Johannes de Alcmaria De Meester van Alkmaar meerdere Alkmaarders in het verleden al geëerd zijn met een standbeeld, een straatnaam ofeen ere penning. U zult deze bekende historische Alkmaarders zeker tegenkomen in dit boekje. We hopen u echter ook te verrassen met een aantal minder bekende personen. Verder hebben we geprobeerd een aardige verdeling te maken over de verschillende perioden uit de Alkmaarse geschiedenis en beide seksen. Tot een eeuw geleden hadden vrouwen weinig mogelijkheden om voor het voetlicht te treden en zij zijn dan ook iets minder vertegenwoordigd in deze lijst. Zo hebben we 30 mannen en 4 vrouwen die voor 1800 geboren zijn, 16 mannen en 9 vrouwen tussen 1800 en 1900 en 20 mannen en 10 vrouwen na 1900. In totaal komen we dus uit op 66 mannen en 23 vrouwen. Dat zijn dus 89 personen. Hoe het met die negentigste zit moet u zelfmaar eens uitzoeken. Voorwaarde voor opname was natuurlijk wel dat we voldoende informatie konden vinden. Dat maakt de selectie ook wat onevenwichtig. Sommige beroepsgroepen, zoals die van beeldend kunstenaars of schrijvers, hebben een veel zichtbaarder nalatenschap dan bijvoorbeeld ondernemers. De rijken hebben altijd meer mogelijkheden gehad om naam te maken, te studeren en belangrijke functies te bekleden dan mensen uit de lagere sociale klassen. Sommige Alkmaarders zijn niet bekend als Alkmaarder omdat ze zijn vertrokken uit de stad en elders naam hebben gemaakt. En, zoals gezegd, velen hebben iets bijzonders gedaan zonder dat dat ergens is vastgelegd of opgeschreven. Daarbij hebben we geen normen aangelegd van goed ofkwaad. Spraakmakend hoeft niet altijd positiefte zijn. Wat vroeger bijzonder was, vinden we nu misschien saai; wat vroeger goed en algemeen aanvaard was kunnen we nu verwerpelijk vinden. En wat we nu niet interessant vinden kan later misschien heel bijzonder blijken te zijn. Omdat we er geen wedstrijd van hebben gemaakt, geen rangorde in belangrijkheid hebben willen aanleggen en ook een indeling naar tijd niet zo leuk vonden hebben we de negentig voor het gemak alfabetisch gerangschikt. Daarbij heeft een aantal wat meer ruimte gekregen en hebben we ook niet heel streng vastgehouden aan de alfabetische volgorde. Belangrijke, interessante inwoners van Alkmaar waren (en zijn) er veel meer. U zult vast ook veel mensen missen. In ieder geval wensen we u veel leesplezier met dit door ons geportretteerde negentigtal. Marlies ten Berge Gerard Dekkers Jan Drewes Eelkje Knol Lisa Oskamp Er zijn in deze achternaamloze tijd meer Johannesen 'uit Alkmaar' geweest, maar deze studeerde in Parijs en Heidelberg en werd priester. In Praag werd hij beïnvloed door de ketterse ideeën van Jan Hus en Hieronymus van Praag. Hij schreef dertig stellingen waarin hij het wereldlijk gezag en de rijkdom van de kerk ter discussie stelde. Vanwege deze kritische houding werd hij in 1418 voor het kettergericht te Konstanz gedaagd. Hij heeft daar zijn stellingen ingetrokken en ontliep hiermee, anders dan Hus, een zekere dood op de brandstapel. De afschriften van zijn nieuwe geloofsbelijdenis werden ook naar Alkmaar gestuurd en in de kerk voorgelezen. Wat Alkmaarders van zijn houding dachten weten we niet. Een van de beroemdste schilderijen uit Alkmaar is geschilderd door de Meester van Alkmaar. Hij wordt zo genoemd omdat zijn echte naam en geboortedatum niet bekend zijn. Hij was in ieder geval in Alkmaar werkzaam in de periode 1490-1510. Het schilderij dat hier bedoeld wordt heet de Zeven Werken van Barmhartigheid. Het zijn eigenlijk zeven bij elkaar horende olieverfschilderingen op paneel. Het werk werd in 1504 in opdracht van de broeder schap van de Heilige Geest gemaakt voor de Sint Laurens- kerk in Alkmaar. Het hangt sinds 1918 als een topstuk in het Rijksmuseum te Amsterdam. Daarnaast is van zijn hand een drieluik met onder andere De aanbidding der koningen, geschilderd rond 1500, een memorietafel met negen vrouwenportretten uit circa 1515 en het maquetteschilderij van de Grote Kerk. 6 Oud Alkmaar dec. 2015 Alkmaar ca. 1365 - na 1426 ca. 1470 - ca. 1520 Oud Alkmaar dec. 2015 7

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 6