J Lody Trap Gerrit Valk Maria Tesselschade Roemersdr. Visscher Lody Trap is mededirecteur van Noordwestzes architecten en ontwerpers in de voormalige water toren aan de Bergerweg. In Alkmaar kent iedereen zijn Singelgarage en de Ringersbrug, maar hij heeft ook veel winkels en woningen in de stad van een nieuw interieur voorzien. Het gebouw van het Petrus Canisius College aan de Blekerskade is door hem uitgebreid met een nieuwe vleugel, waarvan de ruime lichtinval een scherp contrast vormt met de besloten heid van de oude vleugel. Van de vele prijzen die hij won valt vooral de eerste prijs op voor het ontwerp 'Rimpeling in het Landschap'. Daarvoor moet de Westfriese Omringdijk bij waterovergangen voorzien worden van bruggen die van een afstand ogen als een verhoogde voortzetting van de dijk. Valk begon zijn loopbaan als docent geschiedenis. Hij verliet het onderwijs en was van 1986 tot 1989 gemeentearchivaris van Alkmaar. Van 1989 tot 2002 zat hij in de Tweede Kamer. In 2002 werd hij Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Valk werd bestuursvoorzitter van de Kamer van Koophandel van Noordwest-Holland te Alkmaar en voorzitter van de raad van commissarissen van de voetbalclub AZ. Hij publiceerde over Alkmaar tijdens de Tweede Wereldoorlog en was redacteur van de uitgave Ach Lieve Tijd. Hij promoveerde tot doctor in de letteren op het proefschrift AZ is de naam! Vijftig jaar betaald voetbal in Alkmaar 1954-2004. Sinds 1 maart 2011 is Valk werkzaam als voorzitter van het Veteraneninstituut. In 2015 ontving hij de Oud Alkmaarprijs voor zijn bijzondere inzet voor de bestudering van de geschiedenis van Alkmaar. Haar tweede voornaam Tesselschade, waarmee zij ook vaak alleen wordt aangeduid, is haar gegeven nadat haar vader door een stormramp bij Texel grote verliezen had geleden. Door haar huwelijk met de Alkmaarse zeeofficier Allard Crombalch in 1623 kwam ze in de Langestraat te wonen. Nadat in 1634 eerst haar oudste dochter en dezelfde dag ook haar man waren overleden bleefzij met haar overgebleven dochter in Alkmaar wonen. Een van haar bezigheden in Alkmaar was het graveren van glazen, waarin haar oudere zuster Anna, die ook een huis in Alkmaar had, overigens nog meer uitblonk. Van beiden zijn nog glazen te zien in het Rijksmuseum. Beide zussen zijn in Alkmaar ook overgestapt naar de katholieke kerk. Bijna elke zomer bracht Tesselschade enkele maanden door op het Muiderslot waar ze als gast van P.C. Hooft deel uitmaakte van de Muiderkring. Daar onderhield ze nauwe contacten met mannen als Barlaeus, Huygens en Vondel en werd door hen zeer gewaardeerd als hun gelijkgestemde vriendin en muze. Ze droeg daar haar eigen gedichten voor, maar meer nog dan dat werd ze bewonderd om haar zangkwaliteiten al ondervond ze daarbij zware concurrentie van haar Alkmaarse vriendin Francisca Duarte die vaak meekwam. In de negentiende eeuw steeg de roem van Tesselschade als ontwikkelde en kunstzinnige vrouw tot ongekende hoogten. Ze was zo'n toonbeeld van vrouwelijke creativiteit dat in 1872 de vrouwenvereniging ter bevordering van de vrouwelijke handwerken 'Tesselschade' werd genoemd. Texel 1953 Gorinchem 1955 r 50 Oud Alkmaar dec. 2015 Amsterdam 1594 - Amsterdam 1649

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 28