aan zijn nadagen bezig was. De gezag voerder liet een huis bouwen in Alkmaar en wenste nog van zijn pensioen te genieten. Daar woonde hij dan, zijn wapen prominent aanwezig midden op de gevel. Je zou graag weten welke Alkmaarse grootheid dat is geweest, maar dat is niet eenvoudig. Je zou denken, dat je hem zou kunnen vinden in het archiefvan de Admiraliteit van West Friesland. En dan ontdek je dat er van de Admiraliteit maar weinig bewaard is gebleven en zeker geen geschriften met Alkmaarse gezagvoerders die met pensioen zijn gegaan. Mogelijk kan het wapen soelaas bieden. Het blauwe wapenschild bevat een stralende, gouden zon. Daarboven rust de helm met een gesloten vizier. Aan de helm zit een dekkleed. Het zou de cape van een ridder uitbeelden: in riddertoernooien werd zo'n cape gauw aan flarden gescheurd en wapperde het in stukken om de schouders van de ridders heen. De flarden van het dekkleed aan een wapen zijn verworden tot zwierige, krullerige versiersels, hier in witte en blauwe kleuren weergegeven. Bovenop de helm ligt de wrong, het opgerolde uiteinde van de cape (het zou dus ook blauw en wit moeten zijn), gevuld met paardenhaar ofwol. Daar weer boven is het helmteken aangebracht. In dit geval een hand met een geheven zwaard. Een helmteken komt vaak terug als één van de stukken op het wapenschild. En dat is hier niet het geval, want het zwaard en de zon hebben niet veel gemeen. In een beschrijving van het pand in 1969 werd gezegd dat het wapen was gekapt. Wanneer dat is gebeurd is niet duidelijk. Het is heel goed mogelijk dat dit in de Franse tijd is gebeurd, omdat de revolu tionaire idealen van vrijheid, gelijkheid en broederschap een einde maakten aan de adel en de familiewapens. Daar zijn in Alkmaar meer voorbeelden van. Volgens overleveringen zou er een Friese adelaar op hebben gestaan op een gouden vlak. Een Friese adelaar is de helft van een zwarte adelaar met twee koppen, een fabelfiguur uit de oudheid dat staat voor macht en heerschappij. De vogel is aanwezig in de wapens van de Habs- burgers, de vertegenwoordigers van het Heilige Roomse Rijk van de Duitse Natie. In Friesland, dat hier lang deel van uitmaakte, hebben veel mensen dit symbool gekozen als onderdeel van hun familiewapen. Het is daardoor verworden tot een algemeen wapenteken. De eerste bewoner zou dus een Fries geweest kunnen zijn. Het wapen zoals het er nu uit ziet is in 1999 in kleur gezet door de Alkmaarse kunstschilder Michel van der Zwan. De familie die in het huis woonde, mocht de voorstelling en de kleur zelf bepalen. Zij hebben gekozen voor de zon, omdat de zon het leven bepaalt. Welke mensen hebben in dit pand gewoond? Het kadasternummer van Oudegracht 241 is Kad. A1047. Het kadaster startte zijn administratie en indelingen in 1832. Het postadres van het huis was toen Wijk A nummer 47 en de bewoner K. van der Kaay, die het huis in 1827 van boek handelaar J.A. van Harencarspel Co had gekocht. Voordat hij er zelfging wonen verhuurde hij het in 1830 aan de oude Klaas de Wit, rentenier. In 1822 werd het pand bewoond door predikant Daniel van Yzenbeek. Vóór de tijd van het kadaster hield men een lijst van verpondingen bij die lijkt op onze 'onroerendgoedbelasting'. Het verpon dingnummer was Vp 2216. Met dat nummer kun je gegevens terugvinden tot 1718, toen het huis eigendom was van arts Cornelis Wandelaar en Jan Wijnhans of Wijnans. Na 1724 woonde de zoon van Cornelis Wandelaar, de arts Hyeronimus Wandelaar er met zijn gezin; zijn weduwe heeft er tot 1758 gewoond. Cornelis Wandelaar bewoonde het huis sinds de dood in 1690 van zijn vader Gerrit Jochemse Wandelaar, die het op zijn beurt in 1669 had gekocht. In de koopakte van 23 augustus 1669 staat het volgende te lezen: Gideon Cruijdenier en Christoffel Cruijdenier, Jacob Munnick en Nicolaas Melcknap, erfgenamen van Anthony Servaas verkopen een huis met erf. Het staat aan de zuidzijde van de Oudegracht. De buurpanden zijn: aan de oostzijde het huis van Frederik Houtman, het huis met het jaartal 1623 en aan de westzijde het huis van Pieter Poelenburgh. Het erfstrekt Het gekapte wapen. FotoJoop Elsinga 1975 Mogelijk het oorspronkelijke wapen met Friese adelaar en helmteken FAMILIEWAPEN 2 Oud Alkmaar 2016 BEWONERS VAN HET PAND Het wapen van nu. Foto Emmy l 2013 *1 'capJan Th. E.' in de koopakte van het huis Oud Alkmaar 2016 3

Oud Alkmaar | 2016 | | pagina 3