rilDi VA! öj'/iniüJDG Cécile de Jong van Beek en Donk Wollebrand Gelijnsz. de Jongh Pieter Kluitman Hendrik Dirk Kruseman van Elten Jonkvrouwe Cécile, ofC. Goekoop, was aan het einde van de negentiende eeuw een van de bekendste feministische schrijfsters van Nederland. Ze werd vooral beroemd met de emancipatieroman Hilda van Suylenburg, over een halfzenuwzieke freule die emancipeert tot vrouwvrien delijk advocate en met succes een drukke baan combineert met een gelukkig gezinsleven. Er werden in Nederland meer dan tienduizend exemplaren verkocht en de roman werd ook hevig bekritiseerd. Ze organiseerde de Nationale Tentoonstelling voor Vrouwenarbeid die bijna honderd duizend bezoekers trok. Tentoonstelling en boek legden de wrijvingen bloot tussen feminisme en socialisme. Cécile bepleitte de invoering van het vrouwenkiesrecht nog vóór de invoering van het algemeen kiesrecht. Ze werd geridderd in de Orde van Oranje-Nassau. Op zijn zeventiende wees geworden begon hij een carrière bij de Verenigde Oost-Indische Compagnie. Vanaf1613 was hij koopman op de Banda eilanden en op Halmahera. Na een half jaar terug geweest te zijn in Alkmaar vertrok hij in 1623 opnieuw, nu om opperkoopman te worden in de buurt van Mumbai. Vanaf1632 maakte hij nog een derde reis, weer naar India en van daaruit werd hij directeur van de handel op Perzië. Hij keerde in 1648 als Raad van Indië en vlootcomman- deur met twaalfschepen volgeladen met kostbare oosterse producten naar de Republiek terug. De Heren Zeventien eerden hem met een zeer hoge onderscheiding, namelijk een gouden ketting met erepenning aan een gouden ketting ter waarde van 600 gulden. Deze onderscheiding werd tussen 1625 en 1677 slechts vier maal verleend. Hij leefde als ambte loos burger en nog altijd ongehuwd nog 25 jaar in Alkmaar. Pieter Kluitman opende in 1864 aan het Verdronkenoord in Alkmaar zijn boekhandel. Behalve een winkel bevonden zich in het pand ook een drukkerij en boekbinderij. Zo werd hij de oprichter van Uitgeverij Kluitman in Alkmaar. In de loop der jaren is Kluitman een van de bekendste uitgevers van kinderboeken in Nederland geworden. Series als Dik Trom, Pietje Bell en De Kameleon zijn door de Alkmaarse uitgeverij op de markt gebracht en in heel Nederland gelezen. Toen Uitgeverij Kluitman veertig jaar bestond in 1904, stopte de 66-jarige Pieter Kluitman met werken. Zijn twee zoons namen het bedrijfover. Kluitman is in de loop der tijd uitgegroeid tot een grote, moderne uitgeverij van vooral jeugdboeken. Hendrik Dirk werd opgeleid door de Haarlemse schil der Cornelis Lieste en door Jan Reekers van de Haar lemse stadstekenschool. Eerst leefde hij afwisselend in Amsterdam, Oosterbeek en Brussel. Hij bezocht Duits land, Zwitserland en Tirol. In 1865 vestigde hij zich in New York, waar hij als etser bekendheid kreeg. 32 jaar later keerde hij definitiefterug naar Europa en vestigde zich in Parijs. Hij maakte vooral landschappen, die hij uitvoerde in olieverfof als ets oflithografie. Alkmaar heeft in 1937 de weg achter het station naar hem vernoemd. In 2015 heeft Alkmaars Stedelijk Museum een tentoonstelling gewijd aan het werk van Hendrik Dirk samen met dat van vier van zijn schilderende (achter)neven. Het portret hiernaast werd geschilderd door zijn dochter Elizabeth. Alkmaar 1866 - Méréville (Fr)1944 Alkmaar 1594 - Alkmaar 1674 34 Oud Alkmaar dec. 2015 Alkmaar 1838 - Alkmaar 1913 Alkmaar 1829 - Parijs 1904 Oud Alkmaar dec. 2015 35

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 20