Oud Alkmaar Oudegracht 241 Inhoudsopgave Omzien in waardering Een zoektocht naar de oorspronkelijke bewoner Emmy Reijngoud Jaargang 40, nummer 1 - 2016 1 Emmy Reijngoud Oudegracht 241 Een zoektocht naar de oorspronkelijke bewoner 7 Bob de Mon Toontje Poland 16 Jan Nachbar De naam Karperton 18 Harold Bos Vox Populi De 'stem van het volk' in de Sint Laurentiuskerk 23 Alkmaar varia 26 Verenigingsnieuws Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop via een e-mail naar info@hvalkmaar.nl. Redactie Marlies ten Berge, Jan Drewes, Eelkje Knol, Lisa Oskamp Redactieadres Kopij voor Oud Alkmaar en te bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar, of naar redactie@hvalkmaar.nl Opmaak Greyfish Grafische Vormen, Alkmaar. Druk Krijgsman Drukwerk, Alkmaar. Historische Vereniging Alkmaar. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de Historische Vereniging Alkmaar. OMSLAG Voor: Toontje Poland op een boek van Johan Fabricius Achter: Oudegracht 241 Als u met net zoveel genoegen terugziet op ons negentigste jubileumjaar, dan deelt u met ons bestuur vast ook de waardering voor alle vrijwilligersinzet die dit feest voor onze vereniging mogelijk maakte. Twee keer ontving u een uitzonderlijk mooie publicatie van ons, 'Alkmaar uit de Kunst' en '90 Alkmaarders'. Het onderwijs ontving met Machteld een moderne, gedramatiseerde en vooral leerzame documentaire over 1573. U kon meedoen aan onze jubileumwandeling langs de hoogte- en dieptepunten van onze verenigingsgeschiedenis. En velen van u maakten het grootse feest in de Grote Kerk mee op 9 september. Tenslotte werd onze website totaal vernieuwd. En daarnaast, tijdens het feestvieren, 'bleef de winkel gewoon open' en deden we waarvoor we op aarde zijn: de stadsgeschiedenis bestuderen, columns publiceren, lezingen en wandelingen organiseren, de Puienprijs uitreiken, ons tijdschrift uitgeven en samenwerken met verwante organisaties. Alle aandacht die we kregen deed onze vereniging goed. Er kwamen veel nieuwe leden bij. Nu is de blik weer volledig gericht op het nieuwe verenigingsjaar. We hopen velen van u te zien op onze jaarvergadering op 13 april. En u kijkt natuurlijk ook weer uit naar de Pinksterdrie-excursie. We gaan op 17 mei naar Den Bosch. Dan is weliswaar de Jeroen Boschtentoonstelling afgelopen, maar samen met onze zustervereniging aldaar ontdekten we dat er in dit speciale Boschjaar nog heel veel ander moois te zien is in Den Bosch. Lees daarvoor s.v.p. de uitnodigingsbrief, die hierbij gaat. Overigens: vol is vol. Wie het eerst betaalt verzekert zich van een plaats in de bus. De agenda achterin deze fraaie nieuwe uitgave van Oud Alkmaar bevat drie zeer interessante lezingen. Ook wordt vermeld dat we op 25 april onze wandelingen reeks starten met een speciale Jan Wils-wandeling, in samenwerking met het comité 'Alkmaarders op de kaart'. Kortom, er wachten u weer vele momenten om te genieten van onze mooie vereniging. Leen Spaans Op een bord naast de deur van dit pand staat te lezen: "Het verhaal wil dat het huis is gebouwd in opdracht van een gezagvoerder bij de Admiraliteit van West Friesland." Deze opmerking wekte mijn nieuwsgierigheid. Wie was die eerste bewoner? Er staan prachtige panden aan de Oude gracht en een daarvan heeft het nummer 241. Het huis zou rond 1623 gebouwd zijn, net als het buurhuis dat dit jaartal aangeeft in een gevelsteen. De trapgevel is met natuurstenen klauwstukken en enkele opvallende gevelelementen versierd: dreigende kanonslopen zijn op de gracht gericht en gevelstenen tonen een gehelmd wapenschild en zeilschepen. Het huis had oorspronkelijk een houten onderpui, maar deze is later vervangen door een gemet selde invulling. Het is een mysterieus pand, omdat er niet zoveel over bekend is. EEN ZEEMANSLEVEN Volgens het informatiebord zou de eerste bewoner een kapitein van de Admiraliteit van West Friesland zijn. Deze Admiraliteit vertegenwoordigde de zeemacht in het Noorderkwartier, die beter bekend staat als de Watergeuzen. Ze was actief ten tijde van de Tachtigjarige Oorlog en daarna tot circa 1795. Dat de opdrachtgever tot de bouw een strijdende gezagvoerder van de Admiraliteit zou zijn geweest, is goed te verdedigen. De kanonslopen in de gevelstenen spreken voor zich. Boven het wapen zit een hand met een zwaard; daaruit spreekt een strijdbare geest, maar Het zeikkip aan de hij moet ook een creatieve geest hebben rechterzijde van het gehad. Hij laat op twee gevelstenen een huis. zeilschip zien. Het rechter schip zeilt vooruit en beeldt zijn zeemansleven uit, Het schip aan de het linker zeilt achteruit. Dat zou aan- linkerkant van het geven dat hij met pensioen is gegaan en huis vaart achteruit. Oud Alkmaar 2016 1

Oud Alkmaar | 2016 | | pagina 2