Koen Verweij Anke van der Vlies Tonny Vlaanderen Koen toont zijn schaatstalent al aan tijdens zijn schooltijd op de topsporttalent-afdeling van de Willem-Blaeu-Scho- lengemeenschap. Dat bewijst hij ook meteen als hij in 2008 tweede wordt bij het wereldkampioenschap voor junioren en de volgende twee jaar zelfs wereldkampioen. Vanaf2011 gaat hij meedraaien bij de senioren, maar haalt vooral overwinningen met twee anderen bij de ploegenachtervol- ging. Voor hem zelfwordt 2014 zijn succesvolste jaar. Op de Olympische Spelen dacht hij goud behaald te hebben op de 1500 meter, maar een Pool bleek achterafdrieduizendste seconde sneller. Wel behaalde Koen goud op de ploegenach- tervolging en werd in dat jaar ook wereldkampioen allround. Vanwege zijn wapperende blonde haren en zijn postuur denken veel Zweden dat hij ook een Viking is en zo wordt hij ambassadeur van de kledinglijn van Björn Borg. Anke kreeg bekendheid als christelijk schrijfster onder het pseudoniem Enka. Ze was een sterke persoonlijkheid, die onconventionele standpunten durfde in te nemen. Als orthodox christen schreefze met waardering over vrouwen emancipatie en socialisme. Ze richtte in 1907 de Bond van Christen-Socialisten op en stapte later over naar de SDAP, die ze al snel ook te burgerlijk vond. Vooral tussen 1914 en 1918 kreeg zij landelijk grote bekendheid als revolutionaire socialiste. Tijdens de woelige novemberdagen van 1918 stond zij met haar echtgenoot vooraan in de Alkmaarse arbeidersbeweging. In 1920 richtte zij de Christelijke Volkspartij op. Ze zag de strijd voor het socialisme als de eigentijdse navolging van Christus, wat in die tijd een zeer ongebruikelijke en dus dappere opvatting was. Ze heeft haar leven in dienst van dit ideaal geleefd. Al op twaalfjarige leeftijd leerde Tonny van haar vader hoe ze foto's moest retoucheren. Toen haar vader ernstig ziek werd, moest Tonny met haar moeder en jongere zuster Sophie zijn fotozaak in feite overnemen. De zussen hebben de zaak tot op hoge leeftijd gerund. Tussen 1939 en 1972 fotografeerden ze in hun fotostudio aan de Oudegracht duizenden Alkmaarders en hun gezinnen. Tonny was de fotografe en leidde het fotoatelier en Sophie was haar assistente en deed het huishouden. Tonny regis seerde heel precies de houding en de blik van de persoon die ze fotografeerde. De mensen die langskwamen voor een portretsessie konden kiezen uit een buste, een kniestuk ofvoluit. Het fotodecor werd vervolgens aangekleed met attributen zoals bloemen. Daarna werden de foto's op traditionele wijze, met glasnegatieven, gemaakt. Het retoucheren van de foto's deed Tonny met de hand. Met een heel fijn potloodje werkte ze rimpels, pukkels en andere oneffenheden weg. De zusters leven als de 'dames Vlaanderen' in de herinnering van veel Alkmaarders voort, omdat zij iedere dag, zorgvuldig gekleed en opgemaakt, arm in arm een wandeling door de binnenstad maakten. Vanwege hun pastelkleurige mantelpakjes en bijpassende hoedjes werden ze in volks mond ook wel 'de fondantjes' genoemd. De excentrieke zusters kregen in 1993 zelfs landelijke bekendheid door deelname aan het tv-programma De stoel van Rik Felderhof Deze uitzending is te zien in het Stedelijk Museum Alkmaar. Dit museum beschikt ook over meer dan 20.000 glasnegatieven van door Tonny gemaakte foto's van Alkmaarders, maar bijvoorbeeld ook van militairen, die in Alkmaar gelegerd waren. Alkmaar 1990 Sliedrecht 1873 - Alkmaar 1939 52 Oud Alkmaar dec. 2015 Alkmaar 1901 - Alkmaar 1993

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 29