Alfred Peet Toontje Poland Marie Portegies 'Hij is onze geestelijk vader.' Dit zeggen de oprichters van Starbucks over Alfred Peet. De oprichters van de grootste koffieketen ter wereld hebben het vak geleerd van een Alkmaarder. Hoe kan dat? De vader van Alfred Peet was koffiehandelaar in Alkmaar. Alfred hield zich eerst in Nederlands-Indië bezig met de export van thee. In de jaren vijftig emigreerde hij naar de Verenigde Staten. Hij vond dat de Amerikanen geen lekkere koffie konden zetten en opende daarom in de bekende universiteitsstad Berkeley (San Francisco) een eigen koffiebar. Peet liet bonen uit diverse landen komen, brandde de bonen in zijn winkel en gaf klanten de mogelijkheid om wat rond te hangen in zijn zaak terwijl ze koffie dronken. Naast koffie verkocht hij in Peet's Coffee Tea ook thee, maar hij vestigde zijn naam vooral met koffie. Al snel stonden er lange rijen in de hippe zaak van de 'Dutch coffeemaster'. Door Peet ontstond er een nieuwe koffie cultuur die leidde tot het ontstaan van vele koffiebranderijen en koffiezaken in de Verenigde Staten. Men bewonderde Peet, omdat zijn koffiekennis en vermogen om koffie te proeven ongeëvenaard was. De Alkmaarder was bevlogen, deelde zijn kennis met anderen en inspireerde hierdoor velen. Toch was hij ook een lastige man, want hij was behoorlijk eigenwijs en hij liet mensen vallen als ze niet aan zijn eisen voldeden. Uiteindelijk werd zijn bedrijfgekocht door Starbucks. Diverse historici beschrijven Peet als 'de Nederlander die Amerika koffie heeft leren drinken'. Theodorus ofliever Toontje maakte in zijn leven een niet al te beste start, maar zou zich als militair opwerken tot een gerespecteerd man. Hij kon naar de militaire kweekschool in Den Haag en kwam in 1810 terecht op de Franse vloot. Toen Napoleon naar Elba werd verbannen keerde hij naar Holland terug. Poland tekende vervolgens voor het Nederlands Indische leger. In 1815 vocht hij nog tegen Napoleon bij Quatre-Bras voor hij afreisde naar Batavia. Hij werd meermaals bevorderd wegens dapper gedrag gedurende verschillende expedities in de periode 1818 - 1824. Roem verwierfhij vooral tijdens de Javaoorlog in 1829. Hij kreeg een hoge onderscheiding en werd persoonlijk adjudant van de sultan van Madura. In 1853 werd hij benoemd tot kolonel titulair. Johan Fabritius beschreefzijn levensverhaal. Marie stond al vroeg op eigen benen. Ze verdiende de kost als strijkster, trouwde, kreeg kinderen, scheidde en hertrouwde. Ze was een kunstzinnige vrouw met een speciaal talent. Ze declameerde namelijk gedichten, verzen en liederen en trad daarmee in heel Nederland op. Zonder microfoon natuurlijk! Meestal was ze te horen op bijeenkomsten van de Sociaal Democratische Arbeiders Partij, de geheelonthouding of de vrouwenbeweging, want ze was ook een heel strijdbare vrouw. Al voor de oorlog bood ze hulp aan politieke vluchtelingen en tijdens de bezettingsjaren ving ze joodse onderduikers op, wat een paar maal tot zeer hachelijke situaties leidde. Na de oorlog pakte ze haar werk als voordrachtskunstenares weer op en was in menig radioprogramma te horen. Ook ging ze amateurtoneelgezelschappen regisseren. Alkmaar 1920 - Ashland (VS) 2007 Alkmaar 1795 - Tjilatjap 1857 Alkmaar 1891 - 1967 Oud Alkmaar dec. 2015 43

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 24