Carel Beke H.C. ten Berge Jaap Best Willem Jansz. Blaeu Carel Beke schreefals vierjarige al briefkaarten aan zijn moeder in het sanatorium. Hij werd onderwijzer en overleefde in 1944 door ziekte de Duitse deportatie uit Putten. In 1947 publiceerde hij zijn eerste boek, De avonturen van Niekie Niemand. Vanafi950 begon de Pim Pandoer-serie, avontuurlijke jongensverhalen die zich in Nederland afspeelden. Pim Pandoer hoort tot de populairste personages van de ooit zo bloeiende jeugdboekencultuur. Waarschijnlijk heeft hij naast 99 boeken ook zo'n 1500 korte verhalen voor kinderen geschreven. Die verschenen in de belangrijke jeugdbladen uit die tijd, zoals Taptoe, De Engelbewaarder, De Verkenner, Roo msejeugd en Donald Duck. De jeugd van de jaren vijftig en zestig smulde van zijn verhalen, zijn eigen kroost van het kwartje dat ze kregen bij ontdekking van een fout in het manuscript. Eigenlijk heet hij Johannes Cornelis, maar hij werd schrijver en ging publiceren onder de naam H.C. ten Berge. Hij debuteerde in 1964 met de dichtbundel Poolsneeuw. Naast dichter is Ten Berge ook essayist, prozaschrijver en vertaler. Zijn roman Blauwbaards ontwaken werd genomi neerd voor de AKO Literatuurprijs. Voor Ten Berge is dichten een vorm van onderzoek. Hij heeft een grote belangstelling voor natuurvolken als de Eskimo's en de Azteken. In 1967 richtte hij het tijdschrift Raster op, waarvan hij lange tijd de enige redacteur was. In 1996 ontving hij de Constantijn Huygens-prijs en in 2006 de P.C. Hooft-prijs, de hoogste literaire onderscheiding die Nederland kent. De prijs is toegekend aan zijn gehele oeuvre, dat toen bijna veertig boeken omvatte. Hij is blijven schrijven, dus het aantal boeken is nog verder toegenomen. Jaap Best was een professioneel verzamelaar van circusaf fiches. Als zevenjarige jongen raakte hij gefascineerd door het circus. In 1947 werd hij administrateur en later directeur van circus Karl Strassburger. Daarna was Best werkzaam bij andere circussen, wat hem in staat stelde een omvangrijke circuscollectie te verzamelen. Hij is vooral bekend om zijn verzameling van 3500 historische affiches van Drukkerij Friedlander. Best schreefin 1971 het boek 70 Jaar circus in Nederland. Na zijn overlijden heeft zijn echtgenote Rie Best de zeldzame collectie van 8000 affiches ondergebracht bij het Teylers Museum in Haarlem, waar het geconserveerd en gearchiveerd is. Bij verschillende tentoonstellingen werd gebruik gemaakt van deze collectie. Op de website www.circusmuseum.nl zijn ruim 8000 circusposters van 1880 tot heden te zien. Het is niet helemaal zeker ofWillem Blaeu in Alkmaar is geboren. Wel zeker is dat hij tussen 1594 en 1596 bij de vermaarde Deense astronoom Tycho Brahe instrumen ten en globes leerde maken. Terug in Nederland vestigde hij zich eerst in Alkmaar, maar een aantal jaren later verhuisde hij naar Amsterdam. Het uitzicht vanuit zijn huis op schepen en haven stimuleerde hem bij het maken van globes en zeekaarten. Blaeu bleefzo ook op de hoogte van de nieuwste bevindingen van astro nomen en zeelieden. Na 1630 kwam zijn eerste atlas uit, met maar liefst 60 kaarten en tekst in het Duits, Nederlands, Latijn en Frans. Hij werd er een wereld beroemd cartograafmee. In 1633 werd hij aangesteld als kaartenmaker en examinator van de VOC om de stuurlieden voor te bereiden op hun gevaarlijke taak. Alkmaar 1913 - Velp 2007 Alkmaar 1938 10 Oud Alkmaar dec. 2015 Alkmaar 1912 - Alkmaar 2002 Alkmaar? 1571 - Amsterdam 1638 Oud Alkmaar dec. 2015 11

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 8