afscheren en zijn fraaie epauletten inleveren. DE JAVAANSE OORLOG Er breken her en der ongeregeldheden uit en Dorus Poland wordt eerst naar Makas sar op Celebes (tegenwoordig Sulawesi) gestuurd. De zeereis daarheen wordt bijna D egevangen- een catastrofe. Een dronken kapitein met neming van nauwelijks enige nautische ervaring Diponegoro door verzuimt voldoende drinkwater aan boord generaal De Kock, te nemen. Bijna omgekomen van uitdro- geschilderd door ging gaan Dorus en zijn compagnie aan Nicolaas Pienemans land. Daar wordt eerst een fort gebouwd. in 1830, Collectie De zware arbeid onder de allesverzengende Rijksmuseum tropenzon eist daarbij de nodige slachtof- Amsterdam fers onder zijn inlandse manschappen. Om de vijand niet te laten merken dat de compagnie met de dag minder soldaten telt, worden de lijken 's nachts ter aarde besteld. Toch wordt het fort aangevallen. Maar de mannen van sergeant-majoor Poland weten met bajonetten de vijand van het lijfte houden. Nog tijdens de schermutselingen wordt Dorus Poland vanwege zijn heldhaftig optreden bevorderd tot tweede luitenant. Een paar dagen later gaat hij naar Demak op Java, waar de woningen van Europe anen zijn platgebrand. Zonder al te veel krijgshaftigheden wordt de orde hersteld. Toch is het de voorbode van een gruwelijke tijd. In 1825 komt de Javaanse prins Dipo Negoro in opstand tegen het koloniale 12 Oud Alkmaar 2016 Nederland en breekt de Javaanse Oorlog uit die tot 1829 duurt. Het is wellicht de meest bloederige en daarom ook de meest verzwegen oorlog uit de Nederlandse geschiedenis. Het Nederlandse leger verloor 15.000 manschappen. Aan Javaanse kant schat men het aantal slachtoffers op 200.000. Na de schermutselingen te Demak krijgt Dorus Poland een bijzondere opdracht. Generaal De Kock bevordert hem tot een soort kinderoppasser en geeft hem de volgende opdracht mee: "U moet over de achtjarige sultan waken. Speelt hij op het binnenplein, dan moogt gij hem geen ogenblik uit het oog verliezen. Gedurende zijn slaap moet u hem ook bewaken, daarom raad ik u aan dat samen met een sergeant te doen. Wordt de residentie aangevallen, dan neemt gij zijne hoogheid op - schreeuwend of niet: gij stoort u daar niet aan - en brengt hem naar het nabijgelegen fort. Al maken de vrouwen van de sultan nog zo'n misbaar, gij gaat uw gang!'' DORUS WORDT TOONTJE Dorus Poland moest wel even wennen aan zijn nieuwe baantje. Weliswaar bezorgde een detachement keukenprinsen hem doorlopend lekkere hapjes, hij was liever in het veld bij zijn makkers. Daar hoefde hij echter niet al te lang op te wachten. Na acht dagen kreeg hij het commando over de hulptroepen te weten: 12 hoofdoffi cieren, 80 officieren en 3000 onderofficieren en manschappen. Normaal zou een generaal die taak toevertrouwd hebben gekregen. Deze hulptroepen waren echter niet meer dan een samengeraapt legertje van louter inlanders en een tweede luitenant was kennelijk goed genoeg om het bevel op zich te nemen. Zijn manschappen deden hoofdzakelijk dienst als koelies, kapten bomen, ruimden versperringen op en legden verdedigingen aan. Zelfging Dorus achter menig gevluchte vijand aan. Daarbij liet hij zich merkwaardig genoeg vergezellen door een vaandeldrager die niet van zijn zijde mocht wijken. Toen men op een dag nogal lang op zijn terugkeer zat te wachten, dacht men dat hij tijdens zijn missie gesneuveld was. Maar toen men in de verte iets kleurigs ontwaarde, riep iemand: "Daar komt Toontje, ik herken hem aan de vlag". Waarom op die dag waarschijnlijk voor het eerst de naam Toontje werd gebruikt is nooit duidelijk geworden, wel dat zijn kameraden hem voortaan bij die naam aanspraken. Toontje werd de held van zijn manschap pen. Hij sliep met hen onder de blote Oud Alkmaar 2016 13

Oud Alkmaar | 2016 | | pagina 8