Ans Wortel De IJzertijdmens Truus Wijsmuller-Meijer pi®nW Quf\kkrd&l Ans (Anna Maria) Wortel werd beeldend kunstenares, dichteres en schrijfster. Zij maakte hoofdzakelijk gouaches en olieverfschilderijen, maar ook aquarellen, tekeningen, collages, lithografieën, etsen, beelden, glassculpturen en glasreliëfs. Zij was autodidact en kreeg in 1963 de eerste prijs van de Biënnale de la Jeunesse (in Parijs). Wortels werk is sterk autobiografisch. Haar ervaringen als meisje, vrouw, moeder en kunstenares vormden haar inspiratie. Veelvoorkomende thema's zijn liefde, geborgenheid, moeder-kindrelaties en kritiek op de groepsnorm. Ans Wortel heeft diverse dichtbundels en boeken geschreven. Van haar hand verschenen eind jaren zestig en begin jaren zeventig vijfdichtbundels waarin haar beeldende kunst en poëtische teksten samenkomen. Sinds 1969 woonde ze in Huis Kranenburgh in Bergen. Deze afdruk van een prehistorisch skelet werd blootgelegd bij opgravingen op de Paardenmarkt in 2013. Of deze persoon ook iets bijzonders heeft gedaan weten we niet, het is zelfs onbekend ofhet een man of een vrouw was, maar spraakmakend werd deze Alkmaarder ofAlkmaarse zeker. Het is de oudste archeologische vondst in Alkmaar tot nu toe. Hij/zij lag begraven onder een laag stuifzand die wordt gedateerd in de IJzertijd, de periode van ca. 700 v. Chr. tot het begin van onze jaartelling. Het silhouet van het lichaam is zichtbaar gebleven in de toen ge bruikelijke gehurkte houding. Het zou een van de vroegste bewoners van dit gebied kunnen zijn, een bewijs dat hier mensen leefden al ver voordat Alkmaar bestond. Geertruida zoals ze voluit heette was een doortastende en sociaal bewogen vrouw. Ze werd actiefin het sociaal werk, wat toen nog vrijwilligerswerk was. Vanaf1936 raakte ze betrokken bij hulp aan joodse vluchtelingen en ging op reis. Ze zette zich in voor de 'kindertransporten', het programma waarmee joodse kinderen vanafi938 uit nazi-Duitsland naar Engeland werden gebracht. Bijna 10.000 vooral joodse kinderen zijn uiteindelijk dankzij deze transporten gered van de vernietigingskampen. Truus was in Nederland de spil van deze grote reddingsoperatie. Ze leidde de transporten, onderhield alle noodzakelijke internationale contacten en zorgde voor opvang in Nederland en voor doorreis naar Engeland. Om zaken voor elkaar te krijgen kon ze dreigen, omkopen ofin tranen uitbarsten. Ook schrok ze er niet voor terug om een stevige borrel te drinken met enkele nazi's als dat haar doel dichterbij bracht. Na de inval op 10 mei 1940 was haar bewegingsvrijheid beperkt. Ze zette zich toen in voor gezinshereniging en bracht kinderen wier ouders naar België ofFrankrijk waren gevlucht naar hun ouders. Op de terugweg nam ze kinderen mee wier ouders in Nederland waren. Ze bracht voor het Rode Kruis medicijnen naar kampen in Frankrijk om zo ook de mogelijkheid te hebben kinderen mee te nemen. Tot haar dood onderhield 'tante Truus' contact met veel van de kinderen die zij had gered. Na de oorlog werd ze in de Amsterdamse politiek actief voor de VVD. Alkmaar 1929 - Hilvarenbeek 1996 Alkmaar ca. 50 p 58 Oud Alkmaar dec. 2015 Alkmaar 1896 - Amsterdam 1978

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 32