l Pieter Groebe Angela Groothuizen Gerhardus Havingha Claes Jacobsz. van der Heck nrJïf'/tF pve lacit In Alkmaar begon in de tachtiger jaren van de negentiende eeuw de propaganda voor het socialisme en daarmee de emancipatie van de arbeiders. Het was de koper- en blikslager Pieter Hendrik Groebe die niet alleen zorg droeg voor de verspreiding van Recht voor Allen, het blad van de Sociaal Democratische Bond (SDB), maar ook de aandacht trok met veel ingezonden brieven. Samen met kleermaker Cornelis van der Moot richtte Groebe in 1884 een SDB- afdeling Alkmaar op die korte tijd onder zijn leiding functioneerde. Hij nodigde bekende socialistische sprekers als Van der Stad en Domela Nieuwenhuis uit om de stad te bezoeken. Hij propageerde de normale arbeidsdag en de invoering van het algemeen kiesrecht. Enige jaren later trok Pieter zich teleurgesteld terug. Het was hem niet gelukt van de SDB een bloeiende beweging te maken. Angela zong als scholier al met bandjes als The Howling Hurricane, maar ze werd bij het grote publiek vooral bekend als zangeres in de populaire meidengroep De Dolly Dots. Daarna is ze haar zangcarrière gaan afwisselen met het maken en presenteren van televisieprogramma's. Zo deed ze bij de AVRO acht seizoenen lang De Uitdaging, sprak ze op een groot rond bed over Seks metjongeren en presenteerde ook de eerste vijf seizoenen van Wie is de Mol?. In het voorjaar van 2009 en 2010 was Angela te zien als jurylid op televisie voor het programma X-Factor. De laatste jaren kreeg ze vooral bekendheid als coach in het programma The Voice ofHolland. Ze is al die jaren echter ook blijven zingen. Sinds 2007 is Angela ambassadeur van vrouwenfonds Mama Cash. af Hè x ZijN t igj vvcifll/hnd iHveri ojj Havingha was sinds 1722 organist van de Grote Kerk. Het fraaie Van Hagerbeerorgel trofhij in slechte staat aan. In 1723 stelde hij voor een nieuw orgel te bouwen, met gebruikmaking van alles wat nog van het oude orgel te gebruiken was. Franz Caspar Schnitger van Zwolle mocht dit grote werk gaan uitvoeren. Sindsdien staat het beroemde Alkmaarse instrument bekend als het Van Hagerbeer-Schnit- gerorgel en geldt als een ideaal instrument voor het werk van Johan Sebastiaan Bach. Havingha ontmoette landelijk veel weerstand met zijn pleidooi voor een 'suyvere reyne harmonie'. Er ontstond vanuit Alkmaar een Hollandse Orgelstrijd'. Van Havingha is een grafsteen bewaard in de Grote Kerk, links van het Van Covelensorgel. Claes was een verdienstelijke kunstschilder in de Gouden Eeuw. Hij was familie van Maerten van Heemskerck en leerling van Jan Nagel. Hij staat in eerste instantie bekend om zijn Vlaamse landschappen: fors, indruk wekkend en vol details. Vervolgens begint hij in zijn loopbaan met het portretteren van Alkmaarders en schildert hij in opdracht van het Alkmaarse stadhuis. In deze periode maakt hij drie opvallende gerechtigheids- stukken. Zeldzaam qua afbeelding is het schilderij van een uitje van de Oude Schutterij uit 1613. Vanafca. 1625 gaat het roer om in 'atelier Van der Heck': hij speelt slim in op de groeiende vraag en voert de productie op door met dunnere verflagen op kleiner formaat te werken. Hij produceerde veel, zoals talloze schilderijtjes van de Egmonden en veel prachtige landschapjes. Alkmaar 1852 - Alkmaar 1912 Alkmaar 1959 30 Oud Alkmaar dec. 2015 Groningen 1696 - Alkmaar 1753 Alkmaar ca. 1578 - Alkmaar 1652 Oud Alkmaar dec. 2015 31

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 18