De naam Karperton Jan Nachbar In april 1917 kocht de Amsterdamse koffiemakelaar Moritz Judell voor fl. 80.000 honderden hectares weiland met een boerderij in de Bergermeer, grenzend aan de Groeneweg. In dit aangekochte gebied bevond zich ook een eeuwenoude eenden kooi, genaamd 'Vogelkooi'. Ook de aanwezige boerderij droeg die naam. Op het landgoed liet hij een villa bouwen, vooral als zomerhuis voor zijn vrouw Rosina Elias en later ook als woonhuis. Deze villa werd ontworpen door Jan Wils en Theo van Doesburg, architecten van de Stijlgroep. Bij de villa werd een 0,6 ha grote vijver gegraven waarin Moritz sierkarpers wilde gaan kweken. Hij bedacht de naam Karperton voor de pas gebouwde villa. (Misschien naar analogie van namen als Corperswiel en Corperton.) Op het landgoed begon Moritz van 1922 tot aan 1938 een varkensfokkerij. Zoon Albert Judell begon begin jaren '20 in Limmen Met dank aan Jaap Bruynzeel, "Van vogelcoy tot Karperton" in de Berger Kroniek, 1997 nr. 1. een kaasfabriek, ook onder de naam Karperton. In 1932 nam Gerrit Grondsma de fabriek over en verplaatste de productie naar de nieuwgebouwde fabriek aan de Kanaalkade, merknaam Karperton. In de crisisjaren werd gezocht naar nieuwe inkomsten en de vijvers werden vergraven tot een natuurbad met een verswateraan- voer van zo'n 60 meter diepte (Artesische put). Ook werden verkleedhokjes, een duikplank, enz. geplaatst. In 1934 ging de exploitatie van het Familiebad de Berger- meer over in handen van Hendrik Pesie, een badmeester met ervaring. Na twee jaar werd echter de samenwerking verbroken wegens verschil van inzicht over de ontwikkeling van het zwembad. Hendrik Pesie vertrok naar Alkmaar en begon daar het bekende Pesiebad. Zoon Hendrik Judell nam toen de exploitatie op zich van het eigen bad, dat een nieuwe naam krijgt: Pension en Natuurbad Karperton. Na de dood van Moritz Judell op 20 april 1937 veranderde er veel. Het Rijk kocht een groot deel van het land aan voor de aanleg van militair vliegveld Bergen. Het overgebleven deel van het landgoed met het bad en de villa werd in 1940 verkocht aan Hendrik Ringers, directeur van de Ringers' chocoladefabriek. Door het uitbreken van de oorlog werd de villa in beslag genomen door de Duitse comman dant van het vliegveld. Pas na de oorlog nam Hendrik Ringers de villa in gebruik. In 1962 werd het landgoed Karperton verkocht aan J.P. Bruynzeel en inmiddels wordt de villa verhuurd als vakantiehuis/ hotel. En de karpers? Ja, die komen in het hele verhaal niet meer voor. Hendrik Ringers woonde in een villa met de naam 'Karperton' in de Bergermeer. De naam leek een afgeleide te zijn van de kaasfabriek Karperton in Alkmaar, die inmiddels is gesloopt en vervangen door de parkeergarage met de zelfde naam. Het bleek toch anders in elkaar te zitten. De Karperton- fabriek in 1925. Collectie Regionaal Archief Alkmaar 16 Oud Alkmaar 2016 Luchtopname van het huidige Landgoed Karperton Karperton. Foto Marlies ten Berge Oud Alkmaar 2016 17

Oud Alkmaar | 2016 | | pagina 10