berg'. In 1866 kwam Klasener naar Alkmaar waar hij zich blijvend zou vestigen in het fraaie woonhuis Kennemerpark 32. Alexander Klasener had vanuit het Roermondse atelier de opdracht gekregen het interieur van de St. Laurentius te beschilderen, er was blijkbaar weer geld. In 1867 kwam de triomfboog gereed en de eerste kruiswegstaties kwamen in 1868 gereed. In dat jaar nam hij ontslag bij 'Cuypers en Stoltzenberg' en vestigde zich als zelfstandig kerkschilder. Enkele jaren later vervaardigde hij de muurschilderingen van het 'Bloedwonder van Alkmaar' (1874-1880) en het Maria-altaar. Voor twee muurschilderingen heeft ruim veertig jaar het latere Pelsorgel gehangen. Dit orgel staat momenteel bij de restaurateur. Als het halverwege dit jaar terugkomt, zal het op het balkon bij de ingang van de kerk gezet worden en zijn de muurschilde ringen van Klasener blijvend zichtbaar. Klasener was niet alleen zelfstandig kerkschilder. Hij gafdaarnaast ook schilderlessen aan de Koninklijke Kunst academie in Den Haag. Eén van zijn latere leerlingen was de Alkmaarse kunstschilder Koos Stikvoort (1891-1976). Tijdgenoot van Alexander Klasener was de kunstschilder Michel Marie Charles (Karel) Verlat. Deze Belgische schilder leefde van 1824-1890 en studeerde eveneens aan de Antwerpse academie. Hij werd in België wel de 'Rembrandt van Vlaanderen' genoemd. Door toedoen van een wel gesteld familielid was hij in 1850 in de gelegenheid om zijn studie in Parijs voort te zetten. Hij zou er achttien jaar blijven en studeerde onder andere bij de in Dordrecht geboren Ary Scheffer (1795 1858), in die tijd een beroemdheid in Parijs. Daarna studeerde Verlat aan de Academie des Beaux-Arts in Parijs. Bijbelse voorstellingen werden tot de tijd van de opbloei van het katholicisme in de negentiende eeuw veelal geschilderd vanuit een door de eeuwen heen doorge geven oude beeldtraditie. Karel Verlat voelde echter de behoefte om zelfter plaatse van de 'heilige geschiedenis' zijn bijbelse taferelen naar waarheid weer te geven. Hij wilde de bodem waarop Christus geleefd had naar de natuur afbeelden en, uitgaande van de stelling dat de kenmerken van het volk hetzelfde waren gebleven, het ras bestuderen. Zo vertrok hij in augustus 1875 voor een half jaar naar Caïro, vervolgens reisde hij naar Palestina en maakte een tocht langs vele bijbelse plaatsen en ging via de Dode Zee terug naar Jeruzalem waar hij nog twee jaar verbleef. In deze periode ontstond het doek 'Vox Populi'. Het schilderij toont het dramatische moment dat Pilatus het volk de keus voorlegt: wie wordt vrijgelaten, Jezus ofBarabas. Het volk kiest Barabas. Het doodvonnis van Jezus is daarmee getekend. Hij staat op het doek centraal belicht, met gebonden handen verheven in het midden. Om hem heen een menigte opgewonden figuren. 'Vox Populi' ging mee vanuit Jeruzalem toen Verlat door de Belgische minister van Cultuur gevraagd werd om de eerste directeur te worden van het nieuwe Antwerps museum. Het grote doek heeft tot de jaren vijftig in het Antwerps museum gehangen. Via de kunsthandel Portrettekening van de schilder Karei Verlat. VERLAT, SCHILDER VAN 'VOX POPULI' 20 Oud Alkmaar 2016 VAN JERUZALEM NAAR ALKMAAR Oud Alkmaar 2016 21

Oud Alkmaar | 2016 | | pagina 12