Je wordt niet zomaar beroemd. Met de publicatie van deze reeks portretten van Alkmaarders, die onze blijvende aandacht verdienen, sluiten we ons jubileumjaar af. Ons 90-jarig bestaan mochten we luister bijzetten met bijzondere activiteiten dankzij de tomeloze onbaatzuchtige inzet van deskundige vrijwilligers rond ons bestuur. Als voorzitter van onze mooie Historische Vereniging Alkmaar is het voor mij een groot genoegen u nogmaals te kunnen verrassen met een waardevol jubileumgeschenk. De vorm is een extra speciale editie van Oud Alkmaar, tevens oudjaarsgeschenk. De beschrijvingen bij de memorabele stadgenoten van toen en nu laten zien, dat je niet zomaar een plekje verovert in de geschiedenis. Onze redactie verdient hulde voor dit grote werk. Want u kunt zich wel voorstellen hoe dat gaat: als je een keuze wilt maken moet er gestudeerd en gediscussieerd worden over kanshebbers en afvallers. Dat kost veel inzet en tijd. Deze 90 portretten, en natuurlijk in ons jubileumjaar symbolisch juist dit aantal, vormen samen een illuster gezelschap van Alkmaarse talenten, genieën, wonderdoeners en mensenvrienden. Ze leren ons, dat een gemeenschap in staat is uitzonderlijke prestaties te laten opbloeien. Ook dat grote verande ringen en vooruitgang soms slechts afhankelijk zijn van één gedrevene. Beroemd in déze, onze tijd hangt vaak nauw samen met de aandacht in de moderne media. Wie het vanuit de vluchtige elektronische berichtgeving weet te schoppen tot vermelding op papier in een serieuze publicatie van onze vereniging heeft het kennelijk niet slecht gedaan. Van helden uit voorbije eeuwen mag je dat zeker zeggen, van eigentijdse giganten zal dat in de loop der tijd nog echt moeten blijken, maar het begin is er. Deze overpeinzing stimuleert u tevens om met de nodige nuancering en relativering dit product van onze ijver in handen te nemen. Immers, beroemd ben je omdat andere mensen je later deze kwalificatie gunnen. Volgende generaties zouden zo maar andere keuzes kunnen maken. Maar voor nu moet u het met deze doen. Ik hoop van harte, dat u er net zoveel genoegen aan beleeft als onze redactie bij het maken van dit boek. Leen Spaans voorzitter Oud Alkmaar dec. 2015 1

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 3