8 Simone van der Vlugt Eilard Dirksz. (van) Waterland Frits Wester Al jong wilde ze schrijfster worden. De eerste manuscripten voor historische verhalen stuurde ze op haar dertiende naar een uitgever. Ze werden afgewezen maar men adviseerde haar door te gaan met schrijven. Van der Vlugt studeerde Frans en Nederlands in Amsterdam aan de lerarenopleiding en kreeg er ook les in jeugdliteratuur en creatiefschrijven. Na de studie werkte ze als secretaresse bij een bank en schreefin 1955 in de avonduren haar eerste historische jeugdboek De Amulet met de heksenvervolging als onderwerp. Publicatie volgde en ze ging fulltime schrijven. De Amulet was het begin van een reeks historische boeken voor tieners, die spelen in verschillende plaatsen en periodes. Ze woont in Alkmaar, waar haar boek Schijndood zich afspeelt. Victorie speelt ook in Alkmaar. Ze schreefhet samen met Theo Hoogstraaten op verzoek van de gemeente Alkmaar voor het 750-jarig bestaan van de stad in 2004. Voor haar historische boeken doet ze gedegen vooronderzoek. Van der Vlugt gaat met vakantie naar een land waar het verhaal waaraan ze werkt speelt. Ze maakt dan foto's en filmopnames van de omgeving, bezoekt musea en koopt oude ansichtkaarten en posters. In het najaar van 2004 debuteerde ze met de thriller De reünie als schrijfster van volwassenen literatuur. Zo'n 100.000 exemplaren werden hiervan verkocht. Er volgden meerdere goed verkochte thrillers. Met haar boeken won ze diverse prijzen. Haar boeken verschenen ook in Duitsland, Zwitserland, Oostenrijk, Spanje en Denemarken. Van der Vlugt heeft inmiddels zo'n 34 boeken geschreven voor kinderen, jongeren en volwassenen. 1 v r Hij bezocht de hogeschool te Leuven en studeerde burgerlijk recht, maar legde zich later toe op de theologie. Hij werd pastoor in Velsen in een moeilijke tijd en vluchtte na de Beeldenstorm in 1566 naar Haarlem. Een paar jaar later verzocht Alkmaar hem het pastoorschap op zich te nemen. Hij zou in 1571 de graafvan Bossu gebeden hebben de stad niet te straffen nadat geprotesteerd was tegen inkwartiering van het Spaanse leger. Vanaf augustus 1572, toen het stadsbestuur van Alkmaar protestants werd, moest hij zich lange tijd schuil houden. In september 1573 werd hij samen met zijn kapelaan David Leenderts gevangengenomen en op 11 december op de Platte Stenenbrug opgehangen. Katholieken beschouwen hem dus als een martelaar. Frits kwam als baby in Alkmaar wonen en was op zijn zeventiende al zeer politiek bewust. Zo was hij betrokken bij de oprichting van het CDJA (CDA- jongeren) in Alkmaar en toonde hij zich actiefop gebieden als abortus, euthanasie, werkloosheid en kruisraketten. Later meer landelijk actief in het CDA is hij in 1994 vooral bekend geworden als bedenker van de zgn. 'Brinkman-shuffle', die het CDA overigens geen stemmenwinst opleverde. Daarna koos hij voor de journalistiek en was een veelgevraagde talkshow- gast omdat hij moeilijke dingen goed duidelijk kon maken. Ook had hij veel primeurs, zelfs over zaken die nog onder embargo lagen. Zo wist hij vele jaren details uit de miljoenennota en de begroting al voor de officiële presentatie op Prinsjesdag te publiceren. M*l f -v* Hoorn 1966 Haarlem 1530 - Alkmaar 1573 Veenendaal 1962 Oud Alkmaar dec. 2015 55

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 30