Dagrapporten een alfabetisch register kan Leerlooierij Picasso Harmonie De Bergerhof 75 jaar Per 1 januari van dit jaar zijn de openbaarheidsbeperking van de dagrapporten van de Alkmaarse gemeentepolitie uit het jaar 1941 opgeheven. Iedereen kan deze bron nu inzien op de studiezaal van het Regionaal Archief. De dagrapporten geven iedere dag een overzicht van de gebeurtenissen in (en rond) Alkmaar waar politieagenten bij betrokken waren. Deels gaat het om vrij onbetekenende voorvallen, zoals aanrijdingen tussen fietsers en Wehrmachtauto's. Er zijn ook gebeurtenissen, waar de grimmigheid van de bezetting zichtbaar wordt. Zo worden op de verjaardagen van kroonprinses Juliana en koningin Wilhelmina mensen opgepakt vanwege 'Duitsch vijandige demonstraties' of het dragen van een oranjebloem. Een toenemend aantal arrestanten wordt op last van de Duitse bezetter vastgezet en later opgehaald door de Sicherheitspolizei om naar Amsterdam of Scheveningen overge bracht te worden. Uiteraard komen we in de rapporten ook alledaagse en herkenbare kwesties tegen als ongeluk ken, ruzies, vechtpartijen, inbraken, vermissingen en diefstallen. Aan de hand van gezocht worden op Archeologen hebben bij hun opgravingen achternamen, soort delict of aan de Langestraat de resten van een trefwoord naar allerlei leerlooierij uit de late veertiendeeeuw gebeurtenissen. gevonden. Dat is opmerkelijk, want leerlooien gebeurde meestal niet in een stadse bewoonde omgeving omdat het zo vreselijk stonk. Nadat de huid van een dier was gevild werden de vleesresten er In het befaamde pand Huize De Dieu aan de Langestraat 114 afgeschraapt en de haren verwijderd door worden door de nieuwe eigenaren rondleidingen georgani- de huid in urine te weken. De leerlooier seerd. Wat is er behouden van het imposante monumentale dompelde vervolgens de huiden in een pand en wat is er veranderd, sinds de Herensociëteit De Dieu er in is gevestigd. De leden van de Historische Vereniging Alkmaar krijgen voorrang bij de inschrijving en korting op de prijs, 10,- per persoon (normale prijs 12,50). Een deel van dit bedrag is bestemd voor de instandhouding van het monument. De rondleiding, inclusief ontvangst met een kopje koffie of thee, duurt ongeveer anderhalf uur. De Sociëteit is een cashloze omgeving, u kunt alleen met een pinbetaling afrekenen. De rondleidingen worden georgani seerd op dinsdagochtend 12, 19 en 26 april en 3 en 10 mei, om 10.30 uur. En verder op vrijdagmiddag 15, 22, en 29 april en 6 en 13 mei om 14.30 uur. U kunt zich voor deze rondleidingen aanmelden via rondleiding@ dedieu.nl of telefonisch 072-2205266. Vermeld bij uw aanmelding dat u lid bent van onze vereniging. U kunt ons laatste tijdschrift meenemen ten bewijze van uw lidmaatschap. kuip met dierenmest en water om het leer zacht en soepel te stampen. Leerlooierijen lagen dus meestal buiten de stad op een plek met veel water. Ook dat was er niet, want de Nieuwesloot achter de Lange straat was zeker geen snelstromend water. Aan het begin van de vijftiende eeuw verdween de leerlooierij uit de stad en kwamen er op die plek woonhuizen. Oud Alkmaar 2016 Op 4 juni opent in het Stedelijk Museum Alkmaar een tentoonstelling over Pablo Picasso, die in 1905 korte tijd in Schoorl, Hoorn en Alkmaar verbleef. Gijs IJlander heeft in 2000 met De Aanstoot een prachtige roman geschreven rond dit bezoek van Picasso aan onze streken. Het winterse en dorpse leven in Alkmaar en Koedijk komt daarin heel goed uit de verf, net als het leven van een door Picasso geschilderd Hollands meisje. Geromantiseerd natuurlijk, dit is fictie, maar van harte aanbevolen om te lezen naast een bezoek aan de tentoonstelling. Dringend gezocht voor publicatie over het Alkmaarse muziekleven tussen 1918 en 1940: foto's van entree, foyer en grote zaal van Schouwburg Harmonie (de onlangs gesloten bioscoop). Foto's worden uitsluitend voor publicatie gebruikt. Ook suggesties zijn welkom. Reacties graag naar: robert.haasbroek@live.nl Op 9 september a.s. begint het jubileumweekend in de Bergerhof. De wijk ligt tussen de Bergermeer en het station Alkmaar Centraal en ontstond aan de rand van Alkmaar in de jaren 1941 1942 tijdens WO II. Men bouwde woningen voor vluchtelingen uit Den Helder toen tijdelijke opvang een permanent karakter kreeg. Er werden oorspronkelijk 254 woningen, twee winkelpanden, een kleuter schooltje en een huis voor de opzichter van de wijk neergezet. Omdat de Bergerhof destijds een eigen buurtje was dat los van de stad lag, noemde men het ook wel een buurtschap. In deze benaming speelde mee dat de Bergerhof gebouwd is op het grondgebied van een voormalig buurtschap, de Wognumse buurt. De Bergerhof was het eerste complex in Nederland met splitlevel- woningen. En het was de eerste Alkmaarse stadswijk met strokenbouw. Eén kant van de straat was bebouwd, de andere zijde kende een brede collectieve groenstrook. Vanwege verduisteringvoorschriften ontbraken straatlantarens. Die kwamen pas in 1948. Afwezigheid van schuurtjes of bergingen bleek in de loop der jaren een probleem te worden. In 2013 werd daarom een 'Afwijkingenbeleid Bergerhof' opgesteld waardoor al gebouwde schuurtjes en overkappingen gelegaliseerd konden worden. Wederom een stap in de ontwikkeling van de Bergerhof. Voor het komende 75-jarig bestaan van de buurt werkt de Wijkvereniging 'Bergerhof' aan een gevarieerd feestprogramma. Oud Alkmaar 2016 25

Oud Alkmaar | 2016 | | pagina 14