Bertje Doperwtje Francisca Duarte Als Bertje Doperwtje heeft Bert Romeijn in Alkmaar de status van levende legende bereikt. In zijn groene outfit, korte broek en klompen staat hij met zijn gitaar in weer en wind voorbijgangers in de Alkmaarse winkelstraten te vermaken. Hij is 'straathoekfilosoof en 'doorheenzingzanger'. Voor hij straatzanger werd werkte hij vijftien jaar bij Hoogovens. In 1995 nam hij ontslag en begon een totaal andere carrière. Vanafi997 tot en met 2002 behaalde hij de hoogste plaats bij wedstrijden tijdens straatmuziekfestivals. Inmiddels is hij zo bekend dat hij veel gevraagd wordt voor het opluisteren van allerlei bijeenkomsten. Op de website van Bertje Doperwtje staan zijn (eigen)wijsheden, zoals: 'Wie een steentje bijdraagt is een kei.' Francisca kwam uit een zeer muzikale familie van Portugese joden die zich in Antwerpen bekeerden tot het katholicisme. Ze waren zeer welgesteld. Francisca vestigde zich in 1613 met haar echtgenoot in Alkmaar, waar ze goed bevriend raakte met de dichteres Maria Tesselschade Roemersdr. Visscher en via haar lid werd van de zogenoemde Muiderkring waar de literaire en muzikale talenten van haar tijd bijeenkwamen. Haar zangtalent moet opmerkelijk zijn geweest. Ze stond bekend als de Franse nachtegaal en was zo ongeveer de Maria Callas van haar tijd. Van haar muzikaliteit rest niets anders dan de lovende woorden van o.a. Hooft en Barlaeus, die haar zangtalent verbluffend vonden. Het is onzeker waar en wanneer Francisca Duarte overleden is, mogelijk in Alkmaar omstreeks 1640. tijnse schoo tg gevolgd, bij Hendri re zus hij la daar niet a bbel is voor lchemie en aag geleerd Heemskerk 1964 Antwerpen 1595? - Alkmaar 1640? 22 Oud Alkmaar dec. 2015

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 14