Lenneke Ruiten Grietje Speur- Paarlberg Pieter Jansz. Schaghen f Ze is een Alkmaarse die een bloeiende carrière als sopraan op de internationale podia opbouwde. Lenneke Ruiten voltooide in 1998 haar opleiding als fluitiste aan het Alkmaars Conservatorium. Ze zong eigenlijk liever en rondde haar zangstudie aan het Koninklijk Conservatorium in Den Haag afmet een onderscheiding. Hierna volgde zij de operaopleiding in München. In 2002 won zij vijfprijzen, waaronder de eerste prijs, op het Internationaal Vocalisten Concours in 's-Hertogenbosch. Het ging daarna 'crescendo' met haar carrière. Ze heeft inmiddels ook een omvangrijke discografie. Behalve voor het opera- en concertvak koestert Lenneke een grote liefde voor het lied. Zij werkt samen met pianist Thom Janssen en zong meerdere recitals. Grietje was zelfdienstbode en wilde iets doen aan de ondergeschiktheid van de dienstbode en het kindermeisje. Daarom besloot ze in 1902 een bemiddelingsbureau op te richten waarbij ze vooral de belangen van de werkneem sters behartigde. Aan de Ramen vestigde zij een arbeids bureau, een centraal punt om vraag en aanbod van vooral huishoudelijk personeel bij elkaar te brengen. Hiermee was ze de eerste in Alkmaar, want pas in 1916 besloot de gemeenteraad een gemeentelijk arbeidsbureau op te richten. Een ondernemende vrouw dus die opkwam voor een beroepsgroep die vanouds weinig rechten had, omdat organisatie nauwelijks mogelijk was. In 1926 legde ze bijvoorbeeld ook arbeidsvoorwaarden vast in een contract. Eenmaal getrouwd dreefze met haar man een boterhandel aan de Nieuwesloot. Pieter was een veelzijdig man. Hij begon als handelaar in graan en andere zaken en was van 1627 tot zijn dood schout in Alkmaar. In de jaren voor hij schout werd, bekleedde hij diverse bestuurlijke functies. Hij was lid van de Raad van Alkmaar, rekenmeester in de generaliteitsrekenkamer en afgevaardigde in de Raad van State en de Staten-Generaal. In 1619 was hij een van de rechters die oordeelde over Van Olden- barnevelt, maar beweerde achteraftegen het doodvonnis gestemd te hebben. Als bewindvoerder bij de West-Indische Compagnie zette hij in 1626 zijn handtekening onder een briefover de aankoop van het eiland Manhattan voor zestig gulden. Hij sprak vijftalen en was een goed musicus, die componeerde en ook muziekles gaf. Volgens zijn schilderende zoon Gillis was hij een verdienstelijk schilder maar er is geen werk van hem bekend. Een andere zoon, Cornelis, heeft geprobeerd hem in zijn gedicht Alckmaar Lof-dicht (1621) na te volgen, maar het is de vraag ofhij een betere dichter is dan Pieter zelfin zijn gedicht Alckmaar Belegh, dat gedrukt werd in 1615. Pieter geeft hierin niet zozeer een chronologisch verslag van gebeurtenis sen tijdens het beleg van 1573 maar een levendige schildering van bepaalde voorvallen, soms door vergelijking met voor Alkmaarders bekende situaties. Zo vertelt hij dat Alkmaarders bij de gevechten op de stadswal zo tekeer gingen dat Spaanse soldaten van de muur vielen "Gelyck men Pynxters siet de Boertjes met haar Snollen In Schoorler-merckt, van d'hoogh' end' steyle duynen rollen." Alkmaar 1979 Nibbixwoud 1877 - Alkmaar 1954 46 Oud Alkmaar dec. 2015 Schagen 1578 - Alkmaar 1636 •Arf-1. r'IrJ. .fa fJlI- ■yLrt' r-" - '"-li I C

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 26