Harm Ottenbros Petrus Nannius Dirk Oudes Ida Peerdeman Professioneel wielrenner van 1967 tot 1976. De eerste twee jaar wist hij telkens een etappe in de Ronde van Zwitserland te winnen wat hem de bijnaam 'De adelaar van Hoogerheide' opleverde. Het absolute hoogtepunt was het wereldkampioenschap in het Belgische Zolder in 1969. In de sprint versloeg hij verrassend de Belg Julien Stevens. Ottenbros beleefde weinig plezier van zijn wereldtitel. Een jaar later kreeg hij last van een blessure en omdat het peloton tegen hem reed, bleven verdere successen uit. Daarom nam hij in 1976 spectaculair afscheid door voor de camera van de VPRO met Gerrie Knetemann over de Zeelandbrug te fietsen. Plots stopte hij, wierp zijn fiets de Oosterschelde in en reed voor op de stang bij Knetemann het beeld uit. Hij bezocht eerst de Latijnse school, toen nog onder rector Murmellius. Na een studie in Leuven keerde hij terug naar Alkmaar en werd al op jonge leeftijd zelf rector van de Latijnse school. Hij bracht de school opnieuw tot bloei. In 1535 vertrok hij weer naar Leuven om daar een functie te aanvaarden als hoogleraar Latijn. Zijn commen taren, vertalingen en uitgaven van klassieke auteurs werden overal in Europa gedrukt en gelezen. Als humanistisch filoloog verwierfhij zich de achting en vriendschap van de geleerdste mannen van zijn tijd. Hij hoorde bij de voorhoede van een kritische generatie, maar bleefde katholieke kerk trouw. Hij schreefin Miscellanea onder andere over Alkmaar en omgeving. Dirk Oudes was klokkenmaker en had in de Langestraat een zaak in edelmetaal en antiek. Hij leerde zichzelfschilderen en ontdekte dat daar zijn talent lag. Dus werd hij lid van 'Kunst zij ons doel' en later van de kunstenaarsvereniging 'Doorwerken'. Hij had veel belangstelling voor kunstgeschiedenis en werd onder meer beïnvloed door Vincent van Gogh en Pablo Picasso. Later voelde hij zich meer aangetrokken tot de zogenaamde naïeve kunst van schilders als Henri Rousseau en André Bauchant. Deze laatste zorgde ervoor dat er in 1939 zelfs een tentoonstelling van Dirks schilderijen in Parijs gehouden werd. De belangstelling voor zijn werk, dat het midden houdt tussen expressionisme en naïeve kunst, groeide daardoor snel tot ver buiten de landsgrenzen. Ida woonde vanaf1913 in Amsterdam en kreeg daar als tiener drie maal een verschijning van een vrouw in wie zij de Heilige Maagd Maria herkende. Vanaf1945 kreeg ze opnieuw verschijningen. Daarbij kreeg ze ook boodschap pen door van de 'Vrouwe van alle Volkeren'. De Heilige Maagd dicteerde haar een gebed dat in alle bekende talen zou moeten worden vertaald en waarvan zo'n 110 miljoen exemplaren over de wereld zijn verspreid. Aanvankelijk werd ze als een hysterica neergezet, ook in kerkelijke kringen. Ze zocht daarom de media niet op. Pas zes jaar na haar dood erkende de bisschop van Haarlem de boven natuurlijke oorsprong van de verschijningen van Maria. De bisschop wees onder meer op de vele gevallen van wonderbaarlijke genezingen nadat men tot de Vrouwe van Alle Volkeren van Peerdeman had gebeden. Alkmaar 1943 Alkmaar 1500 - Utrecht 1562 40 Oud Alkmaar dec. 2015 Alkmaar 1895 - Alkmaar 1969 Alkmaar 1905 - Amsterdam 1996 Oud Alkmaar dec. 2015 41

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 23