Marco Borsato Cornelis Bontekoe Gerrit van den Bosch Marco Roberto Borsato werd bekend als zanger toen hij in 1990 de Soundmixshow won met zijn vertol king van het nummer At This Moment van Billy Vera. Hij bracht drie Italiaanstalige albums uit en in 1994 stapte hij over op Nederlandstalige nummers. Dit betekende zijn grote doorbraak. Het lied Dromen zijn bedrog stond dertien weken op nummer 1 in de Top 40 en was daarom goed voor een vermelding in het Guinness Book ofRecords. In 2006 gafhij zijn album Zien alleen op DVD uit, bij elk liedje was een clip opgenomen. Dit was nooit eerder gedaan. Bij zijn gratis concert in 2004, voor ca. 42.000 Alkmaarders, ontving hij de erepenning van de stad. In 2006 begon Borsato met de concertreeks Symphonica in Rosso en in 2008 debuteerde hij als acteur in de film Wit licht. De film is bedoeld om het werk van War Child, een organisatie die zich inzet om kinderen te helpen traumatische oorlogservaringen te verwerken, bekend te maken. Sinds 1998 is Borsato namelijk ambassadeur van War Child en vraagt hij bij elk concert aandacht voor haar werkzaamheden. In 2009 ging het bedrijfThe Entertainment Group, waar Borsato mede-eigenaar van was, failliet. Vanaf2011 is hij ook jurylid in The Voice ofHolland. In 2014 werd Borsato getroffen door een tia. Hij herstelde en in 2015 wist hij zelfs de Ziggo Dome elfkeer uitverkocht te krijgen. Hij was een spraakmakend arts in de zeventiende eeuw die eigenlijk Dekker heette maar zich Bontekoe noemde naar de apothekerszaak van zijn vader. Hij volgde een medische studie in Leiden en werd aanhanger van de iatrochemica, de genezing door chemische middelen. Hij pleitte kort gezegd voor moderne wetenschap in de geneeskunde. Door deze geneeswijze kreeg hij een bloeiende praktijk in Alkmaar, maar ook veel tegenwerking. Daarom vertrok hij uit Alkmaar en werd uiteindelijk lijfarts van de keurvorst van Brandenburg. Bontekoe werd vooral bekend als propagan dist van het theedrinken, wat volgens hem de gezondheid zeer bevorderde. Zijn eerste boekje was het Tractaat van het excellenste kruyd Thee (1678). Thee heeft inderdaad veel gedaan voor de volksgezondheid, hoewel dat achteraf gezien vooral te danken was aan het koken van water. Hij was een succesvol ondernemer als margarinefabri kant in Alkmaar en een man van religieuze beginselen. Hij was van 1894 tot en met 1923 zonder onderbreken lid van de gemeenteraad voor de Rooms-Katholieke Staatspartij. Hij ijverde voor de restauratie van het stadhuis, die vooral met zijn toedoen en medewerking door architect Jan Stuyt tot een goed einde is gebracht. Hij vervulde meerdere bestuursfuncties, onder andere als regent van het Huis van Achten. Hij heeft zich in het bijzonder ingezet om de historische bedevaartsplaatsen zoals Onze Lieve Vrouw ter Nood in Heiloo en de Adelbertusput in Egmond te herstellen en nieuw leven in te blazen. Op deze wijze heeft hij een belangrijke bijdrage willen leveren aan het herstel van de glorie van Kennemerland en het Rijke Roomsche Leven. Alkmaar 1966 Alkmaar 1647 - Berlijn 1685 Krommenie 1862 - Castricum 1935 Oud Alkmaar dec. 2015 15

Oud Alkmaar | 2015 | | pagina 10