ALKMAAR VARIA Correcties De Gasfabriek Het historisch café Trompetterkorps Alkmaar Een graff onder een dubbelde ende blauwe sarck toecomende als mede het volgende Evert Aelbertss., hopman tot Enchuijsen voormaels geteeckent met Numo. 32. Ende nu geteeckent met No.149. Op den 22en april anno 1651 zoo heeft Jan Ger- ritss. veersgipper op Enchuijzen, uijt kracht van de overgheleverde procuratie ende authorisatie van de edele heeren magistraten der voors. stadt uijt den naeme van de erff-genaemen van de bovenge- melden hopman, dit ende het naest volgende graff verkocht aen Jan Sijmonss. Oijevaer. Memorie. De nieuwe eigenaar Jan Sijmonsz. Oijevaer heeft het graf een nieuw uiterlijk gegeven. Hij kocht een nieuwe steen of wat ook dikwijls gebeurde, hij heeft de steen laten omdraaien en van een nieuw uiterlijk voorzien. Er is een groot, versierd medaillon in gebeeldhouwd met een wapen, een helm, een helm teken en dekkleden. Het wapen bevat zijn initialen I en S, dat staat voor Ian Sijmensz. met daartussen een ooievaar, de uitbeelding van zijn achternaam. Daaronder de letters O en V, die ik niet anders kan thuisbrengen, als zijn achternaam in het kort: 'OijeVaer'. Tussen de letters staat zijn handmerk. Het helmteken bovenop de helm is de ooievaar. Het krullende dekkleed valt om het wapen heen. Het graf in het Koor van de Grote Kerk met het wa pen van Jan Sijmensz. Oijevaer. en de nummers 149 en 150 is een beetje vuil, er is vast iets op gevallen en niet schoon gemaakt. Jan Sijmensz. werd begra ven op 6 december 1669. Of hij vooraf de stoffelijke resten van Jan Thijmansz. heeft laten verwijderen, is niet bekend. Later zijn ook in dit graf begraven hr. Michiel Bijwaert, 2 januari 1716, juffr. Maria Tierckx, 22 maart 1718 en haar man, de hr. burgermeester Gerard Bijwaart, 15 april 1722. Het is groot genoeg om ze allemaal te herbergen en ik hoop dat ook onze Watergeus 'Cappiteyn Jan Thijmansz. van Emeloort' hier in nog in vrede rust. 52 In het jubileumnummer 90 Alkmaarders zijn twee fouten geslopen. De naam Gijsbert Fontein Verschuur op pagina 26 wordt daar abusievelijk met een 'y' gespeld. Lenneke Ruiten is niet in 1979 in Alkmaar geboren maar in 1977 in Velsen. In Noord Holland is er of dreigt er leegstand in heel wat monu menten. Met het programma 'Herbestemming NH' zet de provincie Noord-Holland zich sinds 2010 in voor deze panden nieuwe bestemmingen te vin den. Dit jaar helpt de provincie een aantal herbestemmingslo caties op weg via een prijsvraag voor creatieve pop-up activitei ten. De zeventien ingezonden ideeën werden beoordeeld op kwaliteit en creativiteit. De jury keek verder hoe cultuurhisto risch waardevol de locatie is, of het idee uitvoerbaar is en hoe de activiteit voor het leegstaande monument aandacht genereert. De Gasfabriek Alkmaar aan de Helderseweg (nummer 28) is een van de vijf leegstaande monu menten die 10.000,- spon soring ontvangt om tijdelijke activiteiten te organiseren die het pand nieuw leven in blazen. Op 9 september a.s. presenteren alle ontvangers van sponsorgeld zich in de Alkmaarse gasfabriek. De provincie heeft die dag uitgeroepen tot de 'Dag van de Herbestemming'. Aansluitend, 10 en 11 september, houdt de 'Stichting Behoud GAS!Fabriek' in de voormalige gasfabriek een markt met lokale producten met een verhaal. Bezoekers kunnen daarnaast genieten van muziek, kunst en streekgerechten. De opbrengst van deze dagen is bestemd voor het behoud van dit Alkmaars industriële erfgoed uit 1915. Het programma voor het His torisch Café voor het tweede halfjaar van 2016 is ook bekend. Noteert u de data vast in uw agenda. Donderdag 29 sep tember houdt Carly Misset een lezing over de familie Brederode, met toespitsing op de rol van de familie in onze regio. Donderdag 27 oktober zal Martijn Akker man, expert bij het programma Tussen Kunst en Kitsch, een lezing houden over historische juwelen. Donderdag 24 no vember vertelt Michiel Bartels, stadsarcheoloog van Hoorn, over nieuwe ontwikkelingen in de archeologie rond de West-Friese Omringdijk. De lezingen van 29 september en 24 november wor den gehouden in de bibliotheek Alkmaar Centrum. De lezing van 27 oktober vindt plaats in de prinsenzaal van het stadhuis van Alkmaar aan de Langestraat. Ze beginnen om 20.00 uur. Prijs is 7,50 euro, met korting van 2,50 euro voor leden van de Histo rische Vereniging Alkmaar, het Stedelijk Museum Alkmaar, het Regionaal Archief Alkmaar en de Stichting Vrienden van de Grote Kerk. Het Trompetterkorps Alkmaar bestaat dit jaar 50 jaar en heeft daarom een jubileumuitgave gemaakt. In 1965 hield de Katholieke Verkennersband op te bestaan. De toenmalige tamboer maTtre en bandleider Piet Barhorst voelde zich niet langer senang voor een groep jonge verkenners te staan. Hij wilde verder. Zijn idee was een burgerband op te richten. Hieruit kwam op 25 april 1966 het Trom petterkorps Alkmaar tot stand, zo genoemd vanwege de toevoe ging van blaasinstrumenten. Alkmaar Varia - 53

Oud Alkmaar | 2016 | | pagina 14