Met een meer lokale aanpak wil men het bereiken van het doel waarborgen. Net als bij de eerste steenlegging vorig jaar zullen bij een volgende steenleg ging de namen in een zodanige volgorde gekozen worden dat een goed te bewandelen route ontstaat. Bij elke steen wil men aandacht geven aan de wegge voerde joodse medeburgers die daar ter plaatse woonden. 54 - Alkmaar Varia De prijs die de Historische Vereniging Alkmaar jaarlijks uitreikt is bedoeld om personen of instellingen te eren, die zich op een bijzondere manier hebben ingezet voor de bestudering van de geschiedenis van onze stad. Jan van Baar, tot voor kort archivaris bij het Regionaal Archief is tijdens de algemene ledenvergadering van de Historische Vereniging Alkmaar met deze prijs zeer terecht geëerd. In zijn veelzijdig en lerend leven heeft hij diverse schooltypen bezocht, van techniek tot historie. Dat komt ook tot uiting in zijn carrière. Jan van Baar heeft heel wat kinderen wegwijs gemaakt bij hun onderzoek of hun interesse in geschiedenis. Hij hield zich bezig met en publiceerde over tal van Alkmaarse geschiedenisonderwerpen, zoals de Alkmaarse Kunstvereniging, de arbeidsmigranten, de Tweede Wereldoorlog, de Joodse gemeenschap, de indrukwekkende tentoonstelling over de familie Drukker, de Stolpersteine, de geschiedenis van Sint Pancras en zijn vele, gevarieerde bijdragen voor de rubriek Ik was erbij in de Alkmaarsche Courant. Ter gelegenheid van zijn afscheid heeft het Regionaal Archief deze bijdragen gebundeld in een boekje Jan was erbij. Tijdens de jaarvergadering op 13 april stelden we u voor aan Anneke Goddijn (secretaris) en Stefan Jansen (lezingen). Maar ook aan Netty Bleichroth- Vegter. We konden haar nog niet aan u voorstellen in het vorige tijdschrift. Maar nu dus wel. Netty is binnen het bestuur verantwoordelijk voor de contac ten met de redactie. Zij is een jaar op proef op haar eigen verzoek. In de ledenvergadering van 2017 kan zij zo mogelijk definitief voorgesteld worden voor benoeming. De ledenwerving van het afgelopen jaar was opnieuw succesvol dankzij de jubileumactiviteiten met bij zondere publicaties waardoor we veel persaandacht kregen, de samenwerking met Stichting Promotie Alkmaar, reclamecampagnes en de samenwerking met HOVO. Ondanks 46 opzeggingen wegens verhui zing, bezuiniging of overlijden is het totale ledenaan tal gestegen van 1223 naar 1306 leden. Aan contributie ontvingen wij dit jaar 25.911. Daarnaast waren er andere inkomsten zoals: rente, giften, verkoop boeken, Pinksterdrie en een vrijval van 8.000 aan reserveringen uit vorige jaren ten be hoeve van het 90-jarig jubileum. De totale inkomsten bedroegen 44.641. De totale uitgaven bedroegen 53.025. Het verschil is voornamelijk veroorzaakt door de hogere bestuurs- en secretariaatskosten als gevolg van de vele extra activiteiten die in dit jaar werden georganiseerd en door de druk- en portokosten van de twee fraaie publicaties die in dit jubileumjaar zijn uitgegeven, namelijk het kunstboek Alkmaar uit de Kunst en de speciale uitgave 90 Alkmaarders als nummer 3-2016 van Oud Alkmaar. Verenigingsn/euws - 55

Oud Alkmaar | 2016 | | pagina 15