Toontje Poland smiths, slootemaeckers, spijckermaekers, garentwijnders, houtsagers, wevers, lantzwerkers, pelsers, pottebackers, brandewijnbranders, kistemakers, timmerluyden, tappers, ofte herbergiers, offandere diergelijcke geluyt gevende hantwerken." Hij vond kennelijk dat de bewoner na hem, mogelijk zijn algehele erfgenaam en oomzegger Evert Aelbertsz. Hopman uit Enkhuizen, geen last moest hebben van de buren. Misschien vond hij de stadslijn- banen al genoeg, want die liepen langs zijn achtertuin. Er is inderdaad een huis gebouwd op het lege erf naast het kapiteinshuis. In 1669 werd het bewoond door Pieter Poelenburgh en zijn vrouw Trijntje Jans Reulen. Kort na het opmaken van de clausule is Jan Thijmansz overleden en op 13 maart 1614 begraven in de Grote Kerk in Alkmaar. Zelfs 144jaar later, toen Dorothea Heymes, weduwe van Hyeronimus Wandelaar, in 1758 het kapiteinshuis verkocht, werd de beschreven eis nog bij de verkoopakte gevoegd. De huidige bewoners kennen de clausule niet meer. Tot slot: mocht monumentenzorg het voornemen hebben het bord naast de deur van Oudegracht 241 aan te passen, kan zij de naam van onze kapitein toevoegen: "Het verhaal laat weten dat het huis is gebouwd in opdracht van kapitein Jan Thijmansz. van Emmeloord, gezagvoerder bij de Admiraliteit van West Friesland." De meeste fcto's bij dit artikel zijn van de auteur, Emmy Reijngoud. Bob de Mon Eind achttiende eeuw woonde 'Inde Vergulde Zevenster' op Verdronkenoord 90 te Alkmaar een zekere Jan Poland die getrouwd was met Joanna van den Berg, een mooie 'boerenmeid' uit Monnicken- dam. Daar werd op 20 februari 1796 Theodorus geboren die de roepnaam Dorus kreeg, De verhouding tussen vader en moeder Poland was niet bepaald goed te noemen en een paar jaar voordat Jan Poland in november 1807 het tijdelijke met het eeuwige verwisselde waren ze reeds gescheiden van tafel en bed. Moeder Naatje begon steeds meer een hekel aan de baldadige Dorusje te krijgen en hanteerde maar wat gretig de mattenklopper. Naar school ging hij niet en de twaalf ambachten die hij trachtte te leren liepen uit op dertien ongelukken. Koperslager was niets voor hem, goudsmid evenmin, net als schoenlapper, barbier, flessen- spoeler en aloëstamper bij de drogist. Ondertussen raakte zijn moeder verslaafd aan de brandewijn en was zij vrijwel 6 Oud Alkmaar 2016 Tussen de 90 Alkmaarders in het jubileumnummer staat ook ene Toontje Poland. Was hij de dappere militair, waarover Johan Fabricius twee boeken schreef die vooral gebaseerd waren op de geromantiseerde biografie van een Indische tijdgenoot van Poland, W.A. van Rees? We zullen nooit zeker weten of alles precies zo gebeurd is als zij vertellen. Het Verdronkenoord in 1905 gezien vanaf de Eenhoornsbrug. Collectie Regionaal ArchifAlkmaar Oud Alkmaar 2016 7

Oud Alkmaar | 2016 | | pagina 5